vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як проявляється і лікується алергія на новокаїн?

В якості анестетика при проведенні різних медичних маніпуляцій широко використовується новокаїн. Тому корисно знати, як проявляється алергія на новокаїн, причому, це необхідно не лише лікарям, але і самим пацієнтам, щоб вчасно звернутися до фахівця і уникнути тяжких наслідків.

Как проявляется и лечится аллергия на новокаин?

Особливості алергії на новокаїн

Алергічні реакції відносяться до побічних ефектів від застосування препарату, однак на відміну від інших небажаних впливів вони мають ряд особливостей. В той час, як інші побічні ефекти виникають одразу ж після застосування ліків, алергія на новокаїн після одноразового введення у більшості випадків не розвивається. Пов’язано це з тим, що в перший раз імунна система тільки «знайомиться» з алергеном.

З-за відсутності патологічних симптомів після першого застосування новокаїну багато хто думає, що алергії на цей анестетик у них немає. Однак саме подальші контакти з даним препаратом може супроводжуватися розвитком бурхливих алергічних реакцій з боку сенсибилизированного (що став особливо чутливим) організму. При наявності алергії на новокаїн достатньо виражені її ознаки можуть виникати навіть при введенні мізерно малих доз ліків.

Необхідно пам’ятати про те, що існують певні фактори ризику лікарської алергії. До них відносяться:

 • наявність деяких супутніх захворювань (бронхіальної астми, Сніду, хвороб печінки, що супроводжуються серйозними порушеннями її функцій);
 • постійний прийом деяких медикаментів у великих дозах;
 • схильність до алергічних реакцій (наприклад, наявність харчової алергії або алергії на інші лікарські засоби);
 • наявність лікарської алергії або алергічних захворювань у близьких родичів.

Таким чином, якщо пацієнту відомо про наявність у нього якогось з перелічених факторів ризику, про це обов’язково потрібно проінформувати лікаря.

Людям, у яких з високою часткою ймовірності може бути алергія на новокаїн, фахівці вважають за краще вводити інші анестетики (Лідокаїн або Ультракаїн).

Крім того, в якості профілактики пацієнту може бути проведена спеціальна проба, що дозволяє виявити наявність алергії, однак такі тести теж можуть супроводжуватися небажаними наслідками, тому вони робляться тільки за великої необхідності.

Як виявити алергію?

У кожної людини симптоми цього стану можуть бути абсолютно різними, в залежності від особливостей його організму і ступеня сенсибілізації. Варто зазначити, що прояви алергічної реакції на новокаїн надзвичайно різноманітні, вони можуть бути як досить легкі і не вимагають проведення спеціальних заходів в умовах стаціонару, так і вкрай важкими, представляють величезну загрозу для життя. Більш того, уражатися в результаті розвитку алергії можуть практично будь-які органи і системи органів. До можливих алергічних реакцій на новокаїн та інші лікарські засоби відносяться наступні стани:

 • анафілактичний шок;
 • васкуліти;
 • лікарська пропасниця;
 • кропив’янка;
 • набряк Квінке;
 • локалізована лікарська висип;
 • синдром Лайєлла (токсичний некроліз епідермісу);
 • синдром Стівенсона-Джонсона;
 • ураження печінки, нирок, легенів і серця.

Насправді список проявів лікарської алергії набагато ширше, однак саме перераховані наслідки є найбільш поширеними.

За часом виникнення і тривалістю алергічні реакції можна розділити на кілька типів: гострі, підгострі і затяжні. Реакції гострого типу розвиваються практично відразу після введення препарату і зазвичай включають шкірні ознаки: почервоніння шкіри, кропив’янку (пухирі) або мелкоточечние висипання, шкірний свербіж.

До більш тяжких проявів гострої алергічної реакції відносяться бронхоспазм, що характеризується нападами ядухи, сухим кашлем, прискореним диханням, блідістю шкіри, набряк Квінке, який проявляється збільшенням всього обличчя, якоїсь його частини (повік, губ) або кінцівки.

Найбільш небезпечними є випадки, коли алергія на новокаїн виявляється анафілактичним шоком. До провісників розвитку такого стану відносяться місцеві симптоми: почервоніння, набряк і біль, що виникають безпосередньо в місці введення препарату. Потім розвивається сильний свербіж шкіри, що поширюється по всьому тілу, спостерігається різке падіння артеріального тиску, пульс стає слабким і дуже частим, посилюється відчуття задухи.

Самопочуття при цьому також швидко погіршується, виникають занепокоєння і почуття страху, наростає слабкість, запаморочення, пульсуючий головний біль, пітливість і нудота. Нерідко при анафілактичному шоці відбувається повна втрата свідомості і асфіксія.

Ознаки підгострих алергічних реакцій проявляються через деякий час після контакту з новокаїном. Як правило, до них належать такі явища, як гемолітична анемія, блювання, головний біль, болі в животі, відчуття оніміння в кінцівках.

Нарешті, до третього типу алергічних реакцій відносяться затяжні реакції, що розвиваються через кілька годин або днів, що характеризуються запальними явищами в суглобах (проявляються болем і скутістю в ранкові години), лімфаденітом та артеріальною гіпертонією. Оскільки виникають такі симптоми довгий час не всі пов’язують їх саме з використанням новокаїну, особливо якщо протягом цих годин або днів вводилися інші лікарські препарати.

Як лікувати алергію на новокаїн?

Крім того, призначаються антигістамінні препарати останнього покоління, практично не володіють небажаними побічними реакціями. До них відносяться Еріус, Цетиризин та інші.

При наявності сильного свербежу можуть бути призначені антигістамінні препарати для місцевого застосування або мазі на основі кортикостероїдів. Якщо використання антигістамінних не дає позитивного ефекту, здійснюється введення глюкокортикостероїдів (Преднізолону або Дексаметазону). Також введення цих препаратів показане при небезпечній для життя локалізації ангіоневротичного набряку:

 • набряк гортані, що супроводжується задухою;
 • набряк головного мозку, що проявляється наростаючою головним болем, нудотою і блюванням;
 • набряк кишечнику, ознакою якого є гострий біль у животі.

Лікування анафілактичного шоку включає негайну ін’єкцію розчину адреналіну. Додатково може знадобитися інтубація або трахеостомія з подальшою штучною вентиляцією легень. Дозування всіх препаратів визначаються індивідуально, оскільки вони залежать від тяжкості стану конкретного пацієнта.

Надалі бажана голодна пауза або дотримання дієти, що виключає будь-які можливі алергени. При необхідності лікар призначає інші медикаменти, що дозволяють усунути симптоми алергії (наприклад, антигіпертензивні засоби) і препарати, додатково знижують сенсибілізацію організму до новокаїну. Після купірування основних проявів алергічної реакції рекомендується вживати більше рідини, щоб якомога швидше вивести алерген з організму.

Таким чином, вкрай важливо розуміти, наскільки небезпечною може бути алергія на новокаїн, лікування такого стану має бути негайним, професійним і комплексним.

Деякі пацієнти при виникненні будь-яких неприємних симптомів після введення препарату не сприймають їх серйозно і не звертаються за медичною допомогою, сподіваючись, що ознаки алергії з часом пройдуть самостійно. Однак протягом будь-якої алергічної реакції може бути непередбачуваним, тому її розвиток завжди вимагає консультації у лікаря.

Враховуючи ризик розвитку важкої лікарської алергії, не можна використовувати самостійно новокаїн або інші медикаменти, які часто викликають небажані реакції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code