vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що таке міокардіодистрофія

Міокардіодистрофія: що це таке? Ця хвороба пов’язана з серцем, коли починаються зміни в структурі, паралельно з чим порушуються обміни речовин. Як результат, міокард не може повноцінно скорочуватися. Якщо поставлений діагноз міокардіодистрофія, значить, у серцевому м’язі вже почалися зміни в біохімічних процесах, що спричинило за собою порушення в м’язових волокнах.

Что такое миокардиодистрофия

Причини виникнення міокардіодистрофії серця

Таке захворювання може виникати абсолютно з різних причин, причому вони можуть бути як внутрішні, так і зовнішні. Але відразу варто відзначити, що така проблема є не основною, а розвивається на тлі існуючої проблеми.

Міокардіодистрофія може розвиватися на тлі таких факторів:

  1. Якщо людина піддає свій організм екзогенним інтоксикаціям, наприклад, алкоголю, шкідливих умов праці або прийому сильних ліків. Також до такого захворювання може призвести радіація, перегрівання або вплив сильної вібрації.
  2. Така проблема може виникати на тлі порушень в ендокринній системі або в обміні речовин. Наприклад, при таких захворюваннях, як цукровий діабет, тиреотоксикоз, патологічний клімакс, гіпотиреоз, синдром Кушинга, авітаміноз, ожиріння. Якщо людина має системні захворювання (нейром’язову дистрофію або колагеноз), то вторинна хвороба може з’явитися спочатку і непомітно. Міокардіодистрофія може супроводжувати цироз печінки, панкреатит або синдром мальабсорбції.
  3. Буває, що міокардіодистрофія у дітей зустрічається тому, що вони перенесли внутрішньоутробні інфекції, мають гіпоксію або перинатальну енцефалопатію.

Нерідко буває і так, що дане захворювання атакує і спортсменів. Тільки в цьому випадку захворювання виникає на тлі сильних фізичних навантажень.

Сучасний образ життя людини сприяє тому, що на неї виявляється негативний вплив, який згубно позначається на електролітному, енергетичному та білковому обмінах, а це викликає накопичення патологічних метаболітів.

Чим більше змін відбувається в міокарді, тим більше буде порушуватися скорочувальна функція волокон, а це вже небезпека виникнення серцевого ритму, провідності і недостатності. Цікавий той факт, що якщо ліквідувати етіологічні моменти, то є ймовірність того, що атрофічні процеси зупиняться і почнеться регенерація клітин.

Але тут вже все залежить від того, наскільки довго було згубний вплив на організм, адже могло статися і так, що здорові клітини «оновилися» сполучною тканиною. Тоді вже буде мати місце кардіосклероз.

Різновиди міокардіодистрофії серця

Така хвороба може мати свої клінічні форми, все залежить від того, наскільки уражене серце і яке є супутнє захворювання. Основні типи міокардіодистрофії такі:

На тлі анемії

У такому випадку у хворого знижується рівень гемоглобіну, на тлі чого і розвивається дисметаболічна міокардіодистрофія. Тут відзначається нестача енергії в міокарді, що призводить до гемичної гіпоксії. Дана форма проявляється блідістю шкіри, постійним запамороченням, складністю з диханням, тахікардією, зазначається видима пульсація на сонних артеріях.

Діагностика проводиться за допомогою перкуторного дослідження, яке дозволяє побачити, наскільки розширилися межі серця. Аускультативний метод дозволяє прослухати тони, систолічні шуми органу, а також діагностувати шийні судини.

Якщо тривалий час не звертати уваги на такі симптоми, то виникає серцева недостатність. До речі, до такого недугу може призвести і неправильне лікування.

При тиреотоксикозі

При цій хворобі агато продукується тиреоїдних гормонів, серцю починає не вистачати аденозинтрифосфорної кислоти і креатинфосфату. Така нестача провокує білковий і енергетичний дисбаланс. При цьому відбувається почастішання серцебиття, збільшується обсяг перекачуваної крові, та й сама швидкість її змінюється. Відповідно, енергії не вистачає, і з’являється дисгормональна варіація міокардіодистрофії.

При такому перебігу хвороби пацієнт страждає різними формами аритмії. Але якщо проблемою не займатися, то виникає недостатність кровообігу (переважно правожелудочкового типу). Тоді хворий відчуватиме серцеві болі, у нього будуть спостерігатися набряки, гепатомегалія.

Така форма міокардіодистрофії потребує обстеження не тільки у кардіолога, але і у ендокринолога.

Проблема в гіпотиреозі

Даний вид захворювання характеризується дефіцитом тиреоїдних гормонів, у результаті чого відбувається зниження активності метаболізму в міокарді. На цьому тлі зростає проникність судин, і рідина, затримуючись в міоцитах, викликає дисметаболічні та електролітні порушення.

Така міокардіодистрофія викликає болі в області серця ниючого характеру, при цьому спостерігається синусова аритмія або брадикардія. Також можуть з’являтися передсердні, атріовентрикулярні або шлуночкові блокади.

Додаткові моменти

Крім того, дана форма може виникнути, якщо людина багато знаходиться в стресових ситуаціях, страждає інфекційними недугами або ж в її організмі спостерігається брак ферментів, що відповідають за розщеплення етанолу. Тоді хвороба проявить себе вже буквально через 2-3 роки, навіть якщо хворий і не вживає спиртне.

В такому разі буде присутній біль ниючого або щемливого характеру, при цьому людині може ставати жарко або, навпаки, може бити озноб, підвищується потовиділення. Такий хворий швидко втомлюється, вже не може витримати тих навантажень, що виконував раніше, постійно страждає головними болями.

Якщо має місце застійна міокардіодистрофія, яка виникла внаслідок серцевої недостатності, то тут прояви у вигляді задишки, кашлю, приступів астми серця, набряки на нижніх кінцівках, гідроперикардії, асциту, гідротораксії і гепатомегалії.

Є і тонзиллогенна міокардіодистрофія. Така форма зустрічається у 30-60% усіх хворих тонзилітом, але виникає в тому випадку, якщо пацієнт часто хворіє ангіною, при цьому у нього в такі періоди лихоманка та інтоксикація. Симптоматика може бути наступною:

  • серцевий біль;
  • переривчастий пульс;
  • задишка;
  • підвищене потовиділення;
  • слабкість;
  • субфебрилітет;
  • артралгія.

Крім цих форм, можуть виділятися і інші, тим більше що кожен день у світі проводяться усі нові і нові дослідження на цю тему, значить, класифікація розширюється. Насправді важливо, щоб вчасно була визначена міокардіодистрофія змішаного генезу, інакше можна отримати серйозні ускладнення аж до інвалідності.

Допомога при міокардіодистрофії

Міокардіодистрофія складного генезу починає лікуватися з діагностики, адже, як було вказано вище, таке захворювання є вторинним, отже, необхідно шукати суть проблеми. Для цього хворому призначають ряд обстежень, які підтвердять відсутність запального процесу і вкажуть на характер роботи серця.

Що стосується самого лікування, то тут усе залежить багато в чому від отриманих досліджень. В цілому навіть в незалежності від того, яким є вихідне захворювання, такому пацієнту призначають кардіотпропні препарати. Це можуть бути полівітамінні комплекси, анаболічні ліки, препарати, наповнені електролітами. До того ж важливо, щоб пацієнт дотримувався здорового способу життя і мав роботу без важких умов праці, інакше ніякого ефекту не буде.

Важливий момент – правильне харчування. Необхідно, щоб їжа була сповнена вітамінами, білками, вуглеводами та іншими корисними речовинами. Таким хворим категорично забороняється вживати гостру, жирну, копчену і сильно приправлену їжу. Паралельно з цим йде лікування інфекційних захворювань, звичайно, якщо такі є.

Щоб вегетативно-дисгормональна міокардіодистрофія пройшла, слід використовувати комплексний підхід, зачіпаючи всі аспекти життєдіяльності хворого. Від того, наскільки пацієнт з точністю буде виконувати всі настанови лікаря, будуть залежати успішність та швидкість терапії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code