vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Загартовування організму

Загартовування організму являє собою комплекс процедур, які сприяють зміцненню імунітету і підвищують стійкість людини до різного роду несприятливих факторів зовнішнього середовища. Багато лікарів вважають, що саме загартовування – найкращий спосіб зберегти своє здоров’я.

Закаливание организма

Правила загартовування

Перед тим, як приступити до профілактики, необхідно вивчити основні правила загартовування організму. Насамперед, обов’язково потрібно пам’ятати про те, що загартовування слід практикувати тільки тоді, коли людина абсолютно здорова. Принцип поступовості – ще один важливий і обов’язковий фактор, так як, наприклад, порція холодної води з ранку може стати справжнім шоком для організму і викликати негативні наслідки.

Якщо говорити про водні процедури конкретніше, то важливо відзначити, що починати потрібно з обливання кімнатної температури. Потім воду можна поступово охолоджувати на 1-3 градуси. Те ж стосується і сонячних ванн – їх приймають, починаючи з 10 хвилин, поступово збільшуючи цей час до години. Основні принципи загартовування полягають у дотриманні режиму – проводити процедури потрібно регулярно, без затримок і проміжків між ними. Не слід відкладати процедуру через погану погоду. Якщо ви раптом перервали свій курс загартовування, то, відновлюючи його, потрібно знову починати з щадних режимів.

Дуже добре впливає на процес оздоровлення поєднання загартовування з фізичними вправами. Такий підхід істотно підвищує ефект процедур і зміцнює організм в цілому.

Пам’ятайте, що загартовування вашого організму в першу чергу повинно приносити гарний настрій і бадьорість. Якщо ви погано себе відчуваєте, то краще припинити терапію і звернутися до лікаря за консультацією. Під час загартовування звертайте увагу на свій організм: вимірюйте пульс, тиск, слідкуйте за апетитом – його відсутність може бути ознакою негативного впливу процедур на ваше здоров’я.

Дуже важлива психологічна підготовка та мотивація: ви повинні розуміти, для чого ви це робите, і чітко бачити перед собою мету.

Різноманітність методик загартовування

Методи загартовування організму можна умовно розділити на кілька типів:

  • аеротерапія;
  • геліотерапія (прийоми сонячних ванн);
  • загартовування водою.

Кожен з вищевказаних методів загартовування має свої особливості, принципи і правила. Аеротерапія полягає в тривалих прогулянках на свіжому морозному повітрі. Воно благотворно впливає на нервові рецептори і стабілізує роботу всього організму. Крім зміцнення імунітету цей метод загартовування добре піднімає настрій. Система загартовування свіжим повітрям є однією з найбільш простих методик, так як не вимагає ніяких зусиль, а головне, доступна абсолютно всім. Гуляючи по улюблених вулицях, ви незалежно від погоди отримуєте і емоційне задоволення і користь для організму. Варто відзначити, що особливо корисними будуть прогулянки в лісі поблизу водойм взимку. Морозне повітря в таких місцях зовсім не містить шкідливих домішок.

Загартовування організму шляхом геліотерапії дещо відрізняється від аеротерапії. Геліотерапія передбачає зміцнення організму за допомогою сонячного світла та тепла. Люди запитують, чим корисно загартовування сонцем, адже на перший погляд це звучить абсурдно. Таку думку помилково, процедури загартовування цим методом несуть незаперечну користь організму, а саме:

  • покращують кровообіг і обмінені процеси;
  • покращують роботу м’язової системи і підвищують настрій;
  • підвищують опірність організму інфекціям.

Загартовування сонячним світлом також може завдати шкоди організму, якщо не дотримуватися правил безпеки. Важливо виконувати всі вказівки і норми перебування під відкритим сонцем, не допускати опіків тіла і надмірного нагрівання. Час перебування на сонячному світлі потрібно збільшувати дуже акуратно, а головне, поступово, адже теплові удари можуть викликати низку неприємних захворювань. Сонячне світло – це досить агресивний зовнішній фактор, тому до тривалого перебування на ньому потрібно ставитися дуже серйозно. Оптимальним положенням для сонячних ванн є положення лежачи, а не стоячи і не сидячи. При цьому сонце повинне бути спрямовано на ваші ноги, а не в обличчя.

Загартовування водою активізує циркуляцію крові з новою силою, що сприяє надходженню нових порцій корисних речовин і кисню до всіх органів і систем організму. Способи загартовування організму за допомогою води можна розділити на кілька підвидів, а саме:

  • обтирання;
  • обливання;
  • душ;
  • купання.

Обтирання, в порівнянні з двома іншими підвидами, є найбільш щадним прийомом загартовування. До обтирання холодною водою можна привчати дітей з раннього віку, і таким чином забезпечити їм здорове життя. Обтиратися можна за допомогою губки, рушника або рук. Принципи загартовування організму цим способом досить прості: спочатку змочену в холодній воді губку підносять до верхньої частини тіла і рясно змочують, потім м’яким рушником починають розтирати шкіру і роблять це до тих пір, поки вона не почервоніє. Після цього змочують нижню половину тіла і також розтирають сухим рушником.

Обливання – це дуже ефективна процедура підвищення імунітету, але на неї вирішуються тільки найсміливіші і стійкі. Звикнути до подібної терапії досить непросто, вона вимагає величезної сили волі, але зате результат виправдовує всі очікування. Основним правилом гартування тіла цим методом, є поступовість. Спочатку ви можете почати обливання тільки якоїсь певної частини тіла, наприклад, ніг. Коли почнете звикати, можна підключити руки, а потім і все тіло цілком. Обливши холодною водою, не забудьте, як і в попередньому випадку, обтертися сухим рушником.

Як виробити імунітет?

Більшість лікарів рекомендує людям, схильним до грипу або ангіни в холодну пору року, загартовувати горло полосканням. Процедура полягає в тому, що кожен ранок і вечір ви повинні полоскати горло водою, знижуючи її щодня градус. Можна почати з 23 градусів тепла і зупинитися на 5.

Що стосується загартовування душем, то існує два варіанти: щодня приймати або холодний душ, або контрастний, причому останній буде оптимальним вибором для початківців. Температура води на початковому етапі може становити 30 градусів; потім її систематично зменшують до 15 градусів, і при цьому поступово збільшують час перебування під душем від декількох секунд до 5 хвилин.

З кожним роком популярність цього методу зростає все більше. Це не так вже дивно, адже саме моржування покращує терморегуляцію тіла, а як наслідок, відновлює нормальну роботу легенів, серця, нирок та інших органів. Дуже важливо перед тим, як приступити до цього виду загартовування, пройти консультацію у лікаря, інакше ви ризикуєте не оздоровитися, а придбати масу нових хвороб. Купання в ополонці можна назвати завершальним етапом загартовування – як правило, щоб чоловік був готовий пірнути в ополонку, йому слід пройти всі вищезгадані методи. До подібного оздоровлення зверталися ще наші предки, і в той час пірнання в холодну воду не було такою дивиною, як зараз, але важливо відзначити, що до таких купань люди минулого привчалися з дитячих років.

Додаткові поради для новачків

Існує ще один метод загартовування – ходіння босоніж. Цим способом можуть зміцнювати свій організм без побічних ефектів дорослі і діти. На стопах кожної людини є величезна кількість нервових закінчень і активних точок, що відповідають за нормальну роботу систем і органів. При ходьбі всі ці точки стимулюються, і відбувається «перезавантаження організму». Крім того, ходіння босими ногами істотно підвищує опірність вашого організму хворобам.

Не нехтуйте своїм здоров’ям і дотримуйтесь основних принципів загартовування. Щоб поліпшити свій стан і самопочуття, вам достатньо почати закалятся вже сьогодні. Все дуже просто і не вимагає величезних витрат часу і грошей – основні засоби загартовування безкоштовними і загальнодоступними. Як показує статистика, всі довгожителі на планеті піддавали свій організм загартовуванню. Якщо ви бажаєте поповнити їх ряди, не втрачайте часу і починайте гартуватися за однією з вищевказаних методик.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code