vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як можна визначити: яке плоскостопість – поперечний або поздовжній?

На сьогодні багатьох цікавить, як визначити, яке плоскостопість – поперечний або поздовжній? Це має визначати лікар. Сам по собі цей дефект досить небезпечний і чреватий неприємними наслідками для організму. Плоскостопість зустрічається часто, особливо у дітей. Це зміна стопи, сплощення її склепінь. Наслідком такої деформації є порушення ресорної і амортизуючою функцій стопи. Хворі можуть відчувати болі в колінах, стегнах, спині, стопах. Але вони з’являються не відразу, а коли організм не може витримувати навантаження, наприклад, при бігу, тривалій ходьбі.

Как можно определить: какое плоскостопие – поперечное или продольное?

Види і ступеня плоскостопості

Стопа людини має два склепіння. Один з них є подовжнім, другий – поперечним. Відповідно до цього розрізняють два різновиди дефекту стопи. Кожен звід виконує властиві йому функції. Основною функцією виступає амортизація при ходьбі і бігу. Подовжній звід знаходиться на внутрішній частині, а поперечний йде по краю пальців.

Таким чином, визначити вид плоскостопості не складе великої праці. Якщо є сплощення внутрішньої частини, це поздовжнє плоскостопість. У разі, коли є помітне сплощення подушечки та області під пальцями, це поперечна плоскостопість. Найчастіше діагностують комбіновану форму хвороби, яка включає в себе ознаки обох видів. Наслідком цього може бути збільшення розміру ноги за рахунок зниження зводу стопи.

Якщо говорити про окремих формах, то поперечна плоскостопість зустрічається частіше. Чіткого пояснення цього феномену немає. Захворювання поздовжнього виду також зустрічається досить часто, але рідше, чим перша форма. Крім того, існує й інша класифікація, яка виділяє придбане і вроджена плоскостопість. Вроджене зустрічається нечасто і є наслідком внутрішньоутробних порушень. В основному, цей дефект з’являється як наслідок яких-небудь деформацій. Розрізняють чотири придбаних виду:

  • рахитическое;
  • травматична;
  • статистичне;
  • паралітична.

Травматичний вид з’являється як реакція на перенесений перелом або пошкодження м’яких тканин. Статистична форма може розвинутися з-за зайвої ваги, генетичної схильності, слабких м’язів, недостатньої фізичної активності, носіння неправильно підібраного взуття. Паралітична різновид з’являється з-за перенесеного раніше поліомієліту. Рахіт провокує розвиток рахитического виду.

Симптоми порушення

Коли клінічна картина стає досить чіткою, можна помітити такі прояви:

  1. Зношене взуття. Із-за зниження зводу відбувається сильне тертя внутрішнього або поперечного склепіння з взуттям, особливо якщо присутні каблук.
  2. Висока стомлюваність. При тривалих фізичних навантаженнях з’являються тяжкість і болі в ногах.
  3. Набряклість. Особливо характерно це прояв для тих, у кого «стояча» або «ходяча» робота. У зоні ризику знаходяться перукарі, поштарі, кур’єри і т. д.
  4. Дискомфорт при носінні підборів. Наявність плоскостопості перетворює носіння такого взуття в нестерпну муку.
  5. Збільшення розміру стопи. За рахунок зниження зводу нога розпластується в сторони і довжину, в результаті потрібне взуття на розмір більше.
  6. Болі в спині і голові. Це є однією з ознак останньої стадії, яка вимагає термінової консультації лікаря.

Існує три ступеня хвороби. Перша ступінь не має чіткої клінічної картини. Може спостерігатися незначна біль, підвищення, набряклість. Друга ступінь виражається яскравіше. Болі стають сильнішими і відчуваються в стопах, колінах, стегнах, попереку. Хода перестає бути плавною. На третій стадії дефекти видно неозброєним поглядом. П’ята стає розпластаної. Людину мучать постійні болі. При поперечному вигляді з’являються мозолі, а сухожилля втрачають еластичність.

Дані прояви характерні і для варикозного розширення вен, тому для уточнення діагнозу і призначення правильного лікування слід звернутися за професійною допомогою ортопеда. Поздовжнє плоскостопість характеризується, в основному, болем і набряком внутрішній частині стопи, болями в попереку, розпластаної п’ятою. А для поперечного характерні поява мозолів, зникнення поперечного зводу і деформація пальців.

Профілактика і терапія

Якщо захворювання не вроджене, його краще запобігти, чим страждати від негативних наслідків. Профілактика включає в себе регулярне відвідування педіатра. Раз на рік треба консультуватися з лікарем, щоб діагностувати захворювання на ранніх стадіях. Також важлива зручна взуття, до вибору якої потрібно підходити дуже уважно.

Носіння не повинно доставляти дискомфорт. Тонкі високі підбори вкрай небезпечні і можуть провокувати розвиток хвороби. Крім того, слід робити спеціальні вправи, гімнастику для стоп. Незайвими будуть масаж і ванночки з трав і морської солі. Можна запобігти поява деформації з допомогою спеціальних устілок і супінаторів. Вони формують правильний звід і знижують навантаження на ноги.

Лікування буває двох видів: консервативне і хірургічне. Частіше використовують класичні методи, такі як носіння супінаторів, ортопедичного взуття, лікувальний масаж. Але якщо того вимагає ситуація, вдаються до оперативного втручання. Не варто нехтувати методами профілактики, оскільки уникнути плоскостопості набагато легше, чим займатися його лікуванням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code