vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Процедура УЗД заочеревинного простору: що це таке?

УЗД заочеревинного простору – що це за процедура? Таке питання цікавить багатьох пацієнтів. УЗД – широко застосовується в сучасній медицині, цей метод ультразвукових досліджень дає можливість точно діагностувати форму внутрішніх органів, їх розташування в черевній порожнині і, звичайно ж, їх розміри.

Процедура УЗИ забрюшинного пространства: что это такое?

Цей метод діагностики дозволяє виявити більшість захворювань і новоутворень, таких як: онкологію печінки, рак підшлункової залози, абсцес, метастази пухлини, кісти та гематоми, аденому. Крім того, є можливість оцінити щільність, паренхімічну структуру печінки при дифузійному ураженні.

Даний метод широко використовується в медицині: він полегшує задачу діагностування хвороб, дозволяє зменшити розріз черевної порожнини.

Які показання до проведення УЗД черевної порожнини

Найчастіше лікар направляє на таку діагностичну процедуру, якщо:

 1. У хворого болить поперек або область паху.
 2. При підозрах на пухлину нирки.
 3. Якщо за попереднім аналізом визначена нефункціональність нирки.
 4. При виявленні крові або еритроцитів в аналізі сечі.
 5. Якщо виявлені хронічні інфекції в сечових шляхах.
 6. У разі сильної травми як черевній порожнині, так і попереку.
 7. Якщо виникають підозри на полікістоз.
 8. При післяопераційних ускладненнях.
 9. При лихоманці з невиявленими збудниками.
 10. При нирковій недостатності.
 11. Часте сечовипускання або його затримки.
 12. Більшість неприємних відчуттів в області простати і мошонки.

Приклади обстеження даним методом

Жирова дистрофія печінки. Під час цього захворювання з’являється велика кількість відкладеного жиру в печінкових частках. Через це відстань між частками збільшується прямо пропорційно їх розмірам, чому ультразвукові хвилі активніше відбиваються від них. Тобто при цьому захворюванні посилюється ехоструктура печінки рівномірно зростаючих кількостях ехосигналів.

Як допоміжна ознака, може виступати відсутність в зоні видимості УЗД ворітної вени і збільшення кута печінки більше чим на 45 градусів.

Визначення цирозу печінки здійснюється за двома класами ознак: прямим і непрямим. Діагноз можна точно підтвердити, якщо були виявлені обидві групи ознак. До прямих ознак відносяться такі показники:

 • змінився розмір печінки;
 • змінилася ехоструктура органу;
 • контури печінки стали нерівномірними;
 • печінка закруглилась з нижнього краю.

До непрямих ознак відносять наступні фактори:

 • відбулося збільшення селезінки;
 • з’явився асцит;
 • відбулося розширення вен печінки;
 • знизилася еластичність і, як наслідок, звукопровідність органу.

Дане захворювання спочатку викликає збільшення печінки, а потім її різке зменшення. Ще одним дуже важливим параметром є еластичність печінки.

Асцитична рідина при УЗД заочеревинного простору має вигляд ехонегатівних структур, які накопичуються біля печінки і в боках живота.

Утворення в печінці діляться на кілька видів. Так, є осередки, які не мають ехоструктури. До них відносять кісту, абсцес, гематому. Осередки, у яких є ехоструктура, але вона дуже знижена: метастази, лімфома, саркома, абсцес, гематома. Осередки, що мають посилену ехоструктуру: рак, аденома, рубці, гепатоми.

Якщо дослідження спрямоване на жовчний міхур, то перше, що потрібно визначити, так це його параметри: форма, величина, дихальна рухливість, яка товщина його стінок, є додаткові порожнини. В нормальному стані жовчний міхур визначається як ехонегатівне утворення.

Його дно досить часто виступає нижче печінки приблизно на 1 см. Довжина не повинна перевищувати 10 см, ширина близько 4 см. Контур жовчного міхура повинен бути чітким і рівним і мати овальну форму. Діаметр протоки повинен бути в межах 3-4 мм. При порушеннях з’являється підвищення ехоструктури, орган може збільшуватися в розмірах, змінюючи свою форму, або згинатися, деформуючи стінки і протоки.

Найпоширеніша хвороба жовчного міхура – жовчнокам’яна хвороба. Цю хворобу визначають за двома типами ознак: прямим і непрямим.

До прямих належить підвищення ехосигналу від жовчі в тому місці, де розташований сам камінь. Але варто враховувати, що сигнал, який отримує і виводить на екран прилад, дещо менше, чим розмір самого каменю, так як це лише його найбільша ділянка. Другою ознакою каменів є проведення повторного УЗД в іншому положенні хворого. Якщо камені є, то вони змінять своє становище, а ось за ними залишається ехоструктура тіні, тобто туди не потрапляють ультразвукові хвилі.

Мінус такої діагностики полягає в тому, що якщо є невеликі камені, то прилад їх не зможе визначити, тому використовують ознаку – розширений проток в місці обтурації.

Аналіз результатів УЗД

Така діагностика полягає у вивченні лімфатичних вузлів, в оцінці розташування судин внутрішніх органів та магістральних судин, в оцінці їх стану і просвітів, а також швидкості проходження кровотоку всередині них.

Як проходить діагностика УЗД заочеревинного простору? Ехографію печінки в основному виконують за допомогою субкостального або ж інтеркостального способу доступу, при цьому масштаб часу витримується 1:1, тобто реальний час. Для якісного огляду хворий повинен вдихнути якомога глибше і затримати дихання. Завдяки таким діям печінка трохи опускається, її стає легше оглянути.

При іншому вигляді сканування – епігастральному, лікар встановлює датчик на 2 см лівіше від середньої лінії, що спереду. При поперечному обстеженні датчик потрібно перемістити ближче до пупка. Ще на практиці використовують техніку сканування, коли датчик потрібно розташувати строго паралельно правому ребру і виставити нахил до 45 градусів. Завдяки всім цим методам можна провести повний огляд і діагностику заочеревинного простору і всіх органів черевної порожнини.

Важливо для більш точного аналізу відмовитися за 72 години до дослідження від прийому молока, чорного хліба, фруктів і овочів. Також не варто пити соки і вживати солодощі, так як все це збільшує газоутворення в кишечнику. В останній вечір перед здачею аналізів потрібно прочистити свій організм за допомогою двох клізм. У невідкладних випадках підготовчі заходи необов’язкові. Якщо потрібно пройти кілька сеансів ультразвукового обстеження, то між ними варто зробити пару днів перерви.

Розшифровка результатів повинна проводитися тільки фахівцем, який їх проаналізує. УЗД черевної порожнини та заочеревинного простору – дуже точний спосіб для визначення захворювань, але одночасно з цим і досить складний для розшифровки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code