vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми і лікування плоскостопості 1 ступеня у дорослих

Плоскостопість 1 ступеня, лікування у дорослих якого не так вже складно і дає хороший результат, позбавляючи від цього косметичного дефекту назавжди, – досить поширене явище. В цілому плоскостопість є багатосторонньою проблемою, яку багато хто вважає несерйозною, навіть не намагаючись що-небудь зробити для позбавлення від неї. А адже насправді плоскостопість завдає шкоди всьому організму.

Cимптомы и лечение плоскостопия 1 степени у взрослых

Що таке плоскостопість?

Плоскостопість – це недуга, при якому звід стопи значно потовщується і деформується, що призводить до порушення «амортизаційної» функції стопи з проблемою розподілу навантаження. Таким чином, навантаження, распределяющаяся нерівномірно, може ускладнювати процеси кровообігу у внутрішніх органах тазу і в хребетному стовпі, порушувати його рухливість, сприяти розвитку варикозного розширення вен, провокувати міжхребетні грижі.

В нормальному стані опори повинна стосуватися тільки зовнішня сторона стопи. При ходьбі босоніж по мокрій поверхні землі ознаки плоскостопості добре визначаються по слідах, оставляемым людьми. Слід здорової стопи вузенький і довгастий. Слід від плоскої стопи тягне всю поверхню під стопою.

Плоскостопість буває двох типів: О-подібна установка стоп, коли вони вивернуті назовні і Х-подібна установка стоп, коли вивернуті всередину. Зазвичай плоскостопість добре видно неозброєним поглядом за ходою людини і загинів взуття. Хода людини, що страждає плоскостопістю, виглядає незграбною. У медицині розрізняють три ступеня плоскостопості. Кожна ступінь відрізняється розміром кута зводу стопи. У людини два склепіння стопи: поперечний і поздовжній. Тому визначають поздовжнє і поперечне плоскостопість.

Отже, перша ступінь плоскостопості зазвичай характеризується слабкою формою. У таких випадках захворювання нагадує невеликий косметичний дефект. Друга ступінь виражена сильніше. Другий ступінь прийнято вважати помірним плоскостопістю. При ній вже чітко видно, що хода має суттєві дефекти, а коли захворювання прогресує, починаються ниючі болі в стопах, йде сильне напруження литкових м’язів, що може призводити до судом. Поступ такої людини здається важкою, він дійсно докладає більше зусиль, чим здорова людина, при кожному своєму русі в процесі ходьби.

Третя ступінь плоскостопості має найбільш виражений дефект. При цьому ступені стопа повністю деформована. Такий стан стопи призводить до серйозних проблем з хребтом, порушення багатьох рухових функцій верхніх кінцівок у результаті дисфункції зв’язково-сухожильного і опорно-рухового апарату. При цьому можуть виникати артрози, міжхребцеві грижі, сколіоз, остеохондроз, протрузії дисків. Людина терпить сильні болі при ходьбі, відчуває швидку стомлюваність всього організму. Такому хворому протипоказані будь-які фізичні навантаження, а також занадто рухлива робота.

Симптоми плоскостопості

З вищесказаного можна припустити, що симптоми для кожного ступеня плоскостопості будуть відрізнятися по силі своїх проявів.

Перерахуємо деякі, найбільш характерні:

 • швидка стомлюваність ніг при ходьбі;
 • болі в області зведення стопи після подолання невеликих відстаней;
 • болі в литкових м’язах після ходьби і в спокої після піших навантажень;
 • нічні судоми в області стопи;
 • зміни ходи, поява деякої клишоногості при ходьбі;
 • сильні набряки щиколоток;
 • розростання стопи вшир;
 • при натисканні в середині стопи відчувається хворобливість;
 • набряклість ніг в кінці дня;
 • поява мозолів і натоптишів;
 • деформація пальців стоп;
 • болючість в передній частині стопи;
 • неможливість ходити навіть на невеликих підборах;
 • занепокоєння поперекового відділу після ходьби.

Діагностують недуга просто. Досить прийти на прийом до хірурга; лікар, подивившись на склепіння стоп в спокої, відразу визначить ступінь деформації.

Особливу увагу до здоров’я при підозрі на плоскостопість необхідно приділяти в дитячому віці. В шкільних закладах дітей регулярно перевіряють на наявність плоскостопості. У випадках його вродженого походження іноді доводиться вдаватися навіть до хірургічного втручання. А у випадках, коли батьки купують неправильне взуття дитині, необхідна термінова корекція і невідкладне лікування зароджується хвороби.

Причини виникнення плоскостопості

Причин виникнення плоскостопості не так вже й багато, кожному потрібно стежити за своїм здоров’ям і не нехтувати порадами лікаря, навіть якщо вони здаються занадто консервативними. Наприклад, це стосується придбання взуття, особливо тих видів взуття, яку ми носимо повсякденно. Вдома також не варто занадто розслабляти ногу, купуючи тапочки без спеціальної підошви.

Перерахуємо ряд об’єктивних і суб’єктивних причин виникнення плоскостопості:

 • травми ніг;
 • надмірна вага;
 • неправильно підібране взуття (надто звужений носок, шпилька, незручна платформа, менший обсяг взуття, невідповідний підйом чобота або черевика, гумове покриття і підошва, викликають сильне потовиділення і ковзання при ходьбі);
 • спадкова схильність;
 • непосильні фізичні навантаження, дуже рухлива робота, що вимагає пересувань на ногах;
 • ускладнення після перенесеного в дитинстві поліомієліту;
 • дитячий церебральний параліч;
 • рахіт, размягчающий кісткову систему;
 • малорухливість і сидяча робота.

Слід звернути увагу, що плоскостопість, коли воно не є вродженою патологією, починає свій розвиток і прогресує з першого ступеня хвороби. У цей момент його ще можна зупинити і повернути людині красиву ходу і здоров’я.

Лікування першого ступеня плоскостопості

Лікувати плоскостопість потрібно обов’язково, не можна ні в якому разі, ігнорувати хворобу, необхідно розуміти, що без відповідного лікування і зміни способу життя хвороба буде прогресувати і при досить запущених формах це може призвести у підсумку до часткової інвалідності. Масаж дуже ефективний при лікуванні плоскостопості. Роблять такі масажі фахівці, необхідно враховувати вразливість всіх точок, на які здійснюється натискання. Приділяти увагу при масажі необхідно не тільки стопах, повинна бути задіяна і литковий м’яз, і голеностоп.

Медиками розроблено ряд гімнастичних вправ для боротьби з плоскостопістю. Найбільш доступні і популярні перерахуємо тут.

 1. Сісти на табуретку, ноги підняти від підлоги. У такому підвішеному стані обертати ступнями спочатку всередину, потім зсередини. Зробити 20-30 оборотів в кожну сторону.
 2. Ходьба на місці без відриву від підлоги шкарпеток. Піднімати тільки область п’ят, витягаючи ноги якомога вище. Виконувати таку вправу 2-3 хв без перерви.
 3. Встати прямо, поставивши ноги на ширині плечей. Поперемінно вставати на шкарпетки і п’яти, роблячи плавні, але сильні перекати. Не переривати процедуру протягом 3-5 хв, до повної знемоги.
 4. Сісти на табуретку. З’єднати п’яти обох стоп, обертаючи стопами по підлозі, потім роз’єднати п’яти і з’єднати пальці стоп, не даючи з’єднатися колін. Повторювати ці рухи протягом 5 хв без перерв. Це вправу спочатку може здатися складним і викликати деякі больові симптоми, але з часом, коли стопа почне одужувати, не доведеться прикладати особливих зусиль для його виконання.

Вкрай важлива профілактика плоскостопості як для дітей, так і для дорослих. Кожна людина в силах виконувати нескладні вправи і масажні паси хоча б раз на тиждень у вільний час. Масаж поліпшить кровообіг втомлених ніг, підніме загальний тонус. Як вже зазначалося вище, потрібно бути дуже уважним при підборі взуття, особливо повсякденного. Не варто купувати для щоденного носіння кросівки, кеди, мокасини. Взуття повинна бути зроблена з натуральних матеріалів, мати природну форму, відповідну формі стопи. Рекомендується наявність невеликого каблука або імпровізованого підйому підошви в області п’яти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code