vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Які потрібні вітаміни для обміну речовин

Включення вітамінів для обміну речовин в щоденний раціон допоможе підтримувати в порядку функції організму, запобігати розвиток захворювань, обумовлених гіповітамінозом, позитивно впливати на перебіг хвороб (наприклад, зниження холестерину при захворюваннях серця) і сприяє оптимізації метаболізму. В даний час продукти можуть містити мало поживних елементів. Причиною цьому є як тривале зберігання і транспортування фруктів та овочів, руйнування вітамінів при термообробці, так і грунт з недостатнім вмістом мікроелементів. Тому повноцінне харчування варто доповнити прийомом комплексу вітамінів і добавок.

Какие нужны витамины для обмена веществ

 

Роль вітамінів в обміні речовин

Поняття метаболізму полягає в перетворенні одних речовин організму в інші. Молекулами, що сприяють і прискорюють цей процес, є ферменти. Найчастіше для дії ферментів необхідні так звані коферменти. Більшість вітамінів в організмі перетворюються у коферменти, наприклад, цю функцію виконують водорозчинні вітаміни групи В, вітамін С або аскорбінова кислота, вітамін U, ліпоєва кислота, а з жиророзчинних – вітамін А 2 або дегидроретинол і вітамін K. Залишилися вітаміни працюють для поліпшення різних фізіологічних процесів.

Антиоксидантні властивості

Вітаміни володіють цінними властивостями антиоксидантів, регулюючи окисно-відновний процес в організмі. Це означає, що вільні радикали, окислюючись, провокують пошкодження в тканинах на рівні ДНК, а антиоксиданти, що нейтралізують дію, що стабілізує обмін речовин, сприяє регенерації колагенових волокон, уповільнює старіння і за деякими дослідженнями перешкоджає розвитку серцевих захворювань і навіть раку. Це такі вітаміни, як P, Е, С та деякі добавки, наприклад, коензим Q10, ліпоєва кислота, ацетил-глутатіон. Які ж вітаміни для обміну речовин необхідно додатково включити в свій раціон?

Вітаміни групи В

Важливу роль для оптимального обміну речовин відіграє тіамін або вітамін В 1. Міститься він у свинині, нуте, сочевиці, гречаних крупах, хлібі. Синтезується у товстому кишечнику. Чай, кава і алкоголь можуть негативно впливати на засвоєння тіаміну.

Функції вітаміну В 1:

 1. Необхідний для нормального функціонування нервової системи. Входить до складу медіатора, що передає сигнали по нервових клітинами ацетилхоліну, сприяючи поліпшенню пам’яті і когнітивних процесів.
 2. Бере участь в утворенні жирних кислот, для поліпшення захисту печінки.
 3. Позитивно діє на секреторну функцію шлунка та його моторику.

Участь в ферментних реакціях характерно і для вітаміну В 2 або рибофлавіну, недостатнє надходження якого уповільнює процес метаболізму. Надходить в організм з хлібом, молочними продуктами, зернобобовими, м’ясом і дріжджами.

Функції вітаміну В 2:

 1. Захист сітківки, нічний зір, зменшує втому очей.
 2. Бере участь у перетворенні жирів і вуглеводів в енергію, впливає на окислювально-відновні процеси, даючи харчування міокарда і запобігаючи його ішемію.
 3. Сприяє правильному процесу зростання.
 4. Важливий для кровотворної функції, беручи участь в утворенні еритроцитів.

Нікотинова кислота, PP або B 3, знаходиться в свіжих овочах, м’ясних продуктах, зернових. Стаючи коферментом, що бере участь в окисно-відновних реакціях.

При його недостатності найчастіше виникають ураження шкіри. Впливає на вуглеводний, білковий і жировий обмін.

Функції вітаміну В 3:

 1. Нормалізує рівень холестерину в плазмі крові.
 2. Запускає процеси, що прискорюють і покращують кровопостачання внутрішніх органів, позитивно позначається на скорочувальної функції міокарда.
 3. Нормалізує моторну функцію кишечника.
 4. Протекція нервової системи при стресах, травмах та інтоксикації.
 5. Виражену антиоксидантну дію, захист від вільних радикалів.

Піридоксин або вітамін В 6 бере участь у синтезі амінокислот і медіаторів для нервових клітин. Необхідний для профілактики анемії завдяки дії на кровотворну функцію. Так само впливає на рівень холестерину і жирних кислот. Його багато в рисі, бобових і дріжджах. Разом з вітаміном В 12 або цианкобаламином знижує ймовірність розвитку атеросклерозу, ішемії та інфаркту. Нормалізує баланс натрію і калію, запобігаючи набряклість.

Аскорбінова кислота – один з найсильніших антиоксидантів. Міститься в продуктах рослинного походження. Особливо багаті їм цитрусові, ягоди, яблука і свіжі овочі. Сприяє перетворення жирів в енергію, тим самим стабілізуючи вага тіла. Збільшує вироблення колагену, покращує еластичність шкіри і запобігаючи старінню. Незамінний при простудних захворюваннях, підвищуючи опірність організму інфекціям. При нестачі вітаміну С погіршується загоєння шкіри, виникає випадання волосся і зубів, часто виникають довго і важко протікають ГРВІ, знижується стійкість до стресів.

Вітамін P, або рутин, посилює дію аскорбінової кислоти. Захищає судини і капіляри від ламкості, завдяки судинорозширювальній дії нормалізує артеріальний тиск, підтримує імунітет і сповільнює процес старіння. При нестачі рутина міцність судин порушується і посилюється кровоточивість, опірність організму інфекціям знижується. Міститься в лимонах, червоному перці, чорній смородині, гречаній крупі.

Жиророзчинні вітаміни

Кальциферол або вітамін D регулює рівень кальцію і фосфору в організмі. Сприяє прискоренню процесу метаболізму. Синтез в організмі відбувається при впливі сонячних променів, а також при вживанні вершкового масла, жирної риби і деяких видів водоростей. Як і у всіх жиророзчинних вітамінів застосовувати кальциферол необхідно тільки в рекомендованих дозах, інакше може розвинутися його надлишок. При цьому розвиваються такі симптоми, як слабкість, порушення апетиту та підвищення температури тіла. А в крові та сечі виявляється високий рівень кальцію.

Ще один потужний антиоксидант діючий на гормональну і обмінну функцію організму – вітамін Е або токоферол. Його багато в оліях рослинного походження, наприклад в соняшниковій. Свіжих овочах і печінки. Захищає ендокринну систему і регулює вироблення статевих гормонів.

Багато біологічні речовини крім вітамінів можуть впливати на обмінні процеси. Наприклад Омега-3. Регулює ферментні реакції прискорюють метаболізм і обмін жирів, прискорюючи швидкість спалювання калорій. Знижує ризик ожиріння і бере участь у синтезі гормону – лептину. Впливає на рівень глюкози та ліпідний обмін. Міститься в жирній рибі, льняному маслі і горіхах. Також багатьма корисними властивостями володіє екстракт виноградних кісточок, який є сильним антиоксидантом, чим водорозчинні вітаміни. Екстракт виноградних кісточок збільшує міцність судин і капілярів, впливає на еластичність міокарда. Сприяє оновленню клітин і синтезу колагену.

Ліпоєва кислота відома здатність знижувати рівень цукру. При вживанні в їжу занадто великої кількості вуглеводів підвищується вміст глюкози в крові. Це призводить до гликированию білків і утворення токсичних продуктів розпаду, що прискорюють старіння, так званих кінцевих продуктів надлишкового глюкурування. Ліпоєва кислота прискорює витрата глюкози і інсуліну, тому цій добавкою часто доповнюють терапію порушення толерантності до глюкози (преддиабета) і діабету. Посилює дію інших антиоксидантів, вітамінів С і Е Міститься в м’ясі, свіжої моркви, буряку і шпинаті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code