vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Яка спеціальність повинна бути у лікаря УЗД?

Основним завданням лікаря УЗД є проведення діагностичних досліджень з допомогою спеціальної апаратури, що використовує ультразвукові хвилі. Крім цього, даний фахівець дає рекомендації по проходженню додаткових обстежень іншими методами (лабораторні аналізи, інструментальна діагностика та інше). При необхідності залучають лікарів інших спеціальностей для консультації та лікування.

Какая специальность должна быть у врача УЗИ?

Що це за дослідження і в яких випадках воно здійснюється

Ультразвукове дослідження – це той метод, про який довгий час мріяли лікарі і хворі, так як з його допомогою можна заглянути всередину людини, не розрізаючи тіла пацієнта. Лікар бачить, в якому стані знаходяться органи, а обстежуваний при цьому не відчуває ніякого болю. При створенні УЗД вчені орієнтувалися на принцип, використовуваний дельфінами для підводного орієнтування. Дельфін випускає хвилі, які проходять крізь воду. Потім вони відбиваються від навколишніх предметів і повертаються до господаря, тобто дельфіна. А від них він отримує точну інформацію про те, що діється навколо.

На цьому принципі заснована робота ультразвукового апарату. При обстеженні лікар користується датчиком, який випромінює ультразвук і отримує назад відображення. Цим датчиком доктор водить по шкірі пацієнта. З’єднаний він з комп’ютером, що обробляє отримані дані. На моніторі апарата видно органи в розрізі. Всі складові пофарбовані в різні відтінки. Щільні тканини виглядають білими, рідини мають чорний колір, а з сіруватих відтінків складається зображення всіх внутрішніх органів.

Крім чудових діагностичних якостей, ультразвук хороший ще й тим, що абсолютно нешкідливий. Це не рентген, при якому є радіація. Протягом усього часу використання УЗД не було зареєстровано ускладнень, пов’язаних з проведенням дослідження. УЗД інформує лікаря про такі органи, як:

 • печінка;
 • селезінка;
 • нирки;
 • підшлункова залоза;
 • кишечник;
 • органи малого тазу;
 • щитовидна залоза;
 • серце.

Одне з основних використань УЗД – спостереження за вагітністю. Завдяки цим дослідженням у лікаря є можливість вже з 4-го тижня вагітності спостерігати за розвитком плоду. Ні рентгенографія, ні томографія не дозволена майбутнім мамам. А як тільки народиться малюк, так УЗД досліджує внутрішньочерепний тиск і головний мозок немовляти. Жоден вид дослідження не дає повної інформації. Це стосується і УЗД. Тому для точної діагностики проводиться кілька досліджень.

Хто такий лікар ультразвукової діагностики та чим він займається

Люди цікавляться, який лікар робить УЗД, маючи на увазі спеціалізацію лікаря. Зазвичай в медичних установах такий професіонал називається УЗД-спеціаліст. Якщо установа спеціалізована, то найчастіше ультразвуковим дослідженням займається профільний лікар. Наприклад, у серцево-судинних лікарнях УЗД проводить судинний хірург. У звичайних поліклініках це, швидше за все, лікар-терапевт.

Якість результату УЗД залежить від досвіду лікаря, від обладнання. Якщо апарат більш функціональний, то і результат від нього можна чекати кращий. Не у всіх невеликих провінційних лікарнях є УЗД-апарат. Зазвичай він один на кілька установ. Працює на ньому лікар будь-якої спеціалізації, що пройшов додаткове навчання. Для точної постановки діагнозу УЗД-спеціаліст досліджує багато систем і органів. Маючи певний досвід, він може брати біопсію під контролем ультразвуку. Це дуже важливо при різноманітних новоутвореннях. УЗД-лікар проводить скринінг вагітності, який допомагає визначити наступні параметри:

 • термін вагітності;
 • стан плаценти;
 • положення дитини в матці;
 • розвиток плоду;
 • передбачуваний час пологів.

УЗД-лікар підтвердить діагноз чи зможе поставити його сам при таких патологіях, як:

 • захворювання ШКТ;
 • ураження щитоподібної залози;
 • недуги чоловічої сфери;
 • хвороби жіночих статевих органів і багато іншого.

Пацієнт повинен підготуватися до ультразвукового дослідження. Якщо планується дослідження черевної порожнини, то за 2 дні не можна приймати ряд продуктів. Це овочі та фрукти, бобові, газовані напої, чорний хліб і все те, що викликає зайве газоутворення. Бажано пропити активоване вугілля. Приймати їжу перед УЗД можна за 20 годин, не пізніше. В день проведення дослідження не можна з ранку пити, чистити зуби, полоскати рот, приймати лікарські препарати. Якщо лікар ще щось порекомендує, то варто до цього прислухатися.

При дослідженні органів сечостатевої системи необхідно прийти на процедуру з повним сечовим міхуром. Для цього слід випити певну кількість рідини і не відвідувати туалет протягом 4-х годин.

В яких випадках УЗД найбільш ефективно

У більшості випадків на УЗД пацієнта відправляє лікуючий лікар. При цьому він переслідує цілком певну мету – уточнити діагноз передбачуваної хвороби. Для більш точного діагнозу фахівця ультразвуку потрібні результати попереднього огляду. Це історія хвороби, результати аналізів, проведених раніше. Лікарі УЗД не рекомендують проведення дослідження звуковими хвилями головного мозку дорослої людини. А в дитинстві (при ще не затверділих кісточках) таке дослідження дуже результативне.

Не використовується це дослідження і для легенів. А для перевірки серця УЗД застосовується. Але датчик апарату повинен бути спрямований з боку живота. Можна досліджувати серце і з боку стравоходу, але для цього необхідне спеціальне обладнання, яке є далеко не у всіх медичних установах. УЗД дає правильний висновок при дисплазії суглобів таза у немовлят.

Лікарі УЗД не радять проводити це дослідження занадто часто при виношуванні плоду. Це не стосується тих випадків, коли на те є поважні причини. Дуже ефективний цей метод діагностики при захворюваннях хребетного стовпа, пов’язаних з міжхребцевими дисками.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code