vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Застосування фізіотерапії при гіпертонічній хворобі

Фізіотерапія при гіпертонічній хворобі використовується шляхом застосування фізичних чинників, одержуваних штучними і природними методами. Адже багато систем людського організму просто потребують стимулювання захисних функцій, ліквідації дистрофічних та запальних процесів, а також поліпшення адаптаційних здібностей.

Применение физиотерапии при гипертонической болезни

Термін «фізіотерапія» походить з грецької мови і означає «природна терапія». Простіше кажучи, сонце, море, повітря, мінеральні води, пісок і лікувальна грязь будуть включені в методику лікування. Це, звичайно, не означає, що в лікуванні застосовуються виключно природні ресурси. Фізіотерапія включає в себе комбінування як природних, так і штучних (преформованих) факторів. До штучних факторів можна віднести використання спеціальної техніки і мінеральних вод, отриманих штучним шляхом. Крім цього активно застосовуються масажні процедури та оздоровчі заняття фізичною культурою.

Що таке гипертонічне захворювання?

Гіпертонічна хвороба, гіпертензія або просто гіпертонія – це захворювання, що є хронічним і характеризується ураженням різних систем людського організму. При цьому захворюванні артеріальний тиск вище встановленої норми, що часто призводить до уражень серцево-судинної системи. Від 15 до 20% дорослого населення стикаються з цією проблемою.

Пускати на самоплив розвиток хвороби не рекомендується, адже артеріальний тиск, що перевищує норму, часто стає попередником більш серйозних захворювань, які, в свою чергу, можуть призвести до інвалідності або навіть смертельного результату. До таких захворювань можна віднести ішемічну хворобу серця або мозковий інсульт.

Гіпертонія є сучасною хворобою, адже в епоху надлишку інформаційних ресурсів, дикого ритму життя і постійного стресу людство стало забувати про те, що все вищеперелічене може залишити на організмі відбиток у вигляді всіляких неврозів. Найпоширенішим є серцево-судинний невроз. Більш того, стрес і неврози викликають надмірну вироблення в крові катехоламіну, який сприяє розвитку атеросклерозу.

Хвороба має властивість протікати хвилеподібно. Періоди поганого самопочуття можуть перериватися на відносно благополучні, що і вводить в оману багатьох людей, які страждають гіпертонічною хворобою. Однак ця видимість оманлива, з часом хвороба набирає обертів, частішають прояви симптомів і розвиваються зміни на органічному рівні. Тому затягувати з лікуванням артеріальної гіпертензії не варто.

Чим раніше діагностовано це захворювання, тим раніше буде призначено лікування. Це відноситься до всіх хвороб, в тому числі і до гіпертензії. Гіпертонічна хвороба на початкових стадіях розвитку успішно лікується методами, що виключають використання медикаментів. До таких методів лікування можна віднести фізичні вправи. Фізичні навантаження відмінно справляються із завданнями профілактики захворювання та реабілітації хворих на гіпертонію.

Регулярні фізичні вправи знижують кров’яний тиск, зменшують частоту серцевих скорочень, збільшують продуктивність і витривалість серцевого м’яза, сприяють ефективному функціонуванню депресорних систем. Артеріальний тиск знижується за рахунок кількісного приросту капілярів, що сприяє, у свою чергу, погодженням таких величин, як судинний опір кровотоку і серцевий викид.

Різноманітність видів фізичної терапії

Крім фізичних навантажень на організм фізична реабілітація при гіпертонічній хворобі включає в себе численні й досить різноманітні за типом лікувального впливу фактори. До основних методів лікування гіпертонії можна віднести наступні види терапії:

 1. Лікування теплом. До цього типу лікування відносяться такі процедури, як відвідування сауни і грязелікування.
 2. Лікування водними процедурами. До цього типу лікування відносяться місцеві і загальні ванни, душі, обливання, обтирання і питво лікувальних мінеральних вод.

Загальними ваннами вважаються:

 • хвойні;
 • прісні;
 • лікарські;
 • вуглекислі;
 • кисневі;
 • радонові;
 • сірководневі;
 • натрієво-хлоридні;
 • сульфідні;
 • йодобромні.

Місцевими ваннами вважаються ножні, ручні і сидячі ванни. Душі теж бувають різних видів: циркулярні, дощові, масажні і віялові.

Лікування кліматом. До цього типу лікування відносяться водні процедури і сон на свіжому повітрі, піші прогулянки, дозована ходьба за маршрутами, спеціально організованими (теренкур). Теренкур є ефективним методом тренувальної терапії, яку включає в себе фізична реабілітація при гіпертонічній хворобі.

Суть цього методу лікування полягає в дозуванні часу і відстані, яке буде проходити хворий на артеріальну гіпертензію. Крім того, місцевість, за якою проводиться ця оздоровча ходьба, поперемінно змінюється з прогулянки по рівним ділянкам на сходження. Така ходьба розвиває і робить міцною серцево-судинну систему, підвищує тонус м’язів, покращує обмін речовин і зміцнює міокард. Теренкур розрізняється на внутрисанаторний і загальнокурортний.

Лікування електрикою. До цього типу лікування відноситься терапія постійним і імпульсним струмом, аероіонізація. Лікарський електрофорез і гальванізація є процедурами, в яких використовується постійний струм. Синусоїдальні, діадинамічні та модульовані струми та електросон є процедурами, в яких використовується імпульсний струм. До аероіонізації відносяться такі процедури, як електроаерозольна терапія і гідроаероіонізація.

Незалежно від того, де приймається лікування (в поліклініці, лікарні або санаторії), варто пам’ятати про високу ефективність фізичної терапії.

Основні принципи

Метод фізичної терапії призначається в залежності від того, в якій стадії знаходиться захворювання, в якій формі воно протікає, а також з урахуванням віку та індивідуальних особливостей організму людини. Більш високі показники проявляються у випадку з доцільним поєднанням фізіотерапії з медикаментозним лікуванням. Фізична культура теж тісно пов’язана з методиками лікування гіпертонічної хвороби.

Послідовність використання різних методів лікування повинна забезпечувати ефективну регенерацію хворих органів, а також відновлення їх нормальної працездатності. Варто враховувати й те, що кожна людина по-різному сприймає і переносить процедури, спрямовані на оздоровлення. У фізіотерапії на першому місці повинні стояти індивідуальні особливості організму, зокрема, його реакції на різноманітні фізіологічні впливу навколишнього середовища.

Вплив на організм людини відбувається на внутрішньоклітинному і молекулярному рівні. В оздоровчих процедурах задіяні всі системи організму. Цим і корисна фізіотерапія при гіпертонічній хворобі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code