vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Клінічні прояви та лікування перелому пальців стопи

Травми нижніх кінцівок зустрічаються рідше, чим травми рук. Серед них на другому місці знаходиться перелом пальців стопи, лікуваьт який іноді досить складно. При некоректному виборі методу можна назавжди втратити здатність до нормальної ходьбі і залишитися інвалідом. У чому ж причина появи даних травм і що з ними треба робити?

Клинические проявления и лечение перелома пальцев стопы

Причини розвитку травми

Частіше такий перелом розвивається в результаті механічного впливу на стопу ззовні. Це падіння важких вантажів на поверхню, переїзд стоп колесами машин або вантажних візків.

В результаті виникає здавлення стопи між опорною поверхнею і здавлюючим елементом. Це призводить до порушення природної цілісності кісток плюсни і передплесни, а також основного фіксуючого елемента – зв’язок. Завдяки цьому стопа має арковидний вигляд. Утворюється «склепіння», яке покращує її амортизаційні властивості, зменшує навантаження на всі відділи тіла, зокрема на хребет.

При переломі пальців дані склепіння пошкоджуються, виникає велике навантаження на хребет при ходьбі. Внаслідок цього розвиваються різні захворювання опорно-рухового апарату (остеохондроз, остеоартроз, грижі міжхребцевих дисків).

Клініка перелому

Як це не парадоксально звучить, в деяких випадках слкдано розпізнати перелом пальців стопи. Якщо лікування не призначити своєчасно, це призведе до розвитку ускладнень.

Розвитку перелому передує якась травма або механічний вплив. Іноді перелом виникає непомітно, наприклад, у старих людей або при патології периферичних нервових закінчень. Часто виявляють защемлення нервів після перенесеної операції на тазостегновому суглобі.

Тому людина, що перенесла таку травму, довгий час думає, що в неї просто забій з локальним набряком, і не надавати значення тривалому болю та кровотечі.

Основними симптомами переломів є:

  1. Головна клінічна ознака – сильній біль. Болить місце отримання травми або рана, біль посилюється при спробі спертися на ногу або зробити рух.
  2. Набряк і крововилив. Набряк розвивається в місці перелому кістки, він обумовлений виходом плазми із кров’яного русла, розвитком місцевої запальної реакції. Якщо поруч із зламаною кісткою знаходиться кровоносна судина, перелом супроводжується крововиливом у тканини. Кінцівка набуває синюшного або червоного кольору, який з часом «вицвітає».
  3. Неможливість здійснення рухів. Характерно як для проксимальних, розташованих ближче до гомілковостопному суглобу, травм (неможливість здійснення рухів стопою), так і для дистальних травм (переломи пальців на нозі).
  4. Масивні травми (падіння вантажу на пальці) можуть призводити до повного розтрощенню кісток і тканин.

Діагностика травми

У здорових молодих людей розпізнати перелом пальця нескладно (якщо є зазначені клінічні ознаки). Однак іноді для уточнення діагнозу і визначення місця перелому слід вдатися до інструментальних методів дослідження.

Основною діагностичною процедурою для цього є рентгенологічне дослідження. Рентгенівські знімки роблять у двох проекціях для більш точної локалізації лінії перелому.

У деяких випадках (хоча дана методика не дуже розповсюджена) можуть досліджувати стопи шляхом залишення слідів на папері. Таким чином, якщо раніше у пацієнта не було плоскостопості, після переломів склепіння вона може з’являтись. Буде помітно сплощення стопи і її склепінь.

Непрямим діагностичним симптомом перелому є деформація або неправильне положення того чи іншого пальця.

Лікування травми

Враховуючи наслідки, до яких може привести розвиток перелому, слід визначитись із необхідним лікуванням.

Основними принципами терапії є:

  1. Адекватне знеболення. Враховуючи, що при травмуванні розвивається досить інтенсивний больовий синдром, який може призвести до розвитку больового шоку, особливу увагу приділяють адекватному знеболенню. Воно використовується на початковому етапі надання медичної допомоги (найчастіше бригадами швидкої медичної допомоги). Серед часто використовуваних препаратів виділяють наркотичні анальгетики та їх похідні: Промедол, Морфін, Фентаніл. Вони володіють достатнім анальгетичним ефектом, дозволяють купірувати сильний біль і запобігають розвитку больового шоку.
  2. Іммобілізація. Використовується для запобігання зсуву кісткових уламків та ураження ними прилеглих тканин. Іммобілізація може проводитись як підручними засобами (бинти, джгути, дошки), так і спеціалізованими конструкціями і пов’язками. Найчастіше іммобілізацію виконують за допомогою накладання гіпсу на уражений палець. Зазвичай керуються принципом іммобілізації декількох суглобів: гіпсова пов’язка накладається або на всю поверхню (при ураженні плеснових кісток), або на кілька пальців (при їх ізольованому ураженні). Час носіння цієї пов’язки залежить від стану перелому – від декількох тижнів до декількох місяців. При легких травмах гіпс накладають швидко, далі змінюють на м’яку лонгету або бинтову пов’язку.
  3. Оперативне лікування. Даний підхід застосовують при розвитку осколкових переломів, які можливо відновити шляхом зіставлення відламків. Кісткові фрагменти зіставляються вручну через шкірний розріз.

У тому випадку, якщо перелом кісток пальців супроводжується значним їх розтрощуванням і здавленням м’яких тканин, єдиним виходом може стати ампутація уражених тканин і створення післяопераційної кукси, або накладення протеза. Лікування неускладнених переломів кісток може проводитись амбулаторно (в спеціалізованих стаціонарах і відділеннях).

Післяопераційний відновний період

Після розвитку первинної кісткової мозолі (близько 2 тижнів) слід проводити заходи лікувальної фізкультури. Застосовуються базові прийоми масажу, початкові вправи лікувальних вправ. Це сприяє відновленню кровотоку в прилеглій м’язової тканині, завдяки чому поліпшується кровопостачання новоутвореної кістки. Методи сприяють зрощенню переломів.

При важких переломах пальців ноги дозволено пересування на милицях без опори на уражену стопу.

Спиратися на пошкоджену ногу рекомендується не раніше чим через місяць. Таким чином, виключається можливість розходження кісткових відламків в незрощенній кістковій мозолі. Засобі запобігають неправильному зрощенню кісткових фрагментів. Особливу увагу приділяють розминці м’язів стопи і пальців. В даному періоді можна використовувати розігріваючі мазі, які завдяки місцевій подражуючій дії поліпшують трофіку тканин.

Перший час після перенесеного перелому рекомендують носити  ортопедичне взуття або використовувати спеціальні коригувальні устілки. Вони дозволять відновити колишню форму стопи і уникнути появи плоскостопості або інших дефектів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code