vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Необхідний вітамін Д для дорослих і які наслідки його нестачі

Вчені з давніх часів відзначили, що вітамін Д для дорослих є життєво необхідним елементом. Якщо людина мало буває на сонце і погано харчується, у неї міг виникнути рахіт, який успішно лікувався риб’ячим жиром.

Необходим ли витамин Д для взрослых и каковы последствия его недостатка

Сучасні медики довели, що в риб’ячому жирі міститься величезна кількість вітаміну Д, який попереджає багато хвороб. Тому корисно їсти рибу і дорослим, і дітям.

Вперше про вітамін Д заговорили в двадцятих роках минулого століття. Фізіологи й лікарі довгий час шукали ліки від рахіту. Було помічено, що їм не хворіють ті, хто регулярно вживає риб’ячий жир. Спочатку вчені думали, що від хвороби позбавляє вітамін А. Потім прийшли до висновку, що це робить вітамін Д. В цей же час було відкрито синтезування вітаміну людським організмом за допомогою сонячного світла.

Вітамін Д унікальний. Інша його назва – холекальциферол. Організм людини може самостійно його виробляти під впливом ультрафіолетових променів сонця (вітамін Д3), вітамін Д2 людина отримує з готовою їжею. Він міститься в тканинах тварин і рослин.

Лікарі рекомендують хоча б півгодини в день приймати сонячні ванни. Синтезованого в шкірі за цей час холекальциферолу вистачить для подальшого нормального функціонування організму.

Для чого потрібен вітамін Д

Кожен вітамін і мікроелемент в організмі людини несе в собі певну функцію. Вітамін С відповідає за імунітет і «охороняє» від інфекцій.

Основною функцією вітамінів Д2 і Д3 є здійснення всмоктування фосфору і кальцію, одних з найважливіших мікроелементів, у тканинах тонкого кишечнику. За допомогою вітаміну Д здійснюється вироблення деяких гормонів, ріст клітин і обмінні процеси.

Холекальциферол необхідний і дітям, і дорослим. Нестача цього елемента може негативно позначитися на рості і розвитку людини. При нестачі вітаміну Д у дорослих не оновлюється кісткова тканина, кістки можуть стати крихкими, часто ламатися і погано зростатися.

Холекальциферол підтримує здоров’я людських зубів, шкіри і серця, відповідає за засвоєння важливих мінералів для цих органів. Вітаміни групи Д захищають людський організм від такого страшного захворювання, як рак. Нестача цього вітаміну підвищує ризик виникнення злоякісної пухлини шкіри, серця і кісток.

В європейській широті сонячна погода випадає в більшості випадків на весняний і літній час. Щоб постійно заповнювати свої запаси, холекальциферол починає накопичуватися в жировій тканині людини. Тому рекомендується влітку частіше бувати на відкритому сонці, засмагати і харчуватися здоровою їжею з високим вмістом вітаміну Д.

Нестача вітаміну Д та його наслідки для організму

Нестача вітаміну Д може викликати досить неприємні наслідки:

 • рахіт;
 • крихкість кісток, остеопороз;
 • зниження імунітету;
 • захворювання шкіри і волосся;
 • порушення згортання крові;
 • артрит;
 • цукровий діабет;
 • розсіяний склероз;
 • захворювання щитовидної залози і інше.

Достатню кількість вітаміну Д в організмі необхідно мати під час вагітності, особливо в першому триместрі. Тоді закладаються всі життєво важливі органи і системи плоду. Нестача вітаміну Д в організмі майбутньої мами може позначитися на стані опорно-рухового апарату дитини.

Вагітній жінці необов’язково приймати вітамін Д окремо. Достатня його кількість знаходиться в полівітамінних комплексах для майбутніх мам, які рекомендуються всім жінкам на початку вагітності. Щоб самостійно синтезувати вітамін, жінці якомога частіше необхідно здійснювати піші прогулянки і бувати на сонечку. У той же час протягом вагітності не слід зловживати холекальциферолом: гіпервітаміноз може негативно позначитися на тиску майбутньої дитини.

Достатня кількість холекальциферолу необхідна молодим людям у віці з 20 до 35 років. Недолік прискорює старіння організму і наближає такі хвороби, як атеросклероз і артрит. Недолік вітаміну Д можна визначити за деякими симптомами. У людини починають тремтіти руки, сіпатися пальці, через порушення нормальної роботи нервової системи людина може відчувати постійне бігання «мурашок» по тілу. З прогресом авітамінозу спостерігається поганий сон, швидка стомлюваність, зниження ваги. Може порушуватись менструальний цикл у жінок, особливо в молодому віці.

В організмі деяких категорій людей холекальциферол не виробляється в потрібній кількості спочатку. Це може бути пов’язано з різними захворюваннями або умовами життя. Більшість людей, які страждають від нестачі холекальциферолу, теж мають різні захворювання печінки або шлунково-кишкового тракту, низьку вагу тіла при достатньому зрості, тонкий жировий прошарок. Кількість вітамінів може знижуватися при переїзді в більш північні райони, під час вагітності та годування, при сильному схудненні або дієті. У групі ризику знаходяться люди похилого віку, а також люди зі смаглявою або сильно засмаглою шкірою.

У деяких випадках може виникати гіпервітаміноз вітаміну Д. При цьому спостерігається підвищений вміст кальцію і фосфору. Це може бути досить небезпечно для організму, так як мінерали починають відкладатися у внутрішніх органах (серці, нирках, утворювати камені).

При цьому відзначається порушення роботи сечовивідної системи, перестає нормально працювати шлунково-кишковий тракт. У людини можуть виникати запори, розвивається анемія. Можуть спостерігатися проблеми з нервовою системою, судоми, сильна пітливість, головні болі і болі в суглобах.

Застосування вітаміну Д в якості додаткового засобу при лікуванні авітамінозу

Приймати вітамін Д в чистому вигляді або отримувати його з додаткового харчування необхідно тільки в момент різкого дефіциту цього елемента в організмі. Зазвичай людині достатньо тієї кількості вітаміну Д, який синтезує організм, але в деяких випадках необхідно додаткова терапія.

Висока потреба у вітаміні Д спостерігається у людей, робота яких пов’язана з перебуванням в приміщеннях з малою кількістю сонячного світла. Від дефіциту страждають працівники метрополітену, шахтарі, а також люди, які ведуть свою активне життя вночі.

В якості профілактики авітамінозу досить по 300-500 МО на день. Якщо у людини спостерігається сильна нестача вітаміну, доза може бути збільшена в десяток разів.

Найчастіше вітамін Д виготовляється на масляній або водній основі. Вважається, що вітаміни на основі олії можуть викликати більше побічних ефектів, чим на основі води. До того ж вітамін може бути протипоказаний у наступних випадках:

 • при туберкульозі;
 • при виразці шлунка;
 • у разі високого вмісту кальцію в організмі;
 • при хронічних захворювання нирок, серця і печінки.

Прийом холекальциферолу необхідно строго дозувати. Зайва крапля масляного розчину може викликати безліч побічних ефектів. Краще купувати в аптеці вже заздалегідь дозований препарат, розрахований для вживання в період вагітності, дитячого віку, профілактики або лікування.

В даний час вітамін випускається в різних формах. Це можуть бути краплі, мазі для шкіри, таблетки та капсули. Холекальциферол входить до складу всіх полівітамінних комплексів. Перед початком вживання вітаміну необхідно пройти обстеження у лікаря і здати біохімічний аналіз крові. Фахівець оцінить рівень необхідності додаткового прийому вітаміну, підбере необхідне дозування, запропонує оптимальну форму і вид вітаміну.

Слід пам’ятати, що вживання вітаміну Д без показань лікаря може негативно позначитися на здоров’ї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code