vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як зміцнити імунітет

Імунітет захищає людей від мільйонів бактерій, вірусів та інших мікроорганізмів, з якими доводиться щомиті стикатися.

Как укрепить иммунитет

Як зміцнити імунітет – питання досить складне. Для цього потрібно викорінити максимально велику кількість факторів, що йому шкодять, а потім вже займатися оздоровленням.

Що ж таке імунітет?

Імунітет у перекладі з латинської мови означає звільнення від чого-небудь, тобто це здатність імунної системи знищувати генетично чужорідні об’єкти. Таким чином, імунна система знаходить, розпізнає, знищує або намагається вивести з організму неспоріднену клітину. Це стосується не тільки мікроорганізмів, що потрапили ззовні, але і паразитів, сторонніх тіл та власних клітин, змінених онкологічним процесом.

Виняток становить вагітність. Для запліднення яйцеклітини потрібні сперматозоїди, а вони мають інший ДНК. Трохи інший генетичний код, чим у вагітної жінки, приймає запліднена яйцеклітина. Щоб імунна система не позбулася зародка, включається інший механізм, що пригнічує імунну систему. В інших випадках імунітет повинен боротися з агресорами.

Першим бар’єром на шляху мікроорганізмів стають шкірні покриви і слизові оболонки. Шкіра має щільну структуру, тому вона непроникна для мікробів. Крім того, на її поверхні знаходяться бактерицидні речовини, що виробляються сальними залозами. Якщо не змити бацили з шкіри, вони в ослабленому стані відпадають разом з відшелушеними роговими лусочками шкіри.

Слизові оболонки очей, носа і рота набагато ніжніші. Їх омивають і змочують специфічні рідини (сльози, слина і носова слиз), що містять захисні речовини, які знищують бактерії.

Якщо ж мікроби дісталися до шлунку, їх чекає зустріч з агресивним середовищем, що складається з соляної кислоти і травних ферментів. Це не повний перелік факторів неспецифічного захисту, є ще. Однак найменший збій на одному з рівнів захисної системи організму підвищує шанс зараження.

Клітини-захисники

Мікроби, що прошли через передні заслони, зустрічають наступну лінію оборони – імунну систему. Це стосується не лише органів цієї системи – вилочкової залози, селезінки і лімфатичних вузлів, але і лімфоцитів і фагоцитів, наявних в крові.

Першими в бій з агресорами кидаються фагоцити – нейтрофіли, макрофаги, моноцити, дендритні і огрядні клітини. Фагоцити, що зустрілися з мікробами, захоплюють їх, з’їдають і перетравлюють. Решта з них виводить частинки з організму. Фагоцити можуть впоратись далеко не з усіма мікроорганізмами.

В процесі перетравлення агресора до крові виділяються цитокіни, своєрідні речовини-сигналізатори, що закликають В-лімфоцити і Т-лімфоцити. В-лімфоцити синтезують антитіла (імуноглобуліни) для знищення мікробів. Ці сполуки залишаються в організмі на довгі роки і повинні захистити людину при повторних атаках цього ж агресора. На цьому принципі працює вакцинація, коли людині вводять ослаблені клітини збудника інфекції. В-лімфоцити створюють імуноглобуліни для їх знищення. Ці речовини будуть задіяні і примножені при попаданні в організм життєздатною інфекції.

Т-лімфоцити включають в себе ще і Т-хілпери, Т-кілери і Т-супресори. Вони мають свої функції – розпізнають і допомагають В-лімфоцитам виробляти антитіла до чужорідних антигенів, посилюють або послаблюють, коли це потрібно, імунну реакцію на інфекцію, а також пізнають і знищують неправильно працюючі, змінені клітини організму. Порушення у функціонуванні Т-лімфоцитів призводять до алергічних реакцій, зростання пухлин та імунодефіцитних станів.

Формування імунітету людини

Імунна система дитини закладається ще на стадії зародка. Через плаценту з кров’ю матері плід приймає антитіла до хвороб, які вона перенесла. Після пологів антитіла надходять з грудним молоком. Так формується природний пасивний імунітет.

Зростаючий організм стикається з інфекціями і захворює. Для одужання лімфоцити виробляють імуноглобуліни. Вироблені антитіла складають природний активний імунітет людини. Таким чином, формується своєрідна колекція антитіл.

Після щеплень та вакцинацій формується штучний імунітет до інфекції. Якщо в організм вводять готові антитіла – це штучний пасивний імунітет. Коли ж у кров потрапила жива, але ослаблена вакцина, організм починає боротися з нею. В результаті формується активний штучний імунітет.

Що шкодить імунітету?

Імунітету найбільше шкодять стреси. Повністю їх уникнути, звичайно, не вийде, але потрібно навчитися швидко зживати їх наслідки. Медитуйте, займайтеся спортом, танцюйте, здійснюйте піші прогулянки, тобто організму потрібні активні дії для тіла і спокій для душі.

Крім стресу, імунітет людини гублять всілякі отруйні речовини: куріння, алкоголізм, наркоманія, робота на промислових об’єктах, погана екологічна ситуація, токсичні ліки, нераціональне харчування і т. д. Все це поступово отруює організм і призводить до збоїв у роботі імунної системи.

Коли ж варто почати турбуватися і замислюватися про те, як підвищити і укріпити імунітет?

  1. Ви постійно відчуваєте розбитість і слабкість, швидко втомлюєтеся і не відчуваєте себе відпочившими навіть після нічного сну.
  2. Хронічна втома накочує вже через місяць після добре проведеної відпустки.
  3. Ви вболіваєте респіраторними захворюваннями частіше 4 разів на рік, особливо з ускладненнями (гайморит, бронхіт, отит, запалення легень).
  4. У вас часто з’являються фурункули, стоматит або запалення потових залоз, на губах виступають болячки герпесу.
  5. Запальні захворювання урогенітальної сфери погано піддаються лікуванню і схильні до загострень.
  6. Деякі ваші хвороби перейшли в ранг хронічних або рецидивуючих.
  7. У вас розвинулася алергія, аутоімунні або онкологічні захворювання.
  8. Ви перенесли операцію, проходили променеве або хіміотерапевтичне лікування з приводу злоякісних пухлин.

Якщо ви потрапляєте хоча б під один з перерахованих пунктів, вам просто необхідно проконсультуватися з лікарем-імунологом і здати кров на імунограму. Тільки після аналізів лікар зможе сказати, який напрямок імунної системи у вас близький до збою.

Імунітет – це дуже багатогранна і складна система, що вимагає грамотного підходу. Не переживайте, що лікування не буде довгим і лікар порадить прості способи зміцнення імунітету.

Загартовування та баня – способи підвищення імунітету

Способи підвищення імунітету налічують кілька варіантів. Один з найбільш ефективних – це систематичне відвідування лазні, де прогрівання чергується обливаннями холодною водою і повторним нагріванням тіла, очищає пори і стимулює імунітет. Температурний контраст і прогрів підвищують опірність організму. Якщо немає можливості ходити в лазню або сауну, приймайте контрастний душ. Починайте з малого. Спочатку обливайте прохолодною (22-250С) водою передпліччя і кисті або ж ноги до колін, а потім теплою, температурою 35-400С. Закінчуйте процедури обов’язково гарячим обливанням. Через 2 тижні можна поступово знизити температуру води на 10.

Для дітей можна порекомендувати обтирання ніжок мокрим холодним рушником і розтирання сухим докрасна. В кінці процедури надіньте теплі шкарпетки. Ефект стане помітний через 1-2 місяці. Схожу дію для часто хворіючих дітей надає прогулянка босоніж по гарячому піску або асфальту.

Одним з видів загартовування є фізичні вправи на відкритому повітрі: ранкові (вечірні) пробіжки, їзда на велосипеді, швидка ходьба, заняття на встановлених у дворі турніку і шведській стінці. Це особливо важливо для тих, хто займається сидячою роботою.

Як потрібно харчуватися

Зміцнення імунної системи здійснюється до того ж за допомогою харчування. Любителі фаст-фуду псують не тільки свій шлунково-кишковий тракт, але і імунітет. Геномодифіковані продукти, консерванти, барвники, добавки з індексом «Е», велика кількість цукру і солодкі газовані напої не приносять користі. Ця їжа калічить людей!

Щоб зміцнити здоров’я і імунітет, потрібна раціональна збалансована дієта, збагачена свіжими фруктами, овочами, травами, спеціями і медом.

Висока температура при приготуванні їжі погіршує властивості продуктів, тому уникайте смажених страв. У харчуванні обов’язково повинна бути білкова їжа рослинного (бобові) і тваринного (м’ясо, риба і морепродукти) походження – це будівельний матеріал для імуноглобулінів.

Зміцнення імунітету неможливо, якщо у людини дисбактеріоз кишечника. Треба систематично їсти живу кисломолочну продукцію.

Візьміть на озброєння природні флавоноїди і антиоксиданти, вони знижують кількість вільних радикалів в організмі, причетних до онкології і інших хвороб. Флавоноїди містяться в листках зеленого чаю, цибулі, часнику, яблуках, абрикосах, айві, смородині, чорному винограді, чорниці, брусниці, малині, суницях, зернах кави і какао-бобах, ячмінному солоді, сої.

Очищення організму

Замислюючись над тим, як зміцнити імунну систему, варто звернути увагу на свою вагу. З віком в організмі накопичується багато шлаків, які забирають сили імунної системи на очищення і нейтралізації шкідливих сполук. У підсумку імунітет перестає займатися захистом від негативних зовнішніх факторів.

Проводьте очищення кишечника: робіть 1-2 літрові клізми або пийте вранці за півгодини до сніданку 1-2 склянки теплої кип’яченої води. Ця процедура не тільки очищає, але і допомагає знизити вагу, прибрати складки жиру на талії та животі, зробити шкіру більш свіжою і красивою.

Зміцнення імунітету настоянками лікарських рослин. Лікарські рослини здавна використовували в боротьбі з втомою, апатією, сонливістю і підвищеною стомлюваністю. Ви можете скористатись настойкою ехінацеї, левзеї, китайського лимоннику, елеутерококу, аралії або женьшеню. Не варто думати, що настоянка підходить всім підряд, навіть у рослин є протипоказання. З-за збудливої дії на нервову систему їх не можна вживати вагітним і годуючим жінкам, дітям до 12 років, людям, що страждають від безсоння, епілепсії, серцевих захворювань, гіпертонії, і тим, хто переніс серйозні операції. Перш чим приймати цей засіб, краще проконсультуватися з лікарем.

Розслаблення і відпочинок

Як зміцнити імунітет хронічно втомленій людині? Звичайно ж, виспатися і відпочити. Однак це не завжди виходить. Нервові перевантаження і втома викликають постійну напругу, заважають розслабитися і нормально спати. В цьому випадку радять медитацію і заняття йогою. Релаксація є дуже важливою для збереження сил і енергетичної стабільності організму, а також для відновлення імунітету. Важливе значення має обстановка в спальні. Хороший сон гарантують комфортний матрац і подушка, відсутність телевізора, комп’ютера та іншої техніки в спальні, а також тиша і повна темрява.

Замислюючись про те, як підвищити імунітет організму, не забувайте про прості й доступні для кожної людини способи: правильне і здорове харчування, загартовування, боротьба з гіподинамією, розслаблення, відпочинок і, звичайно ж, позитивні емоції. Більше смійтеся, з любов’ю ставтеся до близьких, цілуйте дітей і даруйте оточуючим посмішки, і тоді ви будете здорові.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code