vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що являє собою шкірна алергія: лікування (препарати)

Якщо у людини розвинулася шкірна алергія, лікування (препарати) підбирає лікар індивідуально для кожного пацієнта. З алергією протягом життя стикається практично кожна людина. Нерідко алергія у вигляді шкірних висипань виявляється в дитячому віці. Алергічна реакція може проявлятися місцевими та загальними симптомами. До них відноситься сльозотеча, виділення з носа, розвиток кон’юнктивіту, набряк, висип на шкірі. Які причини шкірної алергічної реакції та лікування даного стану?

Что представляет собой кожная аллергия: лечение (препараты)

Особливості шкірної алергії

Алергія – це стан, обумовлене підвищеною чутливістю імунної системи у відповідь на вплив різних подразників. При первинному впливі алергенів подібна реакція не виникає. При початковому контакті розвивається сенсибілізація організму, яка при повторному впливі чужорідного агента викликає алергію. Шкірні прояви алергії зустрічаються найбільш часто. Алергія на шкірі може проявлятися кропив’янку, екзему, розвитком контактного дерматиту. Підвищений алергічний фон є майже у кожної другої людини. Частота зустрічальності цього стану постійно збільшується. Обумовлено це забрудненням навколишнього середовища (води, повітря, грунту), масовим застосуванням різних харчових добавок, широким асортиментом лікарських препаратів, що володіють різними побічними діями.

Алергени оточують людину повсюдно. З ними люди контактують на роботі, вдома, в гостях, і навіть на вулиці. Шкірна алергія має складний механізм розвитку. У людей, схильних до неї, у відповідь на проникнення алергену в організмі утворюється імуноглобулін E. Після того, як виявлено сам алерген, відбувається формування імунних комплексів. При цьому імуноглобуліни з’єднуються з тучними клітинами і базофілами. Дані комплекси циркулюють в організмі. При повторному контакті з алергеном виробляються різні фактори запалення (гістамін). Це призводить до появи характерних симптомів алергічної реакції.

Етіологічні чинники

Шкірна алергія може виникнути з різних причин. Контакт з алергеном можливий при вдиханні повітря, що містить різні хімічні сполуки, при вживанні харчових продуктів і при безпосередньому контакті з шкірою. Найбільш часто зустрічається контактна алергія на шкірі. Основними етіологічними факторами є:

 • вдихання пилку;
 • вживання в їжу різних продуктів, які викликають неадекватну реакцію;
 • контакт з пральним порошком;
 • використання різної парфумерії і косметики;
 • контакт з шерстю домашніх тварин.

В якості алергену можуть виступати: деякі лікарські препарати (антибіотики, адреноміметики), мило, креми, шампуні, синтетичні тканини, латексна гума, харчові добавки, спори деяких рослин і грибів. Нерідко шкірна алергія розвивається при контакті з пилом. Висип на шкірі може бути наслідком укусу комах. Шкірні прояви можуть виявлятися після вдихання парів фарб. Шкірна алергія у маленьких дітей виникає при штучному вигодовуванні, використання медикаментозних засобів. Дитина може народитися з підвищеним алергічним фоном, якщо мама під час виношування малюка вживала їжу, що містить велику кількість харчових добавок. Важливе значення в розвитку алергії має спадкова схильність.

Існує теорія про те, що на стан імунної системи впливає особиста гігієна тіла. Це підтверджується тим, що населення неблагополучних країн страждає алергією значно рідше, чим обличчя, які проживають у розвинених країнах. Вся справа в тому, що для нормальної роботи імунітету шкіра людини постійно повинна контактувати з чужорідними агентами. При надмірній гігієни тіла імунні клітини починають неадекватно реагувати навіть на безпечні антигени. Це сприяє підвищеній чутливості.

Алергічний дерматит

Нерідко розвивається таке захворювання, як алергічний контактний дерматит. Ця патологія належить до професійної. Якщо людина вже контактував з алергеном, то час з моменту повторного контакту до появи симптомів становить менше 3 діб. В даний час відомо кілька тисяч речовин, здатних викликати дерматит. У цю групу входять:

 • рослинні алергени (борщівник, цитрусові, хризантеми, амброзія, часник, сосна);
 • різні метали (нікель, хром, золото, мідь);
 • консерванти;
 • лікарські препарати;
 • косметичні засоби;
 • синтетичні тканини.

Найчастіше при алергічному дерматиті уражається шкіра обличчя, рук, ніг. Головними ознаками шкірної алергії при дерматиті є:

 • гіперемія шкірних покривів;
 • набряклість;
 • сухість шкіри;
 • поява бульбашок;
 • свербіж.

Найчастіше на тлі цього спостерігається підвищена дратівливість, порушення сну. При огляді ділянка ураження шкіри має чіткі межі. В основі дерматиту лежить реакція уповільненого типу. У дитячому віці дуже часто діагностується атопічний дерматит. Це захворювання протікає в хронічній формі. Воно характеризується запаленням і набряком шкіри. У групу ризику входять діти до року. Перші симптоми алергії можуть з’явитися при переведенні дитини на штучне вигодовування і в процесі введення прикорму. Захворювання може тривати роками і потім переходити в дорослу форму.

Шкірні симптоми при атопічному дерматиті наступні:

 • яскраво-рожева еритема на щоках, сідницях або кінцівках;
 • лущення шкіри;
 • больовий синдром;
 • свербіж;
 • білі скоринки;
 • сухість шкірних покривів;
 • тріщини на шкірі.

Інші види алергії

Алергія може розвиватися за типом гострої або хронічної кропив’янки. При кропив’янці на шкірі людини з’являються пухирі, що нагадують такі при опіку кропивою. Найбільш частими причинами її появи є: вживання деяких продуктів, недотримання режиму застосування ліків, укуси комах. При хронічній кропив’янці висип може зберігатися протягом півтора місяців. Іноді паралельно розвивається набряк Квінке. У певних випадках прогресує так звана фізична кропив’янка.

Вона формується на тлі впливу несприятливих кліматичних факторів, впливу прямих сонячних променів, у процесі сильного потіння тіла. Ще однією формою алергії є дерматографизм. Його особливість в тому, що основним пусковим фактором є пошкодження шкіри (оцарапывание). До захворювань алергічної природи відноситься екзема. При ній на шкірі можуть з’являтися пухирці, наповнені рідиною, ерозії, вузлики, лусочки, скоринки. Шкірні висипання у більшості випадків спостерігаються на обличчі і кінцівках. Додаткові ознаки включають в себе свербіж, печіння, расчеси на шкірі.

Лікувальні заходи

Препарати для лікування алергії на шкірі підбираються лікарем після постановки діагнозу. Діагностика включає в себе:

 • проведення шкірних проб;
 • аналіз крові на наявність імуноглобулінів класу E;
 • проведення аплікаційних проб.

Рідше проводяться провокаційні проби. Алергічна реакція може становити небезпеку для людини. При шкірної алергії необхідно надати людині першу допомогу і провести наступні заходи:

 1. Усунути контакт з алергеном.
 2. Промити шкірні покриви чистою водою.
 3. У разі укусу комахи видалити жало (якщо воно виявлено).
 4. Прикласти холод до шкіри.
 5. Дати антигістамінні засоби.

При поєднанні шкірної алергії з набряком Квінке слід негайно викликати швидку допомогу. Чим лікувати алергію на шкірі? Лікування передбачає застосування препаратів всередину і місцевих засобів у формі мазей, кремів і гелів. Застосовуються наступні таблетки від алергії на шкірі: антигістамінні ліки нового і старого покоління (Супрастин, Тавегіл, Зіртек, Кларитин), глюкокортикоїди (Мометазон, Беклометазон), інгібітори лейкотрієнів та імуномодулятори.

Це найбільш часто застосовувані засоби. У важких випадках при їх неефективності можуть застосовуватися глюкокортикоїди. Важливим аспектом лікування є виключення контакту з алергенами. В схему лікування можуть бути включені ентеросорбенти. У цьому випадку використовується Активоване вугілля або Поліфепан. Після згасання основних симптомів алергії може проводитися гіпосенсібілізація. Вона передбачає зниження чутливості організму до алергенів шляхом поступового введення невеликих доз алергену. Дозу необхідно збільшувати.

Засоби для місцевого застосування

Дуже часто для усунення ознак алергії на шкірі використовується антигистаминная мазь або крем. Безпосередньо до нанесення засобу шкірні покриви потрібно промити. Найбільш затребуваними є такі засоби: Фенистил, Тавегіл, Совентол. При наявності лущення і сухості шкіри можуть застосовуватися такі мазі, як Ланолін, Д-Пантенол, Бепантен. Поряд з мазями можуть використовуватися емульсії (Эммолиум, Липобейз). Особливо ефективними гормональними мазями є Адвантан, Элоком, Гистан. Якщо у людини, крім алергії, є інші шкірні захворювання грибкового або бактеріального походження, застосовується мазь Тридерм або Клотримазол. Таким чином, алергія на шкірі не становить великої загрози для людини. Основний метод профілактики – виключення контакту з алергенами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code