vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що собою являє гінекологічне УЗД?

Сьогодні однією з найпоширеніших методик обстеження жіночих органів стало УЗД гінекологічне. За рахунок нього гінекологи можуть виявити багато жіночі захворювання. Крім того, це єдиний спосіб визначення патологій жіночих статевих органів у дівчат. Так як процедура не заподіює шкоди для організму і болю, то користується попитом у спеціалістів, що займаються дослідженням органів малого тазу. Разом з тим УЗД призначається вагітним жінкам для визначення можливих патологічних процесів при розвитку плоду.

Что собой представляет гинекологическое УЗИ?

Те, наскільки вірні дані виконаного гінекологічного УЗД, буде залежати від вірних підготовчих робіт і часу, коли роблять обстеження. У жінок, виходячи з фази циклу, змінюється товщина слизової оболонки матки, в результаті чого побачити дрібні поліпи в даний відрізок часу не представляється можливим.

Види гінекологічного УЗД

Малюнок 1. Органи малого тазу у жінок.

Результати ультразвукового дослідження прийнято вважати вирішальним фактором при доказі поставленого лікарського висновку та подальшої терапії виявленої хвороби. Як робиться УЗД гінекологічне? У медицині розрізняють наступні різновиди гінекологічного УЗД:

 • трансабдомінальне;
 • трансвагінальне;
 • трансректальне.

Трансабдомінальне гінекологічне УЗД призначений для здійснення аналізу здоров’я органів малого таза через низ черевної порожнини (рис. 1). Таку різновид УЗД прийнято вважати найбільш відповідною для загального гінекологічного огляду, а не для ретельної діагностики стану органів. Для того щоб провести УЗД, необхідно подбати про наповнення сечового міхура. За годину до дослідження треба випити 2 склянки води без газів. Після цього порожнистий орган, що виконує функцію накопичення надходить по сечоводах сечі, відводить кишечник в нижню порожнину, що дає можливість досконало оглянути зовнішній вигляд яєчників і матки. Однак не варто допускати переповнення сечового міхура: при надмірному наповненні жінка може відчути біль.

Трансвагінальне гінекологічне УЗД являє собою обстеження, під час якого здійснюється огляд піхви, матки і яєчників ультразвуковим зондом, що вводиться в піхву. Спершу гінеколог надягає на нього презерватив і покриває його гелем. Незважаючи на деякий дискомфорт, процес введення датчика в м’язовий орган не приносить больових відчуттів. Завдяки вагінального датчика лікар може добре розглянути стан статевих органів жінки. Для проведення даної процедури слід, на відміну від трансабдомінального дослідження, попередньо спорожнити сечовий міхур і кишечник.

Трансректальне УЗД – це аналіз кишечника, а також органів малого таза за допомогою введеного в заднєпрохідним канал ультразвукового зонда. Ця різновид УЗД використовується для обстеження здоров’я кишечника, а також може замінити трансвагінальне дослідження жіночих органів у дівчат. Як і при трансвагінальної дослідженні, перед виконанням УЗД треба подбати про спустошенні сечового органу видільної системи і спорожнення товстої кишки.

Підготовка до гінекологічного УЗД і показання до проведення

Весь підготовчий етап буде залежати від того, яке обстеження було призначено лікарем. Як правило, дана процедура виконується в першій фазі менструального циклу з 5 по 10 день з початку критичних днів. Як зазначалося вище, перед проведенням трансвагінального обстеження необхідно спорожнити сечовий міхур. Для здійснення УЗД знадобиться принести чисту пелюшку і презерватив.

Гінекологічне абдомінальне УЗД закликає жінку до найбільш відповідальної підготовки. Пацієнтка за годину до УЗД повинна випити близько літра води для того, щоб наповнити сечовий міхур. Після цього лікар зможе дати оцінку стану внутрішніх органів. Крім цього, не рекомендується вживати харчові продукти, які сприяють здуття живота. У разі необхідності лікар може зажадати зробити очисну клізму.

Існують визначені показання до проведення УЗД жіночих органів:

 • щорічні обстеження з метою профілактики;
 • збій менструального циклу;
 • хворобливі відчуття в нижній частині живота;
 • присутність піхвових виділень;
 • встановлення патології яєчників і матки;
 • у разі підозри на виникнення пухлинного освіти;
 • для визначення причини безпліддя;
 • у разі запалення жіночих органів та ін

УЗД в гінекології – це єдиний метод правильної діагностики жіночих захворювань. Тому, якщо є якісь підозри на наявність патології або ж присутній біль внизу живота, необхідно терміново проконсультуватися у лікаря.

Методика проведення

Тепер слід розібратися в тому, як роблять УЗД гінекологічне. Як уточнювалося вище, дане обстеження можна проводити трьома прийомами: трансабдомінально, трансвагінально і трансректально. З усіх перерахованих вище способів найбільше питань викликає трансвагінальне дослідження.

Як роблять УЗД? Для здійснення процедури використовується спеціальний датчик, який вводять в піхву. Він виглядає як подовжений циліндр. Перед початком дослідження на нього одягається презерватив. При виконанні дослідження жінка знаходиться у положенні лежачи на спині, при цьому ноги повинні бути зігнуті в колінах. На датчик наноситься гель, що забезпечує безболісне проникнення в м’язовий орган.

Як правило, при здійсненні обстеження жінка не відчуває больових відчуттів. Хоча при сильному запаленні в нижній частині живота протягом дослідження може переважати ріжуча біль. Про виникнення дискомфорту необхідно говорити лікаря.

Перевагою трансвагінального УЗД є те, що між датчиком і обстежуваними органами знаходиться лише найтонша піхвова стінка. У зв’язку з цим виключені різні «перешкоди» у вигляді прилеглих органів або жирового прошарку черевної стінки.

Після того як дослідження буде завершено, гінеколог видає пацієнтці на руки висновок. За рахунок сучасного обладнання можна робити фотографії, переносячи їх у подальшому на будь-який цифровий носій. В подальшому вони можуть знадобитися іншому фахівцеві для ознайомлення з історією хвороби пацієнтки.

Що показує гінекологічне ультразвукове дослідження?

Завдяки трансвагінальної і абдомінальної ехографії гінеколог становить узагальнюючу клінічну картину про будову жіночих органів, встановлює форму, величину матки та стан ендометрію. Крім цього, вивчаються параметри та положення яєчників. За підсумками проведеної методики виноситься протокол УЗД органів малого тазу.

Коли жінка потребує найбільш детальної перевірки, в роботі використовуються фолікулометрія і эхогистеросальпингография, створені на ультразвуковій технології.

Фолікулометрія – це метод спостереження фолликулогенеза. В ході початкової фази менструального циклу лікар здійснює контроль над формуванням фолікула і зміною структури слизової матки. Протягом фази за рахунок ультразвуку обстежується протікання овуляції, встановлюються тимчасові терміни і характеристики плода.

Эхогистеросальпингография проводиться в ситуаціях, коли потрібно виключити присутність патологій всередині матки і обстежити прохідність фаллопієвих труб. Для даного дослідження лікар вводить в маткову порожнину стерильну рідину, яка покращує візуалізацію труб. Після цього гінеколог може оцінити здоров’я жіночих органів за рахунок ультразвуку.

У разі якщо у жінки немає патологій, лікар побачить матку невеликої величини з розвиненим м’язовим шаром і слизовою оболонкою, що відповідає по своїй товщині дня циклу. Труби виглядають як порожнисті тяжі, які мають овальні комірчасті освіти на кінцях. В маткової порожнини не повинно бути ніяких утворень. Ці свідчення будуть вважатися нормою.

У разі якщо жінка чекає дитину, за допомогою ультразвукового дослідження можливо визначити патологію розвитку плода вже на ранніх термінах. До того ж за рахунок УЗД можна встановити формування спадкових хвороб. Дослідження допомагає своєчасно розпізнати ускладнення на будь-якому терміні вагітності. Виконується воно 3 рази: на 10-14 тижня, 5-6 місяці і перед пологами (на 33-34 тижні). В перше обстеження лікар встановлює статевої ознака дитини, можливі дефекти і ускладнення. На другому УЗД лікар оцінює загальний розвиток малюка і дивиться на плаценту.

Завершальне УЗД здійснюється перед майбутнім народженням дитини. Завдяки йому визначаються величина плоду, його розташування і стан плаценти.

Таким чином, проаналізувати і дати оцінку виконаному УЗД може лише лікар. Підсумки дослідження пацієнтка отримує відразу після обстеження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code