vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як надати першу допомогу при непритомності

Кожній людині слід знати, як виявляється перша допомога при непритомності. З-за впливу деяких факторів вісцеральна нервова система може “вимкнути” функціонування серцево-судинної системи. Виражається це у вигляді миттєвих спазмів серця разом зі зниженням артеріального тиску. Із-за значного розширення вен кров до серця майже не прибуває, а мозок не отримує необхідного обсягу кисню. А через неповноцінності мозкового кровообігу людина втрачає свідомість, і тоді слід надати невідкладну допомогу при непритомності.

Как оказать первую помощь при обмороке

Непритомність – це оперативне захисний засіб мозку людини. При недостатності кисню головний мозок намагається відновити нормальний кровообіг, щоб зберегти свої нейрони. Здійснює він це елементарно: надає тілу пацієнта лежаче положення, внаслідок чого діяльність серця полегшується. Щоб кров поступала до мозку, серця немає необхідності качати її наверх. Слідом за тим, як головний мозок отримав необхідний об’єм кисню, до людини повертається свідомість. Тривалість непритомності, як правило, не займає багато часу.

Причини виникнення непритомності

  • психологічний шок, різкий біль або переляк;
  • загальна слабкість організму;
  • недолік кисню, кисневе голодування;
  • дефіцит фізичної активності протягом тривалого часу;
  • токсикоз у майбутніх мам;
  • порушення нервової системи і її нестабільність.

При нервовому потрясінні у людини може миттєво впасти кров’яний тиск, після чого знизиться кровотік. З причини порушеного кровопостачання головного мозку може статися непритомність. При постійної слабкості в організмі може наступити нервове виснаження. Причини цього – часті хвилювання і погане харчування. У цьому випадку теж падає артеріальний тиск і виникає непритомний стан. Якщо людина знаходиться в приміщенні, де не вистачає достатньої кількості кисню, він може впасти в непритомність при задусі. Таке може статися і в накуреному приміщенні або там, де багато людей.

Довге перебування в положенні стоячи без здійснення будь-яких рухів здатне спровокувати непритомність. Через неактивність ніг трапляється застій крові, в результаті чого, вона в менших кількостях надходить до мозку. Перед тим як втратити свідомість людини може нудити, зір часто затуманюється і з’явиться дзвін у вухах. При появі таких симптомів не треба рухатися, краще прилягти і розслабитися.

Непритомність може статися із-за значної крововтрати, захворювань серця і судин, наявності гострих і хронічних хвороб або травми черепа. Невідкладна допомога при непритомності при вищеописаних причини необхідна. Коли втрата свідомості триває більше двох хвилин, після надання першої медичної допомоги при непритомності необхідно звернутися до лікаря.

Відмінність непритомності від втрати свідомості

Непритомність вважається нетривалою втратою свідомості без зниження тонусу м’язових волокнах і зникнення захисних рефлексів. Тому для людини непритомність не несе великої загрози. Але буває, що при розслабленні м’язів відбувається закупорювання повітроносних шляхів внаслідок запавшего кореня мови.

Іноді непритомність переходить у втрату свідомості, це небезпечно для життя людини. Може виникнути із-за різкого падіння і удару головою. Тоді у потерпілого людини можуть спостерігатися судоми, є сигналом відновлення мозкового кровообігу. Ці судоми не схожі на епілептичні, вони з’являються внаслідок пригніченої роботи клітин головного мозку. Якщо людина впала в непритомність за невідомих обставин, слід негайно викликати лікаря і визначити справжню причину виниклої ситуації. Надання першої допомоги при непритомності полягає в тому, щоб приплив крові і, відповідно, кисню доходив до голови.

Людина після непритомності пам’ятає про те, що трапилося і може визначити своє місцезнаходження відносно об’єктів навколишнього простору. При непритомності до людини швидше приходить розум і знижується ризик появи можливих ускладнень.

Перша допомога при непритомності і колапсі

Найчастіше при непритомності перша допомога може бути надана оточуючими людьми людини. І неважливо, хто її надасть – проста людина або досвідчений фахівець. Долікарська допомога носить таку назву, так як не передбачає використання необхідних медикаментів. Слід розібратися, що робити при непритомності, які дії будуть більш правильними в даній ситуації. Якщо непритомність застав пацієнта в положенні сидячи, його потрібно покласти на спину. Коли немає можливості покласти людину, потрібно постаратися посадити його так, щоб голова торкнулася колін. Разом з цим потрібно розстебнути гудзики, які знаходяться вгорі на кофті і попросити оточуючих провітрити приміщення. При можливості людини краще перенести на свіже повітря.

Крім цього, при наданні першої долікарської допомоги при непритомності необхідно прощупати пульсацію на сонній артерії і зафіксувати період, коли людина втратила свідомість. Під голову ні в якому разі не можна нічого підкладати. Навпаки, слід підняти обидві ноги так, щоб вони були вище рівня голови хворого.

Таким чином буде забезпечено швидкий приплив крові до головного мозку і стан нормалізується.

Для порушення рефлексів мозкових клітин слід використати нашатирний спирт. У цих цілях треба змочити ватку спиртом і піднести її до носа хворого. При лікуванні непритомності допускається давати пацієнту понюхати неприємні різкі запахи, наприклад, запах латуку.

Якщо по закінченні декількох секунд людина не прийшов до тями, перед початком легеневої реанімації потрібно постаратися привести його до тями. Не варто повторно саджати людини, так як це спровокує швидке оттекание крові від головного мозку. Краще поплескати хворого по обох щоках, що викличе ефективний приплив крові до мозковим клітинам.

Колапс є однією з форм судинної недостатності, що настала в результаті пошкодження центру, здійснює регуляцію тонусу судинної системи. Стан при колапсі схоже на непритомний, хоча воно набагато гірше і небезпечніше. При ньому з’являються судоми, аритмія, знижується температура тіла.

В даному випадку при колапсі потрібно надати першу медичну допомогу (ПМП). Якщо такий стан виник внаслідок великої крововтрати, допомогу слід починати з зупинки кровотечі. Крім цього допускається проводити протизапальну терапію.

Хворому слід надати горизонтальне положення, для поповнення об’єму крові доступними розчинами, вводящимися внутрішньовенно або за допомогою крапельниці. Рекомендується застосування препаратів, що підвищують артеріальний тиск. Потім пацієнта слід відвезти в найближчий лікувальний заклад.

У разі якщо дитина впала в непритомність, необхідно укласти його на тверду поверхню і обприскати його прохолодною водою. Далі потрібно з допомогою одеколону розтерти йому обидві руки, груди та спину і ноги. Якщо після процедури немає результату, рекомендується використовувати нашатирний спирт. Але тут слід дотримуватися особливу уважність, так як надмірне вдихання може стати наслідком паралічу судинорухового центру малюка. Ватку змочену нашатирем потрібно тримати носа не більше 30 секунд. При необхідності можливе повторення процедури, але тільки через 2 хвилин. Це може тривати до того моменту, поки дитина не прокинеться. При глибокій непритомності дорослим і дітям доцільно робити штучне дихання. Після того, як дитина прийшла до тями можна напоїти його гарячим міцним чаєм. Головне, після того, що сталося людині необхідний повний спокій.

Що робити після непритомності?

Коли людина прийде в розум, не треба допускати, щоб він сів або встав на ноги. Для нормалізації кровообігу, людині необхідно полежати протягом півгодини. При неможливості залишатися в лежачому положенні, хворий повинен вставати повільно, пересуватися з чиєюсь допомогою, усуваючи при цьому різкість у рухах і силове навантаження.

Непритомність провокують дані захворювання:

  • цукровий діабет;
  • епілепсія;
  • пухлина головного мозку.

Тому при виникненні даної проблеми хворому в обов’язковому порядку потрібно пройти комплексне обстеження для визначення істинної причини непритомності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code