vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Показники вагітності: як росте ХГЛ по днях?

Перш чим дізнаватися, як зростає ХГЛ по днях, не зайвим буде з’ясувати про даний компонент крові і сечі вагітної жінки. Боротьба зародка за своє життя починається відразу ж, як тільки яйцеклітина з’єднається зі сперматозоїдом. Приблизно на 7-й день після імплантації в матку клітинами стінки оболонок ембріона починає продукуватися гормон, який сприяє захисту від чужорідних умов в організмі мами. І названий цей гормон хоріонічним гонадотропіном людини.

Показатели беременности: как растет ХГЧ по дням?

Що це за гормон, навіщо він потрібен, за що відповідає, які його показники норми та що означає, коли його величина починає відхилятися? Ці та інші питання будуть висвітлені далі.

Загальні відомості про хоріонічний гонадотропін

Хоріонічний бере свою назву від терміна хоріон (майбутня плацента). Саме він першим починає виробляти його. Гонадотропін – від функції, при якій проявляється здатність чинити вплив на матку і придатки материнського організму таким чином, щоб сприяти життєздатності ембріона.

ХГЛ набагато сильніше, чим власні гормони майбутньої матері, впливає на її статеві органи. Глікопротеїн ХГЛ має у своєму складі дві субодиниці – альфа і бета.

Субодиниця альфа схожа з субодиницями альфа гормонів гіпофізу (ФСГ, ТТГ, ЛГ). Субодиниця бета (бета-ХГЛ) білка не має аналогів.

Жовте тіло під впливом ХГЛ приступає до вироблення прогестерону (материнського гормону, що відповідає за збереження плоду і перебудову матки для існування в ній зародка). Крім цього, складний білок ХГЛ сприяє нормальному розвитку статевих органів у ембріона-хлопчика. І кшталт кортикостероїду (противострессового гормону) надає допомогу жінці в боротьбі проти стресу, що виникає на ранніх термінах виношування дитини. Білок ХГЛ пригнічує імунну систему, запобігаючи відторгненню організмом ембріона.

Причини визначення рівня ХГЛ у крові

Мінімум дві причини призводять до необхідності визначати рівень ХГЛ в крові у вагітної. Перша причина – результати аналізу показують наявність (або відсутність) вагітності навіть на ранньому терміні.

Здавши кров на ХГЛ, можливо дізнатися про наявність плода вже до затримки менструації. Тобто бути в курсі справ можна вже на 5-6 день від моменту зачаття, ще не вдавшись до використання звичайного домашнього тесту.

Друга причина: протягом всього терміну виношування судять про благополуччя внутрішньоутробного розвитку і можливих відхилень за кількістю білка. А оскільки його показник повинен зростати кожного дня, то дивляться і на добову кількість одиниць приросту.

ХГЛ підвищується лише на початку вагітності, аж до 10-11 тижня. І цей показник повинен збільшуватися на 2 одиниці кожні 1,5-2 дні. Після цього часу, досягнувши своїх пікових показників, кількість гормону в крові починає поступово зменшуватися, що обумовлено проявом ефекту від функціонування плаценти – самостійного гормонального центру.

Аналіз на ХГЧ, який виконують на 14-15 тижні пренатального періоду, входить в число скринінгових досліджень і покликаний виявити можливість спадкових аномалій у формуванні зародка.

Показники норми і приросту ХГЛ в крові по днях

Здачу аналізу крові на ХГЛ можна планувати на перший день після затримки місячних або на 14 добу з моменту передбачуваного зачаття (або овуляції). Проведений раніше цього часу аналіз не буде нести змістовне навантаження.

Дізнатися про те, чи відповідає виявлена кількість гормону нормальних значень, можна самостійно. Для цього слід порівняти отримані цифри з табличними величинами, характерними для терміну вагітності в днях.

На що слід звернути увагу?

 1. Значення 5-25 рівня ХГЛ не повинні стати підставою для посвідчення про існування вагітності. Тому аналіз слід пройти повторно через дві-три доби.
 2. Показники норми ХГЛ відповідають ембріональному терміну з моменту овуляції («від зачаття»). Ембріональний термін ніколи не дорівнює акушерському. Тобто кількість тижнів менше. Це пояснюється тим, що акушерський термін розраховують за кількістю останньої менструації. І ця різниця становить приблизно кілька тижнів. Якщо ж немає сталості в менструальному циклі (або при його затяжному перебігу) різниця може перевищити навіть 3 тижні.
 3. Власні норми встановлює кожна лабораторія. Можна зіставити свої результати з нормами з різних лабораторних центрів.
 4. Якщо реальна кількість тижнів вагітності не відомо або результати аналізу не відповідають розрахунковим даними, має сенс скласти індивідуальний календар. Можливо, що передує розрахунок не відповідає істині.

Трактування рівня ХГЛ в різних ситуаціях

Якщо рівень гормону знижений

Зниження білка від усереднених показників для конкретної тижня строку може вказувати на наступне:

 • майбутній мамі не правильно визначили термін: на початковому етапі вагітності невідповідність у пару тижнів може видати суттєве відхилення рівня білка;
 • завмерлу вагітність;
 • позаматкову вагітність;
 • загрозу самовільного переривання;
 • відсталий розвиток плоду;
 • недостатність плацентарного функціонування;
 • переношування дитини.

У другому і третьому триместрі внутрішньоутробного виношування зниження рівня ХГЛ може означати загибель плода.

Зверніть увагу: остаточний вердикт лише по одному ХГЛ не виносять. Тому проводять аналіз вдруге і підтверджують діагноз на УЗД.

Якщо показники гормону збільшуються

Хоріонічний гонадотропін повинен зростати (у декілька разів), коли має місце ситуація, при якій всередині утроби матері розвивається кілька плодів. При цьому підвищення одиниць кількості білка відповідає числу ембріонів, розміщених всередині матки матері. Що вважається цілком нормальним явищем.

Відхиленням від норми вважається підвищення рівня гонадотропіну при таких умовах:

 • невідповідність розрахованих тижнів реального терміну вагітної;
 • лікування майбутньої мами синтетичними гормональними препаратами;
 • патології в жіночому організмі – цукровий діабет або токсикоз пізніх строків;
 • пороки і спадкові хвороби у розвитку дитини.

Якщо розвивається позаматкова вагітність

І закономірність підвищення білка на 2 одиниці кожні 1,5-2 дня не проглядається. Однак постановці точного діагнозу повинне передувати проходження аналізу кілька разів. У деяких ситуаціях при позаматковій вагітності показник ХГЛ приймає негативні значення.

Якщо вагітності загрожує викидень

Опускання планки в показниках ХГЛ у вагітних може свідчити про намічений в організмі викидень, або коли він вже стався. Тоді як при розвитку плоду поза матки ХГЛ зростає, в ситуації із загрозою викидня, навпаки, залишаючись нормальним лише перший час, його рівень поступово падає. Це відбувається постійно, поки ембріон і клітини, що відповідають за вироблення гормону, остаточно не загинуть. Падіння кількості білка може скласти навіть половину норми для конкретного строку.

Якщо було оперативне втручання

Контроль кількості ХГЛ після проведення аборту необхідний, щоб пересвідчитися в результативності заходу. Виявлене зростання білка означає одне – ембріон подає ознаки життя. Навіть при повному його видаленні зростання ХГЛ може вказувати на те, що збереглися фрагменти оболонки. Тоді необхідно ще одне вискоблювання. З усього вищесказаного зрозуміло, що рівень гормону ХГЛ на ранніх термінах вагітності відіграє важливу діагностичну роль.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code