vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як визначають поперечне плоскостопість: рентгенологічні ознаки

Поперечна плоскостопість: рентгенологічні ознаки даної хвороби є однією з важливих задач лікарів-ортопедів. Плоскостопість – це захворювання, при якому змінюється форма стопи, вона стає більш плоскою. Плоскостопість має різновиди: поперечний, поздовжній і комбіноване.

Как определяют поперечное плоскостопие: рентгенологические признаки

Стопа має три основних відділи: передплесно, плесно і палець. Вона також містить велику кількість суглобів, м’язів, зв’язок. Завдяки цьому стопа міцна і еластична, адже їй доводиться витримувати велике навантаження.

Підошва стопи нерівна, тому навантаження доводиться не на всю стопу, а лише на ці нерівності. На підошві є вигини, які називають склепінням. Всього їх три: один поперечний і два поздовжніх.

Причини виникнення

Поперечна плоскостопість може бути природженою і придбаною. Випадки вродженого захворювання вкрай рідкісні. Придбане поперечне плоскостопість виникає найчастіше в середньому віці. Основні причини цього:

 • збільшена навантаження на стопу, наприклад, робота, при якій цілий день чоловік знаходиться на ногах;
 • малорухливий спосіб життя, сидяча робота, так як при цьому м’язи і зв’язки стопи стають слабкими;
 • надмірна вага;
 • цукровий діабет;
 • хвороби опорно-рухового апарату, такі як подагра, ревматизм, артрит;
 • параліч ніг внаслідок інсультів, черепно-мозкових або спинномозкових травм;
 • вагітність.

Проте головною і самою частою причиною виникнення поперечного плоскостопості є носіння незручною, неправильно підібраного взуття (на дуже високому каблуці або зовсім без каблука). Якщо людина носить взуття без каблука, кістки стопи розходяться, знижуються всі склепіння стопи. При носінні взуття на дуже високому каблуці збільшується тиск на передню частину стопи, плеснові кістки розходяться в сторони. Саме цим пояснюється той факт, що серед страждають поперечним плоскостопістю переважну більшість становлять жінки.

Симптоми захворювання

Основні ознаки, які свідчать про наявність захворювання:

 • швидке стомлення ніг після руху або під час стояння на місці;
 • біль і судоми в ногах вечорами;
 • ступні розширюються, доводиться купувати нове взуття;
 • до вечора стопи сильно набрякають;
 • взуття зношується з одного боку;
 • неможливо встати навшпиньки, сильна біль при цьому.

Поперечна плоскостопість можна помітити і за деякими зовнішніми ознаками. Навантаження при ходьбі повинна розподілятися на першу та п’яту головку кісток плюсни, при плоскостопості ж вона розподілена неправильно, на всі п’ять головок. В результаті стопа стає плоскою, середні пальці ніг отримують непосильне навантаження і тому деформуються, набувають молоткообразную форму, а людина відчуває сильний біль при ходьбі у взутті.

Ще одним помітним симптомом є сильне відхилення першого пальця в бік другого, відбувається як би налезание на другий палець. Часто в цьому випадку у підстави суглоба утворюється так звана кісточка.

Існують і інші зовнішні симптоми: в результаті сильного навантаження в центральній частині ступні з’являються натоптиші і мозолі, що заподіює біль при ходьбі.

При виявленні перелічених вище ознак слід звернутися за консультацією до лікаря.

Наслідки плоскостопості

Якщо не звернути уваги на симптоми плоскостопості і не лікувати його, це загрожує для людини такими наслідками:

 • порушується кровообіг в ногах, виникають проблеми в роботі серцево-судинної системи;
 • можуть виникнути захворювання хребта, такі як остеохондроз, радикуліт, грижу;
 • суглоби відчувають непомірне навантаження і зношуються швидше;
 • порушується хода, може з’явитися кульгавість;
 • через порушення кровообігу в ногах можливо варикозне розширення вен;
 • можуть виникати патологічні набряки, виразки.

Як визначити захворювання?

Існує кілька методик визначення плоскостопості.

 1. Плантографія. При цьому методі знімається відбиток з підошви – плантограмма. Плантограф – це дерев’яна рамка, на яку натягнуто полотно, вкрите поліетиленовою плівкою. На полотно наноситься спеціальна фарба, на неї кладуть аркуш паперу, а потім обома ногами постає пацієнт. На папері залишаються сліди стоп. Далі лікар розшифровує отримані дані за різними методиками. Цей метод дещо застарілий, зараз використовується комп’ютерне обладнання. Знімки за допомогою комп’ютера виходять більш якісні, до того ж він сам аналізує отримані дані і видає результат.
 2. Подометрия. Тут плоскостопість визначається спеціальним приладом – подометра, однак може проводитися і вручну за допомогою лінійки, транспортира і циркуля. Плюсом цього методу є те, що він абсолютно безпечний.
 3. Рентгенографія.

Рентгенологічні ознаки захворювання

Рентгенологічні ознаки вважаються найбільш точними при визначенні ступеня патології. Рентген не має протипоказань, його можна проводити всім, за винятком вагітних жінок.

Рентгенівські знімки робляться в проекціях прямо і збоку:

 • при проведенні рентгенографії для визначення поздовжнього плоскостопості знімок робиться збоку;
 • при аналогічному дослідженні для визначення поперечного плоскостопості знімок робиться просто, спереду.

Рентгенологічні ознаки плоскостопості дають можливість визначити стадію захворювання. Робиться це за наступною методикою. На рентгенологічному знімку кут між першим пальцем і першої плеснової кісткою має бути менше 14°. Перша і друга плюсневая кістка на знімку рентгена повинні становити кут не менше 9°. При діагнозі “поперечна плоскостопість” отримані рентгенологічні ознаки допомагають встановити його стадію.

При першій стадії захворювання кут між першим пальцем і першої кістю плесна становить 15-20°, а кут між першою і другою кістками плюсни – 10-12°.

Якщо ступінь плоскостопості друга, то кут між першим пальцем і першої кістю плесна становить 21-30°, а при третій ступені захворювання – 31-40°. При другій стадії хвороби кут між першою і другою кістками плюсни становить 13-15°, при третій – 16-20°. Рентгенологічні ознаки четвертої стадії складають менше 41° і більше 20°.

Рентгенологічне дослідження стоп особливо важливо для виявлення патологій у дітей та підлітків, так як захворювання у них піддається лікуванню. І якщо вчасно почати профілактичні заходи, можливо, у майбутньому уникнути захворювання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code