vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як роблять УЗД серця

УЗД серця – це самий швидкий і функціональний метод діагностики, який дозволяє оцінити структуру і функції серця, а також прилеглі до нього судини. Промінь ультразвуку проникає в серцеві тканини і відбивається. Спеціальний датчик уловлює ці хвилі і виводить зображення на екран монітора. Метод абсолютно безпечний для організму і може застосовуватися при обстеженні людей будь-якого віку.

Как делают УЗИ сердца

Зараз порушення роботи серця відзначаються у різних вікових категорій. Погана екологія, постійні стреси і перевтома, неправильний спосіб життя, вживання неякісних продуктів та напоїв – все це сприяє тому, що серцеві патології з’являються у молодих людей і навіть дітей. За допомогою УЗД діагностика захворювань серця значно спрощується, що підвищує шанси пацієнта на своєчасне і якісне лікування. Як підготуватися до такого дослідження? Це питання хвилює тих, хто отримав направлення на проведення діагностичної процедури.

Види діагностики

Найпростіший і найпоширеніший метод – трансторакальних. На груди в зоні серця наноситься спеціальний гель, який сприяє проникненню ультразвукових променів через шкіру в тканини. Потім прикладається до грудей датчик, за допомогою якого дані виводяться на монітор. УЗД серця, або ехокардіографія, дозволяє максимально оцінити функціональну роботу м’язи, стан всіх клапанів, побачити серцеві порожнини і стінки, визначити, з якою швидкістю і в якому напрямку рухаються кров’яні потоки. Крім того, за допомогою трансторакального методу можна вимірювати тиск у легеневих артеріях та визначати серцеву активність. В цілому, такий метод простий у виконанні, займає приблизно півгодини і не вимагає спеціальної підготовки пацієнта.

Однак бувають випадки, коли трансторакальних метод не дозволяє побачити точну картину і не дає можливості правильно оцінити роботу серця. Причиною цього можуть послужити анатомічні особливості будови грудної клітки, незвичайне розташування ребер, травми огруддя, вроджені патології. Ці фактори перешкоджають проникненню променів ультразвуку та є показанням до дослідження серця через стравохід. Називається такий метод транспищеводным.

При транспищеводном методі датчик поміщається прямо в стравохід. Це пов’язано з тим, що стравохід розташований позаду серця, і з нього промені безперешкодно проникають в серцеві тканини. Таке дослідження вважається найбільш інформативним, нехай і не самим приємним.

УЗД серця через стравохід проводять в наступних випадках:

 • необхідно уточнення результатів трансторакального УЗД;
 • є підозра на серцеві патології, які потребують більш ретельного дослідження;
 • необхідно відстежити роботу імплантату;
 • якщо потрібно виявити тромби в передсердних порожнинах або джерело емболії.

Транспищеводное дослідження проводять у стаціонарних умовах, так як при цьому потрібно спеціальне обладнання, а у деяких випадках і загальна анестезія. Підготуватися до процедури допомагає лікар. Незалежно від виду анестезії, порожнину рота і глотки необхідно обробити анестетиком, щоб зменшити роздратування. Пацієнта підключають до апарату, який стежить за роботою серця, дихальної системи та, у разі загального наркозу, подає кисень. В стравохід пацієнта вводять ендоскоп з прикріпленим датчиком на кінці, за допомогою якого зображення виводиться на екран. Тривалість такої процедури займає приблизно півгодини, кілька годин буде потрібно на підготовку і подальше спостереження.

УЗД судин можна вважати окремим дослідженням, незважаючи на те, що воно виконується спільно з эхокардиоскопией. Метод дозволяє визначити стан кровоносних судин і артерій, що постачають кров’ю міокард. Дослідження, яке проводиться для виявлення змін у кровоносних судинах, називається допплерографією. Це ультразвуковий метод, що дозволяє реєструвати швидкість і рух кровотоку, виявляти такі порушення, як поразка судин, тромбоз, стеноз, атеросклероз.

Існує також дослідження серця, яке називається стрес-аналіз. Його суть в тому, що пацієнтові дається фізичне навантаження, і в цей час проводиться спостереження. Деякі приховані порушення серця можна відстежити тільки під час тесту, коли м’яз добре навантажена. Таке УЗД можна робити не тільки при патології серця, але і з профілактичною метою.

Для чого роблять УЗД

Ультразвукове дослідження серця для більш точної постановки діагнозу може доповнюватися іншими методами:

 • транспищеводной ехокардіографії – для визначення недостатності аорти або мітрального клапана;
 • допплерографією – для оцінки кровотоку;
 • стрес-аналізу – для визначення функціональності серця під час навантажень.

УЗД серця і судин спільно з іншими процедурами дозволяє оцінити функціональність серця в реальному часі. Методом УЗД можна виявити порушення в роботі серцевого м’яза, клапанного апарату, зміни розмірів порожнини серця і товщини стінок. Така діагностика сприяє своєчасному виявленню серцевих захворювань.

Проведення ЕХО серця абсолютно безпечно для організму і може призначатися дітям, у тому числі новонародженим. Це допомагає вчасно виявити сторонні шуми в серці дитини, призводять до серйозних захворювань у старшому віці. Показання до УЗД наступні:

 • болі в області серця або в лівій руці;
 • відчуття холоду, печіння або тяжкості за грудиною;
 • гіпертонія;
 • порушення ритму;
 • задишка при русі;
 • посиніння шкірних покривів;
 • будь серцеві патології.

Крім цього, ЕХО слід регулярно проводити людям, які перенесли інфаркт міокарда або операцію на серці, пацієнтам, які лікувалися від онкології з допомогою сильнодіючих антибіотиків і хіміотерапії. УЗД рекомендується робити вагітним жінкам, так як під час вагітності підвищується навантаження на серце. Регулярно обстежуватися необхідно спортсменам з-за інтенсивного фізичного навантаження.

Підготовка та проведення дослідження

Все залежить від методу проведення дослідження: трансторакального або транспищеводного. У першому випадку спеціальна підготовка до УЗД не потрібна. Достатньо мати позитивний настрій і спокійний стан. Надмірне хвилювання може позначитися на частоті пульсу і зіпсувати загальну картину ехокардіографії.

До транспищеводному дослідження необхідно підготуватися. При даному методі рекомендації такі:

 • необхідно відмовитися від їжі за вісім годин до проведення процедури;
 • вживати рідину можна не пізніше, чим за дві години до дослідження;
 • після анестезії не можна керувати автомобілем, тому необхідно подбати про транспортування;
 • потрібно попередити лікаря про наявність хронічних захворювань і алергії.

Перед проведенням УЗД судин слід дотримуватися таких рекомендацій: за три години до дослідження не є, за дві години – повністю утриматися від вживання рідини. Враховуючи, що дослідження судин проводиться з загальним УЗД, спеціальна підготовка не потрібна. Не можна робити УЗД при тахікардії і тиску вище 160 мм.

Багатьох пацієнтів цікавить питання – як роблять УЗД серця? Процедура проводиться для всіх однаково, незалежно від віку і статі. Пацієнт лягає на лівий бік, в цьому положенні серце максимально наближене до грудної клітки. Лікар наносить на область грудей гель, який сприяє проникненню ультразвуку, і підключає апарат. Потім притискає датчик до шкіри, покритої гелем, і оглядає серце в певній послідовності. Датчик, до якого підключений апарат УЗД, по черзі виводить на монітор зображення з певною ділянкою серця. Час від часу лікар зупиняється, щоб зафіксувати показники УЗД. Пацієнт під час дослідження повинен бути спокійним і розслабленим. Сама процедура займає не більше двадцяти хвилин, а приблизно через півгодини можна отримати висновок УЗД серця.

Розшифровка результатів

Показники дослідження залежать від наявності патологій, хронічних захворювань, віку і способу життя пацієнта, його емоційного стану в момент проведення процедури. Крім того, на результати дослідження можуть вплинути якість обладнання. Те, що показує УЗД серця, не може інтерпретуватись однаково для всіх. Тому на підставі виявлених порушень неможливо точно ставити діагноз.

По закінченні дослідження пацієнту видається протокол УЗД, який необхідно надати лікареві. Висновок містить скорочення і абревіатури, розшифрувати які може тільки лікар. У протоколі вказується розмір органу і стан клапанів, обсяги порожнини, товщина стінок, відзначається наявність рубців або тромбів. Окремо зазначаються серцеві параметри, частота пульсу та інші показники. Якщо виявлені відхилення від норми, не слід впадати у відчай. Стан серця може змінюватися в залежності від настрою або навіть погоди. Крім того, показники можуть відрізнятися через особливості анатомічної будови, розташування інших органів, перенесених захворювань напередодні проведення дослідження. Можливо, якщо зробити УЗД в інший день, апарат покаже зовсім інші дані, і виявиться, що немає жодної патології.

Багато людей не знають, де зробити УЗД серця. Зазвичай спеціальна апаратура є в поліклініках. Правда, не в кожній поліклініці вона сучасна і високотехнологічна. Неякісний апарат УЗД може спотворювати дані, що позначиться на результатах. Краще проводити дослідження в спеціалізованій клініці або в медичному центрі. Вартість УЗД в таких закладах майже не відрізняється від вартості в поліклініці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code