vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як визначити вагітній, коли слід пройти УЗД?

Жінок, які планують народження дитини, часто цікавить питання: щоб підтвердити вагітність на УЗД, на якому терміні потрібно проходити обстеження? Перед тим як ощасливити сім’ю цією приємною новиною, кожна жінка поспішає переконатися, що вона дійсно вагітна і з плодом все в порядку.

Как определить на УЗИ, на каком сроке беременность?

Очікування дитини – це важливий і хвилюючий етап у житті майбутніх батьків. Молодій мамі хочеться якомога раніше познайомитися зі своїм малюком і нічого не пропустити в його розвитку. Вона з нетерпінням чекає, коли УЗД підтвердить вагітність. Проведення діагностики в період виношування є обов’язковим заходом для здійснення контролю над загальним розвитком плоду. Спостереження по вагітності УЗД допомагає отримати дані про можливі порушення і патології, своєчасно провести терапію плода і самої матері.

На якому терміні визначається вагітність?

Часто жінки при наявності перших ознак вагітності відправляються на УЗД, щоб підтвердити свій стан. Тоді виникає питання: на якому тижні УЗД покаже вагітність?

Якщо яйцеклітина була вдало запліднена, то протягом 7 днів зародок дитини добереться до стінок матки і приживеться там. Звичайно, на цьому етапі вагітності на УЗД не проглядається. На другому тижні в місці прикріплення ембріона починає формуватися ледь помітний маленький горбок. При хорошій апаратурі лікар може його побачити. Але точно стверджувати, що це вагітність, зарано, – на цьому терміні утворення можна сплутати з поліпом. Після закінчення другого тижня зародок збільшується, його можна побачити на моніторі, але все залежить від особливостей розташування ембріона в матці. Отже, щоб точно визначити вагітність, рекомендується проходити обстеження приблизно через 10 днів після затримки місячних. Це буде п’ятий або шостий тиждень вагітності – на цьому терміні визначити вагітність вже можливо. Лікар може точно сказати, є зародок у матці, чи ні.

Через 2-3 тижні після зачаття яйцеклітина грунтовно приживається в слизовій оболонці стінок матки і має розмір приблизно 5 мм. В цей час апарат УЗД показує плід як круглу затемнену плямочку.

Довжина чотиритижневого зародка складає 6-7 мм. На терміні 7 тижнів вже розрізняються тулуб, голова, ніжки і ручки. Плодове яйце добре видно тоді, коли його розмір досягає 1 см. Зазвичай такі параметри спостерігаються на 6 тижні, але все залежить від індивідуальних особливостей розвитку ембріона. Серцебиття майбутньої дитини прослуховується на сьомий чи восьмий тижні після зачаття. В цей час довжина ембріона вже становить 12-13 мм. З кожним днем він виростає ще на 1 мм.

У гінекології прийнято розраховувати термін вагітності від останнього дня місячних. Цей розрахунок буває помилковим, так як встановити день зачаття можна тільки за допомогою УЗД. Для визначення вагітності застосовуються два види УЗД: трансабдомінальне (через передню черевну стінку) і трансвагінальне (через піхву). Першим способом встановити вагітність можна не раніше чим на п’ятому тижні (якщо шар підшкірної клітковини тонкий). При трансвагінальному УЗД за рахунок безпосередньї близькості ультразвукових променів до матки вагітність можна діагностувати вже на третій тиждень після запліднення.

Перше УЗД при вагітності

В хороших клініках ультразвукове дослідження вагітних проводять під час першого відвідування гінеколога. Коли жінка знаходить у себе ознаки вагітності, проходить у середньому місяць після зачаття.

Проведення діагностики на такому маленькому терміні допоможе підтвердити наявність вагітності, переконатися, що зачаття правильне, а не внематкове. На цьому терміні вагітності можна виявити серйозні порушення розвитку, несумісні з подальшим життям. Також встановлюють ступінь загрози переривання вагітності.

Проведення УЗД на ранніх термінах рекомендується також при наявності у вагітної таких проблем, як:

 • недорозвиненість матки та невідповідність її розміру встановленому терміну;
 • бурі або кров’яні виділення;
 • тягнучий біль в нижній частині живота на ранньому терміні;
 • схильність до переривання вагітності через анатомічні особливості;
 • штучне запліднення (в цьому випадку УЗД потрібно робити частіше, чим при звичайному заплідненні).

Якщо жінка абсолютно здорова і протягом вагітності в неї немає проблем, в перший раз можна робити УЗД приблизно через 3 місяці після зачаття. Це загальноприйнята практика. У всьому світі УЗД майбутнім мамам роблять на 10-12 тижнях. Але не пізніше цього строку: цей час вважається найбільш підходящим для виявлення хромосомних порушень. На таких термінах вагітності можна визначити:

 1. Грубі порушення розвитку головного мозку.
 2. Синдром Дауна (генетична патологія, спричинена зайвою хромосомою). Виражається в недорозвиненості головного мозку, призводить до інвалідності.
 3. Синдром Едвардса – генетичне захворювання, при якому утворюється зайва (47) хромосома. Виражається в недорозвиненості частин тіла, призводить до інвалідності та смерті.

При виявленні таких важких патологій необхідно провести додаткове генетичне дослідження. При підтвердженні діагнозу рекомендується переривання вагітності.

При першому проведенні УЗД на 10-12 тижні вже можна встановити дату народження малюка, виразно почути його серцебиття, побачити, як він рухається. Такі терміни вагітності найбільш підходящі для встановлення віку плода з точністю до днів: саме ці дані необхідно знати акушерці на випадок, якщо при пологах виникнуть труднощі.

Проводити дослідження краще в хорошому медичному закладі, де є сучасна ультразвукова апаратура і кваліфіковані лікарі. Тільки досвідчений фахівець здатний визначити всі фактори ризику. По закінченні процедури майбутня мама може отримати перший знімок свого малюка.

Планові дослідження

Кожній майбутній мамі необхідно знати, скільки разів і коли роблять УЗД при вагітності. За період виношування дитини проводяться три планових ультразвукових дослідження, якщо вагітність проходить нормально. Терміни проведення УЗД встановлюються по триместрах, так як кожен період має свої особливості розвитку і росту плода:

 1. Перший триместр (10-14 тижнів). Виявлення хромосомних аномалій, що викликають генетичні захворювання, уточнення терміну вагітності, визначення особливостей анатомічного розвитку плоду і приблизної дати пологів.
 2. Другий триместр (20-24 тижнів). У цей період можна чітко розгледіти анатомію органів і систем майбутньої дитини, виявити порушення в роботі нервової системи, функцій серця. На цьому терміні лікар визначає стать дитини, вимірює її розміри, вивчає стан плаценти. Зараз можна виявити вади розвитку нирок, печінки і шлунково-кишкового тракту. При необхідності УЗД в цей період може доповнюватися доплерівським дослідженням, мета якого – визначення швидкості потоку крові по судинах плода.
 3. Третій триместр (32-36 тижнів). У цей період діагностуються пізні порушення розвитку органів, деякі серцеві патології, які неможливо було виявити раніше. На цьому терміні лікар вимірює параметри дитини, уточнює дату пологів, визначає розташування плода перед пологами і виключає можливе обвиття дитини пуповиною.

Зазначені терміни приблизні. Кожна жінка може сама вирішувати, коли робити УЗД при вагітності, або порадитися з лікарем. При останньому ультразвуковому дослідженні, виходячи з отриманих результатів УЗД, лікар дає рекомендації щодо проведення пологів. Також він видає заключний знімок дитини. До самих пологів діагностику більше не проводять.

Що показує УЗД?

Жінки, які чекають малюка, дуже нетерплячі. Їм хочеться знати, на яких термінах роблять УЗД при вагітності, що показують результати УЗД на кожному конкретному терміні. Багатьох цікавлять стать дитини і те, як відбувається його розвиток.

До визначення вагітності на УЗД ембріон розвивається не так стрімко. А ось як розвивається дитина потім? Починаючи з дев’ятого тижня, статус ембріона підвищується: з цього часу і до самих пологів він буде називатись плодом. Тепер він виріс до 15 мм, у нього починають формуватися кісточки і сухожилля. Серце збільшилося і працює з частотою 180 ударів за хвилину. Приблизно на 10 тижні такі частини тіла, як вуха, ніс, пальчики, вже трохи виділяються. Починаючи з цього терміну, плід росте інтенсивніше.

На 15 тижні плід схожий на людину. У нього чітко видно всі частини тіла, пальці на ніжках і ручках. Повністю сформоване обличчя. До 19 тижні у плода формуються внутрішні елементи статевих органів. У дівчинки в яєчниках вже з’являються зачаткові яйцеклітини. В яснах починають формуватися зачатки зубів.

На 25 тижні вже повністю сформований хребет з усіма його суглобами і хребцями. Чітко видно стать дитини, вага плоду становить приблизно 600 г, а зріст – 25 див. Починають наповнюватися кров’ю капіляри, розвиваються легені, відкриваються закупорені до цього часу ніздрі, і голосові зв’язки готові до виконання своєї функції – довгоочікуваного крику.

До 36 тижня це повністю сформована людина, яка не відрізняється від новонародженої дитини. Вага плоду становить приблизно 2,5 кг. Місяць, що залишився перед пологами, йому знадобиться, щоб підрости і трохи набрати вагу. Після 38 тижня дитина готова народитись.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code