vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як здійснюється загартовування дітей у літній період

Загартовування дітей влітку вбереже дитину від інфекційних захворювань, принесе бадьорість і гарний настрій восени і взимку. Адже у дітей ще не досить добре працює механізм терморегуляції, який захищає від надмірного переохолодження або перегріву.

Как производится закаливание детей в летний период

Мета загартовування – підвищення порогу опірності організму несприятливим факторам навколишнього середовища. Загартована дитина має високу рухову активність, гарний апетит. Його опорно-рухова, нервова, дихальна та інші системи знаходяться в нормі.

Загальні правила загартовування

Не варто боятись загартовувати дитину. Але все ж необхідно порадитися з фахівцями дитячого саду або педіатром. Існують загальні правила, які беззаперечно варто виконувати, проводячи загартовування дітей влітку.

  1. Процедури повинні проводитися регулярно і без перерв, збільшуючи інтенсивність і тривалість процедур. Літо – найкращий час для початку загартовування.
  2. Загартовування варто проводити в ігровій формі. Тільки так можна зацікавити малюка брати активну участь у цьому заході. Допоможуть іграшки, вірші, оповідання, пісні.
  3. Процес загартовування має характеризуватися комплексністю, гармонійністю. Курс варто підібрати індивідуально для своєї дитини. Не треба користуватися шаблонами, розробленими для інших дітей.
  4. Дотримуватися заходів: якщо вибрано загартовування сонячними променями, то не можна допускати перегрівання, якщо водою – то переохолодження.
  5. Найкраще загартовуватися разом з дитиною або навіть усією сім’єю. Треба бути прикладом для наслідування своєму малюкові.

Проведення загартовування водою

Цей варіант передбачає вмивання, прийняття ванн для ніг або купання.

Умивання – найлегший метод загартовування, який можна проводити навіть вдома. Діткам з півроку потрібно кожен день вмивати не тільки обличчя і руки, але і все тіло до пояса.

Для початку використовують трохи теплувату кип’ячену воду, потім температуру поступово доводять до 18°С. Потім можна почати використовувати воду з-під крана. Дитину потрібно розтерти жорстким рушником до рожевого відтінку шкіри після процедури. При цьому слід враховувати факт, що вода для вечірнього вмивання має бути нижче на 2°С, чим для ранкового. Не варто нехтувати процесом розтирання, адже доведено, що саме воно дозволяє підвищити температуру тіла дитини на кілька градусів, позбавивши його від переохолодження.

Ванночки для ніг вважають одним із найефективніших засобів загартовування, бо стопи мають багато чутливих нервових закінчень. Ванночки для ніг роблять перед сном. Вода повинна бути 33-35°С. Наприкінці тижня воду можна зробити на 1°С холодніше. Продовжувати процедуру потрібно пару хвилин. При цьому дитина не повинна пасивно сидіти на стільчику, потрібно ворушити ніжками, імітуючи ходьбу. Обов’язково після процедури потрібно насухо витерти ніжки і розтерти руками ноги.

Душ можна приймати дітям у віці 1,5 років. Особливо рекомендований душ дітям млявим, неактивним, які відмовляються від їжі, їдять мало, мають поганий сон. Температури води на початковому етапі повинна бути не нижче 33 °С. Нижній поріг температури може залишатися на рівні 25°С.

Купання – чудовий спосіб загартувати дитину в літній час. Даний вид являє собою комплекс загартування водою, повітрям, сонцем. Купання підвищує апетит, покращує сон, заспокоює нерви, прискорює обмін речовин. На перших порах його потрібно починати з обливання або душа.

Не варто використовувати цей метод відносно дітей, які ще не твердо ходять і стоять на ногах. Купання дітей влітку має відбуватись, коли температура зовнішнього повітря встановлюється в межах 25°С, води – 22°С.

Кращий час для водних розваг – перша половина дня. Небезпечно купатися як на повний, так і на порожній шлунок. Буде правильним почекати після прийому їжі пару годин. У перший раз занурюватися рекомендують декілька разів. Потім час перебування дитини у воді збільшують від 2 до 6 хвилин.

Досить буде навіть одного заходу у воду в день. Обов’язковою умовою виступає безупинний рух дитини у воді. Перші ознаки переохолодження (блідість шкіри, озноб, сині губи) свідчать про те, що потрібно негайно покидати водойму.

Проведення загартовування повітрям

Починати загартовувати таким способом можна, наприклад, при перевдяганні, виконанні ранкових вправ.

Пізніше можна спробувати встановити сон дитини з прочиненою кватиркою в його кімнаті (для початку під час денного сну, а потім і вночі).

Відмінною альтернативою загартовуючим процедурам можуть стати прогулянки на свіжому повітрі у будь-яку погоду.

Прогулянки здійснюють два рази в день: до обіду і ввечері. Варто взяти з собою на прогулянку іграшки, велосипед, самокат, щоб малюк не стояв на місці, а був весь час у русі.

Одяг для прогулянок треба вибирати легкий, що не обмежує рухи.

Проведення загартовування сонячними променями

Сонце і його промені стимулюють зростання маленької людини, прискорюють обмін речовин, зміцнюють організм і всі системи. Приймати сонячні ванни у літній час можна, одягнувши дитину в трусики, у взутті або босоніж. На голові обов’язково повинна бути легка панамка з дихаючої тканини.

Категорично забороняється приймати сонячні ванни в період найбільшої сонячної активності: з 11 ранку до 4 дні. Тривалість процедур в перший час – 4 хвилини, поступово варто збільшувати час загартовування до 30 хвилин. При найменшому погіршенні самопочуття дитину треба негайно відвести в тінь, дати питво.

В якості альтернативних способів загартовування можна виділити прогулянки босоніж або по спеціальному килимку. Літом зручно ходити босоніж по камінню, по траві. Катати м’яч або інший предмет стопами можна навіть в приміщенні.

Якщо вибрати ходіння по підлозі в будинку, то температура підлоги повинна бути для початку не нижче 18°С. Починати ходити треба в шкарпетках, а тільки потім босоніж. Всі ці вправи зміцнюють стопи дитини.

Послідовність проведення процедури наступна. Необхідно розстілити три рушники: один – вимочене в розчині з солі, другий – в кип’яченій воді, третій – сухе. Дитина з розігрітими стопами (можна розтерти рушником) по черзі ходить по рушникам, кілька хвилин по кожному.

Варто спробувати з малюком ходити по «Доріжці здоров’я». Таку доріжку можна виготовити самостійно: нашити намистини, шнури, мотузки, щоб складові частини були об’ємні, але при цьому не травмували ноги дитини. Це пристосування дозволить уникнути утворення плоскостопості.

При проведенні процедур обов’язковою умовою виступає контроль за станом і самопочуттям дитини. Якщо у нього зайва вага, не не треба різко збільшувати рухову активності дитини, прискорювати загартовуючі процедури. Організм може «збунтуватися», ітогом стане переохолодження і простудні захворювання, нервові зриви. У цьому випадку варто для початку звернутися до педіатра за консультацією.

Ефективність всіх процедур по загартовуванню залежить від правильності їх виконання. Батьків, діти яких мають слабке здоров’я, часто просять не згадувати при дитині його хвороби, слабкості. Всі ці слова пригнічують, створюють несприятливий фон для одужання. Тільки життєрадісний і позитивний настрій допоможе дитині одужати й полюбити заходи по загартовуванню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code