vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Проведення УЗД в 13 тижнів: показники норми та відхилення

До числа перших планових скринінгових досліджень плода на терміні 10-14 тижнів відноситься УЗД 13 тижнів, показники норми при цьому порівнюють з фактичними і оцінюють, наскільки внутрішньоутробний розвиток відповідає терміну вагітності. Оскільки вже на 8 тижні починають розвиватися геніталії майбутнього малюка, на першому УЗД вже з’являється можливість розрізнити і стать дитини.

Проведение УЗИ в 13 недель: показатели нормы и отклонения

Причому одним з найважливіших показників, які розглядають у цей період, вважається ТВП (товщина комірцевого простору). Роблячи заміри ТВП, судять про пороки розвитку і хромосомних аномаліях. Існують і інші параметри ембріона, які є обов’язковими для вивчення на першому УЗД.

Розшифровка показників УЗД першого триместру

ТВП: норми і відхилення

ТВП, або шийна складка, це місце збору рідини під шкірним шаром з задньої сторони шиї ембріона. Оцінка ТВП дуже велике значення в плані внутрішньоутробного розвитку. Після приблизно 14 тижнів рідина під шкірою починає поступово поглинати лімфатична система майбутньої дитини, у зв’язку з чим оцінка цього параметра втрачає свою актуальність.

В залежності від того, як проводиться ультразвукове дослідження (трансабдомінально або трансвагінально), будуть виявлені відповідні величини цього критерію. Тобто дорівнюють вони не будуть. Однак у першому випадку вони не повинні перевищувати 3 мм, у другому – бути більш 2,5 мм.

Починаючи з 11 тижні вагітності ТВП приймає розміри 1-2 мм, які простежуються і на терміні до 12 тижнів. А ось для внутрішньоутробного періоду в 13 тижнів більш характерним вважається показник ТВП, що дорівнює 1,7 мм. При цьому нормативні значення мінімуму і максимуму для ТВП в 13 тижнів лежать в діапазоні від 0,8 до 2,7 мм

Однак виявлені відхилення від нормальних величин ТВП на 13 тижні ще не розглядаються як остаточний діагноз.

Вимірювання комірцевого простору потрібні для визначення належності вагітної до групи ризику. Можливо, доведеться пройти додаткові дослідження, щоб упевнитися в наявності у дитини певного хромосомного порушення (синдром Дауна, синдром Едвардса та ін).

Статистика така, що лише 7% дітей, які мали відхилення у параметрі ТВП на терміні в 13 тижнів, народжуються із синдромом Дауна. Якщо є привід для дообстеження, хвилюватися ні в якому разі не можна, так як вироком це ще не є.

Але при перевищенні норми ТВП вагітну обов’язково направлять на додаткове обстеження. Проявити пильність слід тоді, коли аналіз крові на гормони теж покаже погані результати і біопсія хоріона підтвердить наявність хромосомних аномалій.

Навіть при проходженні всіх досліджень в 1 триместрі на предмет вивчення комірцевого простору і в разі виявлення відхилень впадати в паніку не варто. Адже точною є тільки діагностична методика – амніоцентез, що виконується після 16 тижня виношування дитини. Дуже рідко значення ТВП показує більше 4-5 мм. Проте і при таких даних на 13 тижні є всі шанси виносити і народити цілком здорового малюка (у 50% випадків). Головне – зберігати віру і не турбуватися, так як стрес небезпечний не тільки для мами, але і для зростаючого плоду в утробі.

Оцінка розмірів і будови ембріона

Куприка-тім’яної розмір. КТР – важливий показник розвитку ембріона. У нього теж виділяють значення норми при відповідному терміні вагітності. Куприка-тім’яної розмір показує довжину від тім’ячка до куприка. При цьому не береться до уваги довжина ніжок.

Малюнок 1. Нормативні величини КТР згідно тижні вагітності.

Нормативні величини КТР згідно тижні вагітності записані в таблиці (рис. 1). Середнє значення КТР в 13 тижнів одно 65 мм, при цьому допустимі межі норми складають 53-77 мм.

Перевищення нормальних розмірів плода вказує на стрімке зростання майбутнього дитини, що вважається ознакою виношування великоплідної вагітності і народження великого малюка.

Зменшені нормативні показники тіла плода є свідченням:

  • з самого початку неправильно певного терміну вагітності дільничним акушером-гінекологом ще до відвідування кабінету УЗД;
  • відставання в розвитку внаслідок гормональної недостатності, інфікування материнського організму та інших патологій матері;
  • генетично обумовлених аномалій розвитку плода;
  • загибелі плоду в утробі мами (за умови, що серцеві скорочення ембріона не прослуховуються).

Біпаріетальний розмір голови. По даному параметру оцінюють рівень зрілості головного мозку дитини, який заміряють від скроні до скроні. Норми цього критерію теж зростають пропорційно тижнях вагітності. Середнє значення норми БПР в 13 тижнів дорівнює 24 мм, допустимий діапазон відхилень в межах норми – 20-28 мм

Збільшення розмірів голови плода відносно параметра БПР може бути ознакою:

  • великого плода, причому інші параметри теж перевищують норму на тиждень-два;
  • нерівномірного розвитку ембріона стрибками, коли інші розміри не виходять за межі норми (через пару тижнів всі показники повинні стати пропорційними);
  • мозкової грижі або пухлинного процесу в головному мозку (порушення, не сумісні з життям);
  • гідроцефалії головного мозку (водянки) з-за перенесеного інфекційного захворювання мамою (при проходженні курсу антибіотикотерапії є шанс виносити вагітність).

Якщо розшифровка УЗД на 13 тижні вагітності виявляє БПР менше норми, це може означати недорозвинення головного мозку або конкретних його зон.

Розміри кістки носа. У ембріона з аномаліями в хромосомах окостеніння завершується пізніше, чим у здорового плоду. Якщо є порушення в розвитку, на це вкаже відсутність носової кістки на першому скринінгу (після 11 тижні) або незначність її довжини (після 12 тижнів).

Починаючи з 12 тижнів довжину носової кістки порівнюють з нормою. Приводу для хвилювань немає, коли розміри кістки не можна порівняти з терміном вагітності, але діагностика інших показників виявила їх норму. Можливо, так виявляється спадкова особливість, що виражається в курносости або в мініатюрному носику.

Однак величина норми носа в 13 тижнів повинна відповідати значенням у 2,0-4,2 мм

Крім цих параметрів діагност прогляне кістки склепіння черепа і метелика, хребетний стовп, кістки ручок і ніжок, передню черевну стінку, сечовий міхур, шлунок. Так як в 13 тижнів дані органи піддаються виразною візуалізації на екрані УЗД-обладнання, лікар зможе визначити їх розміри та особливості будови патології розвитку (при наявності таких).

З 11 тижня і до пологів ЧСС встановлюється в межах 140-160 уд./хв, тоді як рухову активність відзначають простий записом – «визначається».

При частоті серцевих скорочень плода нижче 100 уд./хв (критичне значення – 85) і вище 200 гінеколог порекомендує пройти додаткове обстеження, а також випише необхідне лікування для майбутньої мами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code