vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як позбутися від солей у нирках у чоловіків?

Солі в нирках у чоловіків не завжди є патологічною ознакою. В невеликій кількості вони постійно присутні в урині. Але коли їх вміст у сечі стає занадто високим, це призводить до патології. В таких випадках спочатку розвивається сольовий діатез. Потім солі починають кристалізуватися, а з часом утворюють камені різного типу.

Для лікування застосовуються не тільки медикаментозні методи, але і народні засоби. Додатково вносяться корективи і в раціон.

1

Основні причини розвитку патологічного стану

Відкладення солей з’являються у кожної людини з різних причин. Все залежить від вихідної кислотності сечі і від того, наскільки порушується кислотно-лужний баланс, а на це впливають і зовнішні фактори.

Основні причини відкладення солей зводяться до наступного:

 • неправильне харчування, при якому відбувається порушення обміну речовин (надмірний синтез щавлевої кислоти);
 • неправильний питний режим (недолік рідини, що призводить до зневоднення організму, а також безконтрольне вживання лужних мінеральних вод);
 • малорухливий спосіб життя (він веде до зниження тонусу гладкої мускулатури, застійних процесів в організмі, при яких порушується утворення та виведення сечі);
 • інфекції, які викликають запальні процеси (це призводить до порушення відтоку урини);
 • патології, що провокують здавлювання сечовивідних шляхів, поява новоутворень, рубцювання тканин, а у чоловіків – гіперплазія передміхурової залози.

Свою роль грають і нестача вітамінів, і спадкова схильність до сечокам’яної хвороби.

Незважаючи на те, що відкладення солей найчастіше спостерігається у дорослої людини, воно може бути і в ранньому дитинстві, що пов’язано з незрілістю сечостатевої системи. З віком все зазвичай проходить самостійно, але стан дитини треба тримати на контролі у лікаря.

2

Які бувають сольові освіти?

Освіти можуть мати різний хімічний склад:

 1. 1. Оксалати і фосфати. Це найпоширеніші конкременти. На частку оксалатів припадає до 70% випадків утворення ниркових каменів. Їх основою є солі щавлевої кислоти, в той час як фосфати формуються з кальцієвих солей.
 2. 2. Струвиты та фосфатно-амонієво-магнієві відкладення. Вони зустрічаються набагато рідше. На їх частку припадає до 20% випадків патологій. Струвиты являють собою фосфати амонію. Обидва типи каменів утворюються на тлі інфекційних захворювань.
 3. 3. Урати. У чоловіків вони зустрічаються нечасто. Уратні відкладення спостерігаються у 10% випадків. Вони утворюються при підвищеному вмісті сечової кислоти в організмі. Це буває при наявності хронічних захворювань органів ШКТ.
 4. 4. Ксантины і цистины. Також відносяться до числа рідкісних каменів. Вони формуються зазвичай при наявності вроджених патологій органів сечостатевої системи. Цистины – камені, які складаються з сірчистих похідних деяких амінокислот. Ксантины – пуринові сполуки. При нормальному стані організму вони в ході складних хімічних реакцій перетворюються на сечову кислоту, яка потім виводиться з організму.
 5. 5. Конкременти органічного походження. Вони зустрічаються дуже рідко. Найчастіше це білкові камені, в основі яких – фібрин, а все інше – домішки солей, а іноді й патогенних бактерій. Вони відрізняються невеликим розміром і порівняно м’якою консистенцією. Зустрічаються і холестеринові камені.

У чистому вигляді ті чи інші відкладення солей спостерігаються рідко. Зазвичай вони мають змішаний склад.

3

Основні симптоми підвищеного рівня солей у нирках

На ранній стадії захворювання, його симптоми можуть бути практично непомітними. Зазвичай чоловіки не звертаються до лікаря до тих пір, поки не утворюються повноцінні камені, викликають сильні больові відчуття в області попереку.

На перших стадіях патології болю слабкі, вони пов’язані з відходженням сольових кристалів, які подразнюють нервові закінчення сечовивідних шляхів.

При запаленні і застійних явищах виникають інші ознаки – прискорене сечовипускання, іноді – нетримання сечі, її помутніння, поява слідів крові (коли великі кристали або каміння з нерівною поверхнею травмують стінки нирок або сечового міхура). Не виключено загальне погіршення самопочуття.

Сечовипускання може стати болючим. А якщо приєднується інфекція, то виникають різі та печіння.

При появі будь-якого такого ознаки потрібно звернутися до лікаря.

4

Діагностика

Діагностика відкладення солей передбачає як лабораторні дослідження, так і інструментальні методи. Зокрема, потрібно здати загальний аналіз крові. Він показує не стільки рівень солей в організмі, скільки наявність вторинного запалення – в такому випадку підвищується кількість лейкоцитів.

Те ж можна сказати і про біохімічному аналізі крові. Він показує, наскільки органи сечостатевої системи справляються зі своїми функціями. Це видно по рівню креатиніну. Але також дослідження дозволяє оцінити кількість сечової кислоти, яке безпосередньо впливає на відкладення солей. В аналізі можуть бути помітні сліди крові, зміна кислотно-лужного балансу через порушення обміну речовин, підвищення лейкоцитів і т. д.

Інформативним методом є УЗД. Головними його перевагами вважаються безпека, доступність, відсутність больових відчуттів. Але дрібні розрізнені освіти ультразвукове дослідження може й пропустити. Тоді доводиться звертатися до інших діагностичних методів.

5

Лікування

Терапія патології припускає використання як консервативних, так і хірургічних методів.

На початковому етапі, коли вміст солей в урині відносно невелика, можна справитися тільки за допомогою ліків. Для цього застосовують сечогінні засоби, наприклад, індапамід та інші. Найчастіше їх призначають короткими курсами, щоб кількість сечі збільшилася і стало легше виводити солі.

Існують ліки, які розщеплюють сольові кристали. Але вони призначаються тільки в тому випадку, якщо відомий їхній хімічний склад. З оксалатами борються такими медикаментами, як Пролито і Цистон.

Від уратів допомагає позбутися Аспаркам, хоча зазвичай засіб застосовується у комплексному лікуванні серцево-судинних захворювань.

Спеціаліст обов’язково призначить додатково протизапальну терапію. Це важливо, оскільки вивести камені або пісок так, щоб вони не травмували уретру, досить складно. І якщо вони зашкодять тканини, то може розвинутися запалення, яке призведе до уретриту і циститу. В якості протизапальних засобів використовуються фітопрепарати з мінімальними побічними ефектами. Потрібного результату добиваються такими таблетками, як Канефрон.

Не менш ефективний препарат – Фитолизин, який являє собою пасту для приготування суспензії.

Всі ліки можна приймати в домашніх умовах, але спочатку потрібно порадитися з лікарем.

Не завжди лікування медикаментами дає потрібний результат. Якщо відкладення солей вже кристалізувалися і перетворилися в конкременти великого розміру, то єдиним виходом є операція.

5.1

Дієта

Важливу роль в терапії займає правильно підібрана дієта. Її призначає лікар, виходячи з типу солей, які відкладаються у пацієнта.

Рясне питво показане при будь-яких відкладах, якщо до цього немає протипоказань, пов’язаних з іншими захворюваннями. В день потрібно випивати 2-2,5 л води, можна мінеральної, якщо немає протипоказань.

5.1.1

Оксалати

При даному виді конкрементів потрібно зменшувати кількість вживаної кухонної солі, тим більше, що вона сприяє затримці рідини в організмі. Щоб позбутися оксалатів, потрібно зменшити в раціоні вміст щавлевої кислоти.

Обмежуються:

 • сливи;
 • виноград;
 • яблука;
 • гранати;
 • будь-які червоні ягоди;
 • баклажани і зелений горошок в сирому вигляді.

Виключаються:

 • какао;
 • шоколад;
 • чай;
 • листова зелень.

Рекомендуються вівсяна і гречана каша, овочеві супи, в тому числі з гарбуза, моркви, цвітної капусти. Можна вживати кисломолочні продукти в помірній кількості.

5.1.2

Фосфати

При даному виді каменів основним завданням є зниження рівня солей кальцію. З раціону прибирають:

 • м’ясні бульйони;
 • бобові культури;
 • гриби;
 • яйця;
 • какао і шоколад.

Корисні нежирні сорти м’яса і риби, печінка тріски. Важливу роль відіграє рясне пиття, рекомендується вживати журавлинний морс і компот з кислих фруктів.

5.1.3

Урати

Харчування при уратів передбачає обмеження білкової їжі. Як і при інших видах каменів, не можна їсти гострі і солоні страви, пити міцний чай і каву, вживати алкоголь.

В основі раціону повинні бути овочі та фрукти. М’ясо їсти не можна, але періодично можна включати в меню страви з нежирної риби.

5.1.4

Карбонати

З раціону виключають продукти, які містять багато кальцію, в тому числі молоко, сир і сири. Під забороною виявляються яйця і різна випічка.

У обмеженій кількості можна їсти м’ясо, але треба стежити, щоб це були дієтичні сорти (варто віддати перевагу птиці). Каші можна тільки зварені на воді. З фруктів рекомендуються яблука кислих сортів, з ягід – брусниця і журавлина.

5.2

Народні методи

Виведення солей народними засобами рекомендується застосовувати тільки як доповнення до основної терапії. В іншому випадку воно забере надто багато часу при його сумнівної ефективності.

Можливо усунення відкладення солей відваром із кореневища соняшнику. Готують і застосовують його наступним чином:

 1. 1. Сушать і перемелюють сировину в кавомолці.
 2. 2. Беруть склянку отриманого порошку на 3 л води.
 3. 3. Доводять до кипіння і залишають на повільному вогні протягом 5-7 хвилин.
 4. 4. Остуджують до прийнятної температури.
 5. 5. Проціджують і п’ють протягом двох днів, замінюючи їм воду і всі інші напої.
 6. 6. Рослинну масу, яка залишилася після проціджування, не викидають. Її можна заварити ще раз, тільки кип’ятити на повільному вогні потрібно вже протягом 10 хвилин.

Збір на основі трав розчиняє камені і надає сечогінну дію. Його рекомендується готувати і використовувати наступним чином:

 1. 1. Змішати в рівних кількостях спориш, мелісу, шавлія, материнку, шипшина, звіробій.
 2. 2. 2 ст. ложки залити окропом.
 3. 3. Приймати перед їжею 3 рази в день.

Щоб позбутися від відкладень солей, рекомендується протягом тижня щодня з’їдати по 1 кг мандаринів (якщо немає алергії на цитрусові). Після цього потрібно на 7 днів зробити перерву, а потім повторити курс лікування. Додатково мандаринова дієта підвищить імунітет.

Також застосовується полуничний сироп. Він підходить навіть дітям. Готують його зі свіжих ягід:

 1. 1. На 1 кг суниці потрібно взяти склянку цукру.
 2. 2. Сироп не треба варити – слід почекати, поки виділиться сік з ягід.
 3. 3. Сік потрібно пити по 100 мл перед їдою.

Також рекомендується суміш м’якоті 3 лимонів і кілька зубчиків часнику. Засіб використовують наступним чином:

 1. 1. Подрібнюють компоненти в блендері.
 2. 2. Заливають водою (0,8-1 л).
 3. 3. Наполягають засіб протягом доби.
 4. 4. П’ють натщесерце, по 50 мл (чверть склянки).

Всі народні засоби вимагають попередньої консультації лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code