vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Жиророзчинні вітаміни

Всі відомі медичній науці вітаміни поділяють на здатності розчинятися на два типи: водорозчинні та жиророзчинні. Жиророзчинні вітаміни (А, Е, D і К. Надлишок цих речовин може бути шкідливий через їх властивості відкладатися в жирових клітинах і в печінці і при певних умовах провокувати гіпервітамінозу. У водорозчинних частіше зустрічається дефіцит (авітаміноз або гіповітаміноз), а надлишок просто виводиться з крові.

Жирорастворимые витамины

Потрібно проявляти обережність при вживанні аптечних вітамінних комплексів, уважно читати інструкцію і дотримуватися дозування. Перш чим приймати вітаміни або давати їх дитині, спочатку треба проконсультуватися з лікарем, оскільки можливі протипоказання.

А що про це говорить історія?

У другій половині 19-го століття дослідники остаточно переконались в існуванні у їжі певних елементів, які в мікроскопічних кількостях здатні чинити вирішальний вплив на здоров’я людини. Це підтверджувалося і сумним досвідом мореплавців, століттями хворих цингою, яку, однак, можна було вилікувати навіть відваром хвої.

В кінці 19-го – початку 20-го ст. вчені почали знаходити ці речовини одне за іншим, а з 1912 р. їх стали називати вітамінами (віта – життя”, лат.). Тоді ж автори досліджень почали присвоювати відкривається вітамінам латинські літери.

На даний момент глибоким вивченням питання займаються науковці різних галузей: біохімічної, фізіологічної, хімічної. Відкриття хімічної структури дозволило створювати вітаміни штучно, а не тільки шляхом виділення з природних речовин.

Властивості вітамінів, розчинних у жирах

Кожен вітамін в лінійці А, Е, D і К володіє своєю характерною біологічною особливістю, яка виражається в здатності запобігати певні хвороби.

А – антиксерофтальмический жиророзчинний вітамін, запобігає ураженню рогівки і кон’юнктиви очей при недостатності сльозовиділення, здатний зв’язувати вільні кисневі радикали.

Е – «вітамін розмноження», необхідний для правильного функціонування дітородних органів, розвитку плода і новонародженого.

D – антирахітичний, забезпечує всмоктування кальцію з їжі.

К – антигеморрагический, забезпечує синтез компонентів для припинення кровотечі, сприяє швидкому загоєнню тканин при ушкодженнях.

Наведемо характеристику всіх жиророзчинних вітамінів.

Вітамін а (ретинол)

Високий вміст – у молочному жирі, жовтках, яловичої печінки, печінки морської риби. Може синтезуватися з каротинів, яких багато в плодах рослин. Чим яскравіше забарвлений плід в кольори червоно-жовтого спектру, тим вищий вміст каротину. Вміст у тваринних продуктах залежить від харчування тваринного або риби протягом життя. У жирі деяких риб, що харчуються планктоном, його може бути на два порядки більше, чим у вершковому маслі.

Потреба в добу:

 • для дорослої людини – 1 мг;
 • при вагітності і лактації – 1,25-1,5 мг;
 • дітям до 1 року – 0,4 мг.

Нестача вітаміну А викликає ороговіння епітелію, що міститься в очних яблуках і у всіх внутрішніх органах, приводячи до захворювань: у нирках – нефритам, в легенях – бронхітів і т. д. Виникає сухість слизової оболонки очей, уражається рогівка, аж до розм’якшення і некрозу. Виявляється порушення зору в сутінках – «куряча сліпота».

Проявляється такими симптомами, як втрата ваги, нудота і блювота, крихкість кісткових тканин, крововиливи.

Каротин, або провітамін А

Найбільше його в щавлі, капусти, спаржі, цикорії, шпинаті, жовтках, молоці і у всіх овочах і фруктах жовтого, помаранчевого і червоного кольорів.

Він дуже важливий для підтримки здоров’я. Надає протипухлинну та антисклеротичну впливу, уповільнює старіння, покращує статеві функції, зір, стан волосся і шкіри, зміцнює імунітет. Він здатний захищати від тютюнового диму і радіоактивного випромінювання. Не може нормально засвоюватися без достатньої кількості жовчі.

Не здатний викликати передозування, так як нетоксичний.

Вітамін Е-токоферол, токотриенол

Багаті за змістом продукти – рослинні олії холодного віджиму: соняшникову, кукурудзяну, арахісову, обліпихова. Високий вміст і бобових, помідорах, петрушці, шипшині, зернових, шпинаті. Невелика кількість присутній і в м’ясі, тваринному жирі, печінці, яйцях і молоці.

Мінімальна потреба в добу:

 • для чоловіків – 30-50 мг;
 • для жінок – 15-30 мг;
 • для дітей до року – 5 мг.

Приблизно з восьмирічного віку потреба різко зростає майже до дорослої норми.

Існує експертна думка, що корисно вживати вітамін Е до 50-80 мг на добу, так як він ставиться до потужних антиоксидантів.

При авітамінозі пригнічується синтез статевих гормонів, що призводить до дегенерації зовнішніх статевих ознак. Жінки не можуть виносити дитину – плід гине внаслідок розшарування плаценти і крововиливів. При дефіциті, викликаному великим фізичним перенапруженням, виникають знижений кров’яний тиск та слабкість, пошкодження нервових клітин печінки.

Надмірне споживання небезпечно, вітамін Е не володіє токсичною дією. Але при наявності хронічних захворювань все ж потрібно дотримуватись обережності при прийомі.

Вітамін D кальциферол, ергостерол та інші

Завдяки здатності організму синтезувати вітамін в шкірі при попаданні навіть розсіяного сонячного світла нестача його в живленні не так небезпечний. Високим вмістом відрізняються морська риба, субпродукти. А ось в рослинній їжі зазначається зовсім незначна кількість. Невелика кількість вітаміну присутній в яйцях, молоці і вершковому маслі.

Потреба в добу:

 • у чоловіків, жінок і дітей з 7 років – від 2,5 до 10 мкг;
 • при вагітності і лактації – 10-12 мкг;
 • у дітей з народження до 3-х років – 7,5-10 мкг;
 • у дітей з 4-х до 6 років – 3 мкг.

Авітаміноз швидко викликає порушення кальцієвого і фосфорного обміну, ось його характеристика: у крові знижується вміст кальцію, організм починає заповнювати його за рахунок кісткового. У дітей розвивається рахіт, у дорослих розм’якшуються кісткові тканини (остеомаляція). Активно йде процес втрати фосфору при сечовипусканні, який теж заповнюється за рахунок кісток. Можливі онкологічні, шкірні захворювання, депресії, збої в серцево-судинній системі.

Надлишок вітаміну D призводить до зайвого засвоєнню кальцію і фосфору. Виникають відкладення на кістках, м’язах, стінках судин та у внутрішніх органах, що призводить до їх захворювань. Це може бути гіпертонія, порушення ритму серця, камені в нирках і інші.

Вітамін До філохінон (К1), мелахинон (К2)

Утворюється прямо в кишечнику біфідобактеріями і лактобактеріями. Ззовні може надходити із зелених рослин: кропива, капуста, шпинат, салат, листя малини, шипшини. У невеликих кількостях є в молоці, свинячої печінки, волоських горіхах (рис. 5).

Приблизні добові норми:

 • дорослої людини – 60-120 мкг;
 • при вагітності і лактації – 120-140 мкг;
 • для новонароджених – 5-15 мкг;
 • для інших дітей за віком – 10-60 мкг.

Гіповітаміноз вітаміну До дуже рідкісний, бактерії виробляють його необхідну кількість. Основний прояв – зниження згортання крові. З’являється кровоточивість ясен, шлунково-кишкові та носові кровотечі, швидка стомлюваність і біль при місячних.

Систематичне перевищення споживання призводить до анемії, хвороб печінки, пошкоджень в головному мозку. З’являється нудота, головний біль, діарея, депресія. Можливі викидень або вади розвитку плода.

Загальний недолік вітамінів у людини призводить до зниження імунітету, розумових і нервових розладів, провокує розвиток небезпечних хвороб, затримує ріст і статеве дозрівання підлітків, ускладнює для них навчання.

Більшість продуктів, пропонованих в магазинах, рафіновані, позбавлені вітамінів. Часто їм віддають перевагу. Багато воліють економити час замість приготування страв зі свіжих і корисних овочів, м’яса, злаків. Таке харчування призводить до авітамінозу.

Похибки харчування можна виправити за допомогою вітамінних комплексів – після консультації з фахівцем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code