vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як визначити шуми в серці у підлітка

Серце є найважливішим органом організму. Особливої уваги вимагають до себе шуми в серці у підлітка. Бо його правильна і стабільна робота – запорука здоров’я людини.

Как определить шумы в сердце у подростка

Деколи насторожують звуки прослуховуються і у малюків.

Щоб зрозуміти причини появи сторонніх звуків у серці у підлітка, доцільно простежити стан серцевого м’яза, починаючи з самого народження. Щоб не впадати в передчасну паніку, слід чітко усвідомити, що являють собою серцеві шуми, яка їх природа і треба їх боятися.

Про причини серцевих шумів

Як відомо, людське серце являє собою орган, що складається з 4 камер. Це два передсердя і два шлуночки. Вони з’єднуються між собою двох – і тристулковими клапанами. Під час роботи серця клапани почергово відкриваються і закриваються. Серце безперервно перекачує кров, регулярно наповнюючись і скорочуючись (діастолічні та систолічні фази відповідно). Звукові тони, які супроводжують цей процес, називаються серцевим стуком.

Інтенсивність тонів залежить від стану здоров’я людини. У нормальному режимі звук биття серця, що супроводжує роботу цього органу, не повинен супроводжуватися ніякими сторонніми звуками. Однак часом вони можуть перемежовуватися шумами, звуками, які прослуховуються в проміжках між тонами.

Шуми в серці у дитини можуть виникати внаслідок різних порушень. Серед інших можна виділити:

 • недостатній кровообіг, як результат різкого зростання швидкості кров’яного потоку. В результаті утворюються завихрення;
 • стеноз – захворювання, при якому магістральні судини та клапани серця звужуються;
 • незадовільна робота клапанів серця. У цьому випадку останні змикаються нещільно, а кров починає текти в зворотну сторону;
 • серцеві перегородки мають отвори (або аорта і легенева артерія відокремлені один від одного просвітом), внаслідок чого кров’яний струм в порожнинах серця відбувається з порушеннями;
 • поверхню камер серця не є ідеально гладкою. Присутність будь-яких ямок, м’язових містків та інших випинань здатне змінити конфігурацію порожнини.

Класифікація шумів

Шуми бувають систолическими і диастолическими. Перші не несуть ніякої небезпеки, оскільки в більшості випадків це функціональні шуми, які супроводжують етапи природного зростання організму дитини.

А ось до діастолічним шумів слід прислухатися уважніше, бо вони є симптомами того, що в юне серце працює неналежним чином.

Традиційно, шуми в дитячому серці діагностуються у малюка ще в пологовому будинку, коли лікар прослуховує новонародженого звичайним стетоскопом. При виявленні будь-яких порушень неонатолог (дитячий лікар-педиатор) може призначити електрокардіограму (ЕКГ) і рентген.

Наступне обстеження малюка проводиться через місяць. У нього входять обов’язкові УЗД органів черевної порожнини та ЕКГ.

Наступного разу малюк неодмінно обстежується в річному віці. Потім плановий огляд стають щорічною процедурою. В процесі обстеження педіатр може залучати вузьких фахівців.

Якщо шумить серце новонародженого

З метою запобігання розвитку патологій серця лікар-педиатор прослуховує його роботу відразу після народження немовляти. У разі якщо шум в серці у дитини буде діагностований, лякатися цього не варто. Пояснюється це тим, що за результатами медичних спостережень різноманітні сторонні звуки виявляються в тільце кожного третього малюка. Більшість з них є нешкідливими.

По суті справи, це і є ті самі систолічні шуми, про яких говорилося вище. Вони свідчать про те, що процес кровообігу не порушений. Дитина активна і розвивається нормально.

В цілому серцеві шуми у дітей бувають:

 • функціональними. Це абсолютно безпечні звуки, що супроводжують розвиток та розбудову кровоносної системи немовляти. Проведені при цьому електрокардіограми та рентгени показують, що серце дитини розвивається нормально;
 • вродженими. Вперше вони прослуховуються вже у двомісячному віці. Це ознака того, що внутрішньоутробний розвиток органу було неповноцінним. Висока ймовірність вроджених вад;
 • В даній ситуації медикам належить оцінити, якою мірою серцева недостатність здатна вплинути на подальший розвиток маленького пацієнта. При виявленні досить сильною дисфункції, наслідки якої досить негативні, подібна патологія може бути усунена за допомогою оперативного втручання. Якщо ж операція неможлива, то таким дітям призначається підтримуюча медикаментозна терапія. Надалі вони посилено спостерігаються лікарями-педіатрами протягом перших років життя. Робиться це для того, щоб відстежити етапи розвитку організму дитини;
 • патологічними. Вони є найбільш небезпечними симптомами. Такі порушення розпізнаються незабаром після того, як немовля з’явилося на світ. Для виявлення останніх необхідне провести цикл досліджень, куди входять ЕКГ та рентгенограми в динаміці.

Якщо від місяця до місяця шумів в серці стає все більше і більше, а також виникають додаткові ознаки (синіють шкірні покриви, з’являються приступи задишки, а організм немовляти розвивається повільно), то це говорить про те, що серце забезпечується кров’ю недостатньо, самого дитину треба рятувати. Мають місце певні вади розвитку органу. За статистикою, такі дітки народжуються досить часто (1-1,5%). У таких випадках потрібен постійний контроль і лікування.

Діагностика серцевих шумів у підлітків

З 11 до 18 років підлітки ростуть дуже швидко. У цей період шуми в серці можуть виникати внаслідок того, що:

 • активно перебудовується ендокринна система. Серце ж зростає не так швидко. В силу цього з’являються часті і непостійні шуми, які припиняються у міру того, як підлітковий організм дорослішає і стабілізується;
 • вони часто супроводжують анемію у дівчаток у дні менструацій. Тут необхідна консультація дитячого гінеколога, який допоможе відновити нормальний менструальний цикл;
 • занадто багато гормонів щитовидної залози. З огляду на цю небезпеку, лікар направляє пацієнтів обстежити даний орган;
 • підлітки надмірно повні або, навпаки, надмірно худі. Обидва варіанти вкрай негативні для нормального функціонування серця та клапанів. Тому в цьому віці дуже важливо, щоб підліток харчувався повноцінно.

Найбільш поширеною причиною підліткових шумів в серці є розвиток у них вегетосудинної дистонії (ВСД), симптоми якої спостерігаються тоді, коли перебудовується ендокринна система. У цей період людина відчуває часті головні болі, шуми в серці, непритомність і постійну слабкість. При комплексному лікуванні симптомів ВСД шуми, як правило, зникають.

Враховуючи все сказане вище, можна зробити наступні висновки. Поява серцевих шумів – це не завжди привід для тривоги. У багатьох випадках кардіологи, провівши необхідні дослідження, не знаходять у підлітків нічого небезпечного. Однак, доцільно контролювати роботу дитячого серця буквально з перших днів, щоб вчасно діагностувати можливі відхилення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code