vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як робиться УЗД судин нижніх кінцівок?

Останнім часом все більше людей страждає венозними захворюваннями ніг, в такому випадку УЗД судин нижніх кінцівок є обов’язковою процедурою, що дозволяє своєчасно поставити діагноз і почати лікування. Життя сучасної людини не стоїть на місці, ми весь час кудись поспішаємо, поспішаємо, немає навіть хвилинки на відпочинок. Більшу частину навантаження в цьому вирі подій несуть на собі наші ноги.

Как делается УЗИ сосудов нижних конечностей?

Зустрічаються і зовсім протилежні випадки, коли весь день доводиться сидіти в офісі за столом, на розминку немає ні секунди. А ноги тим часом активно сигналізують про те, що вони затекли і вже хочуть вибратися з тісного взуття. Якщо вам знайома якась з цих ситуацій, то задумайтеся про своє ритмі життя і про необхідність проведення УЗД вен і артерій нижніх кінцівок.

За допомогою ультразвукових хвиль лікар побачить кожен кровоносну судину в ногах і оцінить його стан. Цей метод дозволить встановити, як проходить кровотік по судинах ніг, є ділянки, забиті тромбами, і пошкодження кровоносних артерій і вен. У медицині ця методика називається допплерометрией або допплерографією.

Симптоми виникнення недуги

Симптоми, на які слід звернути увагу:

 • ноги часто набрякають;
 • нічим не обґрунтовані судоми м’язів нижніх кінцівок;
 • відчуття постійним тяжкості;
 • зміна температури ніг (ступні холодні, шкіра блідого кольору);
 • вени сильно виділяються, видно капілярна сітка;
 • на шкірі з’являються судинні зірочки;
 • при великих фізичних навантаженнях або при довгому сидінні, стоянні в одній позі виникають сильні больові відчуття;
 • ноги часто німіють;
 • відчувається неприродна слабкість в нижніх кінцівках.

При виявленні хоча б одного з перерахованих симптомів терміново зверніться до лікаря і запишіться на УЗД судин нижніх кінцівок. Профілактичне обстеження збереже вам здоров’я, а також дозволить заощадити час і гроші в майбутньому. Пам’ятайте, що підтримувати значно легше, чим відновлювати.

Види ультразвукового дослідження артерій нижніх кінцівок

Можливе проведення ультразвукового дослідження артерій нижніх кінцівок різними способами:

 1. Двомірну ультразвукову доплерографію (УЗДГ) застосовують нечасто у зв’язку з появою інших методів обстеження і більш сучасного обладнання. Таку процедуру проводять для того, щоб визначити прохідність артерій і перевірити стан клапанів, розташованих на поверхневих, глибоких та перфорантних кровоносних судинах. Умовою для проведення УЗДГ є типова локалізація клапанів.
 2. Не на всій протяжності кровоносних судин кров рухається з однаковою швидкістю. При використанні дуплексного ангиосканирования ділянки з різними видами руху виділяються квітами. Це оптимальний метод обстеження, завдяки яким фахівець ставить діагноз і рекомендує лікування. Дуплексне ангиосканироание дозволяє провести обстеження глибоких вен нижніх кінцівок, перевірити цілісність стінок артерій і вен, наявність тромбів, оцінити звуження судин і пошкодження клапанів. Після оперативного лікування або склеротерапії можливий рецидив варикозної хвороби, дуплексне УЗД дозволить встановити причину повторного захворювання.
 3. Пацієнтам, які мають захворювання артерій і вен нижніх кінцівок, показано триплексне УЗД судин. Дослідження проводиться в тривимірному об’ємі з використанням кольорової підсвітки. Найчастіше такий вид УЗД призначають перед операцією для складання плану майбутньої роботи.

Існує ряд захворювань та інших обставин, при яких систематичне обстеження артерій і вен нижніх кінцівок обов’язково. Ось деякі з них:

 • цукровий діабет;
 • підвищений артеріальний тиск;
 • сильні больові відчуття (варто звернути особливу увагу, якщо при опусканні ніг з ліжка на підлогу відчувається полегшення);
 • надмірна вага;
 • куріння;
 • раніше перенесений інфаркт міокарда;
 • показник холестерину в крові значно перевищує норму;
 • раніше проведене оперативне лікування судин.

Доплерографію венозних колекторів ніг необхідно проводити при:

 • трофічної виразки;
 • набряків кінцівок, особливо у вечірній час;
 • розширення вен, яке видно неозброєним оком;
 • вагітності, ускладненої розширенням судин на ногах.

Проведення обстеження

До майбутнього УЗД ніяким особливим чином готуватися не потрібно. Препарати, призначені для лікування судин нижніх кінцівок, потрібно приймати в колишньому режимі. Єдине виключення – компресійну білизну, якщо воно рекомендовано до використання, на час процедури потрібно буде зняти.

Під час обстеження фахівець вручну вибирає частоту випромінювання ультразвуку, так як судини розташовані на різній глибині, а деякі з них потребують детального вивчення.

Перед початком УЗД на шкіру наноситься невелика кількість спеціального гелю. Це необхідно для усунення перешкод, що виникають при попаданні повітря на датчик. Пацієнт лягає на кушетку, згинаючи коліна, це перше положення для огляду.

Далі лікар оглядає кровоносні судини у вертикальному положенні. Вся процедура не принесе пацієнтові ніяких больових або неприємних відчуттів.

Розшифровка результатів

Звертатися варто тільки ті медичні установи, де проводить обстеження судинний хірург чи лікар-флеболог. У такому разі ви не тільки отримаєте протокол з даними, але і дізнаєтеся, що вони означають. Компетентний фахівець зможе поставити обгрунтований діагноз і розробити план подальшого лікування. Оцінку руху крові по судинах позначають наступними показниками:

 1. Vmax – зареєстрована за одне скорочення і розслаблення серця (систола) максимальна швидкість кровотоку.
 2. Vmin – найменша швидкість кровотоку, зареєстрована в момент розслаблення відділів серця (діастола).
 3. RI – рівень опору судин.
 4. ПІ – пульсаційний індекс, чутливий показник до зміни просвіту судин.
 5. ТІМ – показник товщини внутрішньої і зовнішньої стінок судин. Показник ТІМ стегнової артерії повинен складати не менше 1,1 1,2 мм. мм – це крайнє допустиме значення. Показник, що перевищує 1,3 мм, або різке збільшення (понад 50%) між сусідніми ділянками – це вісник атеросклерозу.
 6. ЛПІ – показник відношення тиску на гомілкової артерії до тиску на плечовій артерії за одну систолу. Значення має становити 1,0, можливо, трохи вище.

При проведенні процедури спеціаліст перевіряє прохідність самих великих вен (черевна і тазова) і колекторів на судинах гомілки. Тромби представляються в об’ємному зображенні, де помітний їх розмір і вид. Для отримання повного уявлення про стан кровоносних судин, системи клапанів і руху кровоносних потоків проводиться ряд тестів: нога піднімається, судини перетискаються джгутом. Така проба дозволить представити напрям та характер руху крові.

Вартість УЗД судин ніг варіюється від 700 до 2000 рублів за один сеанс, ціна залежить від статусу медичного закладу, наявності у фахівця, на прийом до якого ви записуєтеся, наукового ступеня, важливу роль відіграє терміновість проведення процедури. Отримати таку послугу можна і на безоплатній основі, за відповідними медичними показаннями.

Роблять УЗД як у державній, так і в приватній клініці. Більшість діагностичних центрів країни оснащений необхідним обладнанням. Краще зробити процедуру в спеціалізованому закладі, де прийом ведуть вузькі фахівці.

Ультразвукове дослідження допомагає виявити масу серйозних захворювань, таких як:

 • тромбоз – захворювання, що перешкоджає нормальному потоку крові, що супроводжується сильним болем і набряком ніг;
 • ендартеріїт – це захворювання дрібних кровоносних судин;
 • атеросклероз – хвороба сковує самі великі судини, пов’язана з відкладенням холестерину на їх стінках;
 • варикозне розширення вен.

Чим небезпечний варикоз?

Одне з найбільш серйозних і поширених захворювань, яке можна діагностувати завдяки УЗД, варикоз вен нижніх кінцівок. Причини цієї хвороби до цих пір точно не встановлені, але більшість флебологів вважає, що це спадковий недуг. Він може не проявлятися тривалий час, але досить одного фактора ризику, і хвороба покаже себе. Вени втрачають еластичність і починають розтягуватися.

Причини варикозу: одноманітне положення тіла довгий час, тобто коли людина постійно сидить або стоїть; багато часу проводиться на ногах.

Венозні клапани працюють за наступною схемою: кров проходить, і клапан закривається, не даючи їй повернутися. Якщо механізм не спрацьовує, кров тече то вперед, то назад. Долаючи силу земного тяжіння, вона піднімається по судинах, таким чином діаметр вени стає все більше, з’являються просвіти, клапан не може впоратися і відправляє рідина вниз. У підсумку кровотік повністю порушується, що призводить до значного збільшення вен, а також до важкості і болю в ногах. Варикозне розширення вен часто супроводжує людей з надмірною вагою, а також вагітних жінок.

Ультразвукове дослідження кровоносних судин нижніх кінцівок дозволяє перевірити кровотік у венах і артеріях, виявити проблемні ділянки і розробити індивідуальний план лікування. Обстеження проводиться без вікових обмежень як чоловікам, так і жінкам. При появі перших симптомів і неприємних відчуттів зверніться до фахівця. Це дозволить діагностувати захворювання на ранніх стадіях і прискорити одужання.

Судинні захворювання вкрай серйозні, тому не варто відкладати здоров’я на потім.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code