vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Загартовування дитини

Більшість батьків цікавиться питанням, якщо проводити загартовування дитини – з чого почати. Не потрібно боятися того, що такі радикальні дії зможуть заподіяти дитині хоч найменший шкоду, а зовсім навпаки, цю методику можна з легкістю застосовувати з моменту народження малюка. Це пов’язано з тим, що рівень пристосовності у новонароджених дітей до всього навколишнього досить високий.

Закаливание ребенка

Гартування немовля

Сучасними дослідженнями було доведено, що малюки народжуються вже загартованими, але батьки чомусь збивають закладений природою спеціальний захисний механізм. Кожен батько намагається всіляко оберігати своє чадо, створюючи так звані тепличні умови в тому приміщенні, де мешкає дитина, намагаються давати йому виключно стерильні продукти харчування та багато іншого. Найцікавіше те, що після всього вищепереліченого багато сильно дивуються, чому ж їх малюк підхоплює різні простудні захворювання.

Які основи загартовування?

Для загартовування дитини абсолютно не потрібно відводити певний час. Найкращим помічником у зміцненні дитячої імунної системи є різні природні умови. Що ж стосується самого загартовування, то завдяки йому можна поступово навчитися контролювати ці самі умови навколишнього середовища. Варто відзначити, що почати загартовування дитини найкраще з раннього віку, з моменту народження. Пам’ятайте, що загартовування має дуже позитивний вплив на:

 • стійкість до різних простудних захворювань;
 • механізми адаптації по відношенню до всього навколишнього;
 • всю кровоносну систему в організмі малюка;
 • метаболізм;
 • загальний стан ЦНС;
 • якість сну дитини;
 • хороший апетит.

Кожен батько повинен знати, що загартований дитина розвивається в кілька разів краще, чим його одноліток, зростаючий в тепличних умовах. Для того щоб розібратися, як правильно починати загартовування дитини, необхідно пройти консультацію у фахівця. Методику загартовування ні в якому разі не можна застосовувати при:

 • ГРЗ або ГРВІ;
 • розвитку деяких захворювань серця;
 • зниженому рівні гемоглобіну;
 • високій температурі тіла малюка;
 • в період емоційного або нервового напруження у немовляти;
 • різних стадіях виснаження;
 • всілякі проблеми ШКТ;
 • постійних порушеннях сну.

Правила і рекомендації по загартовуванню

Коли батьки все ж зважилися почати процес загартовування свого малюка, їх завжди цікавить лише одне питання, як почати загартовування дитини. Головне, що варто пам’ятати, загартовування дітей ні в якому разі не можна проводити «наскоками». Цей підхід може тільки нашкодити малюкові і не принесе бажаного результату. Батьки повинні визначитися ще до моменту народження дитини, чи будуть вони його гартувати. Це потрібно для того, щоб не затягнути процес.

 1. Методика тренування включає в себе щоденне проведення необхідної процедури.
 2. Температурний режим повинен з часом змінюватися. Це потрібно для того, щоб у малюка не стався стрес або того гірше, він не захворів.

Дуже важливим моментом є спостереження за реакцією малюка на кожну наступну процедуру. Якщо реакція дитини неадекватна, дитина постійно плаче або сильно вередує, весь процес загартовування на цьому має завершитися. Для залучення новонародженого до такої процедури можна використовувати різні яскраві іграшки або й навіть заспівати пісеньку. Крім цього, у момент проведення загартовування малюка потрібно ласкаво погладжувати.

Основні способи процесу загартовування

Ще з давніх-давен в народі існує приказка про те, що вода, сонце і повітря є найкращими і найвірнішими друзями кожної людини. І це дійсно так. Адже саме ці чинники природи сприятливо впливають на зміцнення імунної системи малюка.

 1. Прогулянки на свіжому повітрі. Щоденні прогулянки є однією з обов’язкових складових всього процесу загартовування. Перший вуличний променад не повинен становити більше 15 хвилин. Як тільки організм малюка повністю звикне до таких прогулянок, підсумкова їх тривалість повинна залежати від погодних умов, від часу року. Дуже корисними для кожного новонародженого є, так звані повітряні ванни, які необхідно проводити в процесі годування, при виконанні фізичних вправ і зміні підгузників. Прогулянки на свіжому повітрі можна з легкістю поєднати з денним сном малюка.
 2. Діти потребують і водних процедурах.Починати знайомити малюка з водою необхідно з звичайного вмивання. Оптимальна температура води для новонародженого повинна становити 28 градусів і через кожні три місяці необхідно знижувати всього на пару градусів. Наступним етапом процедури загартовування водою є обтирання за допомогою спеціальної фланелевої рукавички. Починати таку процедуру потрібно з кінцівок, потім плавно пересуватися до спини, грудей і животика малюка. Такий метод можна застосовувати після того, як дитині виповнилося півроку. Що стосується обливань, то їх можна застосовувати з перших днів життя дитини. Температура води в процесі обливання повинна становити 26 градусів. Проводити таку процедуру необхідно після кожного купання, починаючи з п’ят малюка і обережно пересуваючись по всьому хребту до потилиці. Враховуючи те, що у новонародженого є плавальні рефлекси, можна приступити до навчання цього заняття у ванній.
 3. Сонячні ванни. Одним з дуже важливих компонентів в загартовуванні новонародженого є сонячні промені. В той момент, коли ультрафіолет потрапляє на шкіру дитини, його організм починає активно виробляти вітамін Д, який відповідає не тільки за зростання, але і за загальний стан кісткової тканини малюка. Час проведення сонячних ванн точно таке, як і у повітряних. Але варто пам’ятати, що в процесі проведення цієї процедури необхідно уникати попадання прямого світла на малюка, так як це може привести до перегріву і навіть до теплового удару.

Загартовування дітей у віці від 3 до 6 років

Цей вік прийнято називати дошкільною, так як раннє дитинство залишилося позаду, а на зміну йому прийшов новий етап, який передує вступу дитини у школу. Тим дітям, яких батьки привчили до загартовування з перших днів життя, навчання даватиметься набагато простіше, їм не доведеться часто пропускати заняття в школі з-за постійних ангін і нежиті. Але і почати загартовування дитини віком від 3 до 6 років теж не пізно. Основними правилами, коли мається на увазі загартовування дітей такого віку, є:

 1. Починати загартовувати організм дитини з легкістю можна в будь-який час року.
 2. Загартовування стає більш ефективним тільки в тому випадку, коли його проведення систематичне.
 3. Ні в якому разі не потрібно збільшувати тривалість, а також силу всіх наявних загартовуючих впливів. Справа в тому, що якщо порушити весь принцип поступовості, то у дитини може статися переохолодження і він просто-напросто захворіє.
 4. Категорично заборонено починати процедуру загартовування, якщо малюк хворий.

Ефективність всіх наявних процедур загартовування збільшиться в тому випадку, якщо їх проводити в комплексі. Найважливіше, та чи інша процедура повинна подобатися малюкові і залучати його. Дитина повинна отримувати від неї тільки позитивні емоції.

Купаємося і плаваємо

Купання в будь-якому відкритому водоймищі є однією з найбільш ефективних процедур всього процесу загартовування дитини в цьому віці. Більшість батьків починають вчити своїх дітей плавати ще з перших днів життя, використовуючи для навчання звичайну ванну. Якщо дитина так і не навчився плавати, то варто не упустити літній період і все ж навчити дитину триматися на воді.

Пам’ятайте, що дитина має розпочинати процес купання тільки при температурі 25 градусів. Крім цього, починати плавати необхідно тільки в сонячні дні і виключно в чистому водоймі. Найперше, чого варто навчити свого малюка – це спокійному занурення у воду і відсутності страху відкривати очі, перебуваючи під водою.

Наступним етапом є навчання дитини лежати на спині. Це досить складний і тривалий процес, але результат вартий того. На останньому етапі важливо навчити малюка ковзати на грудях. Як тільки він увійде в воду, він повинен буде повернутися обличчям до берега, акуратно присісти, протягнути ручки вниз долонями і, зробивши при цьому глибокий вдих, як можна сильніше відштовхнутися ногами від дна.

Ефективним методом загартовування дітей у трирічному віці є контрастний душ. Дитина повинна перебувати під гарячим «дощиком» протягом 2 хвилин, після чого 20 секунд – під холодним. Чергування має відбуватися не менше 5 разів. Закінчитися процедура повинна саме холодним обливанням. Пам’ятайте, що весь процес загартовування має бути в радість самому малюкові. Якщо подібна процедура йому не по душі, то краще і не починати.

Не менш ефективною є також сауна. До цієї процедури краще всього починати привчати дитину до досягнення 3 років. Хоча сьогодні є дуже багато прикладів, коли батьки починають привчати малюка до цієї процедури вже з першого року життя. Головним чинником цієї процедури є її поступовість.

Для початку батьки повинні повністю розповісти своїй дитині про цю процедуру, показати, як вони самі паряться, а потім запропонувати малюкові зайти в парильню всього на кілька секунд. Вдихання гарячого повітря здатне посилити приплив крові до дихальних шляхів. Запам’ятайте, що дуже важливо привчити малюка в сауні дихати саме носом.

Як загартовувати дитину після хвороби

Всі фахівці радять починати процес загартовування після перенесених малюком захворювань із звичайних повітряних ванн. Вони дуже позитивно переносяться усіма дітьми. Після одужання малюка потрібно добре провітрити його кімнату. Під час провітрювання всі мікроби, інфекції, що зібралися в приміщенні, гинуть.

Збираючись на вулицю, одягайте дитину у відповідності з погодою, не потрібно його надмірно кутати. Перегрівання є настільки ж шкідливим для дитячого організму, як і переохолодження. Якщо говорити про водні процедури, то їх не варто починати, як тільки малюк одужав. Трохи почекайте. Також не варто поспішати і з контрастними обливаннями.

Шукайте індивідуальний підхід до свого малюка, і нехай весь процес загартовування принесе йому радість і задоволення!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code