vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Застосовувана гімнастика для стоп при поперечному плоскостопості

Гімнастика для стоп при поперечному плоскостопості – це, мабуть, самий кращий метод лікування. Але перш чим приступати до опису вправ, необхідно уточнити, з чого складається стопа. Насамперед, у ній знаходиться багато дрібних елементів (кісток), які з’єднуються між собою. Відбувається це за допомогою зв’язок і м’язів. З кісток утворюються характерні пружні склепіння: поперечний і поздовжній. Вони виконують головну роль при русі.

Применяемая гимнастика для стоп при поперечном плоскостопии

У нормальному стані при ходьбі нога внутрішньою частиною не стосується поверхні, по якій йдуть. За це відповідає внутрішній звід стопи. Якщо перенапружуються зв’язки і м’язи, що відповідають за підтримку стопи, або при спадковій слабкості вона стає плоскою, а стеля опускається. Така патологія, в свою чергу, ділиться на 2 види: поперечне і поздовжнє плоскостопість.

Поперечна плоскостопість найчастіше виникає у віці від 35 до 50 років. У цьому випадку важлива роль відводиться вазі людини і надається навантаження на стопу. Тобто чим більше вага та навантаження, тим яскравіше виражене плоскостопість. У жінок така патологія відзначається значно частіше, чим у представників чоловічої статі. Крім того, при цьому паралельно поперечному може розвиватися і поздовжнє плоскостопість. Таке явище найбільш поширене у віці від 20 до 30 років.

Симптоми поперечного плоскостопості

Розглядаючи симптоми при поперечному плоскостопості у дітей, можна відзначити:

 • сильний знос підошви і стоптанность взуття;
 • при ходьбі ноги дуже швидко втомлюються;
 • щиколотки і стопи набрякають;
 • больові відчуття при носінні взуття на високому каблуці;
 • збільшену ширину стопи, а згодом – придбання нового взуття.

При цій формі плоскостопості ущільнюється поперечний звід, а тиск розподіляється по всіх плюсневым кісток.

Крім того, довжина стопи трохи зменшується із-за віялоподібного розбіжності пальців назовні і плеснових кісток. Зміни стосуються і центральних пальців.

Діагностувати патологію можна по розширеному переднього відділу. При цьому навантаження поширюється по всій області стопи, а не на 1 і 5 плеснову кістку.

Наслідком плоскостопості є розподіл навантаження на 2 і 4 суглоби, у свою чергу, на 1 вона знижується.

Крім того, робота м’язів змінюється. Насамперед це стосується 1 пальця стопи. Таким чином, відбувається його відхилення у внутрішню сторону. Внаслідок цього починається випинання головки 1 плеснової кістки та 1 першого пальця до 2, що запускає процес деформації.

Поперечна плоскостопість може бути безпосередньо пов’язане з тривалим перебуванням на ногах. Особливо часто це відбувається, якщо є зайва вага. Тому нерідко воно починає розвиватися у вагітних.

Виною виникнення є зниження м’язового тонусу і їх еластичності. У свою чергу втрата тонусу відбувається при малорухливому способі життя. У жінок патологія виявляється при ходьбі на каблуках. Головною причиною деформації є недостатність зв’язкового апарату.

Наслідки розвитку поперечної плоскостопості

Внаслідок того, що левова частка навантаження припадає на передню частину стопи, шкіра на цьому місці потовщується, потім з’являються натоптиші і сухі мозолі. Якщо поперечне плоскостопість розвивається досить тривалий час, то великий палець відхиляється від звичного положення. При цьому з’являються больові відчуття, якщо виявляється тиск на 1 плеснову кістку. Дуже часто це відбувається при носінні незручного взуття або виборі невідповідного розміру.

Додатково можуть з’явитися почервоніння і набряклість, а хрящ при цьому розростається і з’являється опуклість в бік від пальців, що ускладнює подальший вибір взуття.

Нерідко патологія викликає розвиток остеоартрозу в області головної фаланги 1 пальця і плеснової кістки. У першу чергу знижується рухливість і це супроводжується болем. При цьому інші пальці теж деформуються. Між основними фалангами і головками плеснових кісток з’являються суглобові підвивихи. Основне навантаження при цьому виявляється на середні пальці і вони набувають молотообразную форму.

Така деформація пальців на стопі часто є джерелом болю. При цьому носіння стандартного взуття стає неможливою. Дуже часто вибір ортопедичного взуття теж не вирішує проблему. А надалі спостерігається знерухомлення, порушується психоемоційний рівновагу, з’являється дратівливість, а пересування дається насилу. Як результат, знижується трудова і побутова діяльність.

Комплекс вправ для лікування

При плоскостопості рекомендується виконувати комплекс вправ:

 1. Слід прийняти лежаче положення і виробляти відтягування шкарпеток стоп на себе і виконувати кругові рухи. Робиться це кожною ногою по черзі або одночасно.
 2. Лікування фізкультурою передбачає відривання п’ят від опори, але при цьому шкарпетки повинні бути неотрывными.
 3. Потрібно виконувати згинання ніг в області колін. При цьому стегна і коліна розлучаються і зводяться, а стопи повинні стикатися підошвою. Після п’яти зводяться і розводяться, що нагадує ляскання п’ятами, а упор робиться на пальці.
 4. Для лікування необхідно виконувати рухи стопи по гомілці іншої. Це проводиться почергово.

При цьому використовується стілець, а ноги згинаються в колінах. Стопи повинні бути розташовані паралельно:

 1. Проводиться відрив п’ят від поверхні.
 2. Далі відриваються шкарпетки.
 3. Рекомендується також піднімати одночасно п’ятку однієї ноги і носок іншої.
 4. Поклавши одну ногу гомілкою на коліно другої, виконується стопою круговий рух. Напрямок обертань повинно періодично змінюватися.
 5. Також корисно захоплювати пальцями стопи предмет і міняти його місце розташування.
 6. У курс лікування входить вправа, яка виконується за типом пересування гусениці. Таким чином, потрібно зігнути пальці на ногах. Після вони розгинаються і рухи виконуються повторно.
 7. У положенні сидячи по-турецьки потрібно підігнути пальці і одночасно нахиляти тулуб. Після, спираючись на бічну поверхню, слід вставати.

ЛФК проводиться в стоячому положенні:

 1. Проводиться піднімання на носки і опускання, потім підйом і опускання на п’яти.
 2. Лікувальна гімнастика є досить ефективною, особливо при комплексному оздоровленні. Тому далі слід стати на п’яти, а після піднімати і опускати пальці.
 3. Центр ваги повинен переноситися і на зовнішню частину стопи. Таким чином виконуються руху з поверненням в нормальне положення.
 4. Рекомендуються й інші фізичні вправи, в яких задіяні не тільки стопи. Слід присідати на носках, виконуючи різні маніпуляції руками, піднімаючи їх вгору і витягаючи вперед і в сторони.
 5. Виробляючи лікування гімнастикою, може знадобитися використання додаткових предметів. В стоячому положенні на спеціальній гімнастичної палиці слід робити напівприсідання і присідання, які чергуються між собою.

Для дорослих, всі вправи рекомендується виконувати по 10 або 12 разів, при цьому дітям потрібно зменшити навантаження наполовину.

Що ще застосовують?

Крім перерахованих вище вправ, треба ходити:

 • на носочках;
 • на внутрішній частині ноги;
 • практикувати косолапое ходіння;
 • на носочках, при цьому згинаючи ногу в коліні;
 • на носочках і високо піднімати коліна;
 • корисно також ходіння по дошці з нерівностями, за нахили і поверхні з невеликим нахилом.

Звичайно, найкраще прийняти відповідні заходи і запобігти розвитку захворювання. Спеціальні вправи рекомендується виконувати ще з дитинства. Таким чином проводиться не тільки лікування, а й профілактика.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code