vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як лікують кардіогенний шок?

Кардіогенний шок – це наслідки некрозу 2/5 міокарда лівого шлуночка, тому він часто несумісний з життям. У більшої частини хворих на кардіогенний шок з’являється протягом перших діб при інфаркті міокарда. Смертність хворих з цим захворюванням в умовах стаціонару може досягати 70%.

Как лечат кардиогенный шок?

Причини кардіогенного шоку

Зазвичай це захворювання викликається розривами перегородки між шлуночками серця або при такому ураженні папиллярной м’язи. Тоді перебіг хвороби та прогноз буває дещо краще, чим при інших причинах виникнення недуги. Але істинний кардіогенний шок з’являється з-за дисфункції лівого шлуночка.

Причини, які викликають хворобу з некрозом менше 40%, це ішемія та наявність системних запальних процесів. При цьому немає застою в легенях, у пацієнтів не спостерігається підвищення периферичного опору в судинах. Певну роль у появі такого варіанту недуги може зіграти раннє призначення нітратів або бета-блокаторів людям, страждаючим інфарктом міокарда.

Класифікація кардіогенного шоку

Цю недугу лікарі поділяють на такі види:

 1. Рефлекторна форма хвороби з’являється при недостатній компенсації підвищення опору судин. Зазвичай це явище проявляє себе при стресовій ситуації та порушення балансу між тонусами симпатичного і парасимпатичного відділень вегетативної, нервової системи. У пацієнтів з інфарктом міокарда може при цьому розвинутися колапс або виникнути артеріальна гіпертензія. Це відбувається при некупированном больовому синдромі. Основним симптомом при такому стані лікарі вважають блідість шкіри хворого, різке підвищення виділення поту, зниження артеріального тиску. Пульс при цьому мало наповнений, а частота серцевих скорочень збільшена. Рефлекторна форма нетривала і при проведенні відповідного знеболювання швидко зникає. Для повного відновлення нормального функціонування виробляється введення хворому малих доз вазопрессорных ліків.
 2. Аритмічна шок кардіогенного характеру можливий у пацієнта при розвитку таких явищ, як брадикардія або тахіаритмія. Патогенез явища обумовлюється порушеннями в ритмі роботи серцевого м’яза або погіршенням провідності судин серця. Після прийняття заходів по відновленню синусового ритму органу всі ці явища зникають.
 3. Справжні шоки кардіогенного типу з’являються при порушенні насосної функції серцевого м’яза через некрозу 2/5 маси міокарда шлуночка з лівого боку. У таких пацієнтів лікарі часто спостерігають порушення термодинаміки гипокинетического типу. При цьому з’являється набряк легенів через застійних явищ в них при заклинюванні капілярів. Якщо тиск при цьому становить 18 мм рт.ст. виникають невеликі порушення. При 20 мм рт.ст. вони носять помірний характер, а при великих значеннях тиску (вище 25) з’являється яскрава клінічна картина справжнього шоку. Такі ознаки виникають протягом декількох годин після появи симптомів інфаркту міокарда. Зазвичай таких хворих терміново госпіталізують. Смертність у таких випадках задоволена висока.

Симптоми при розвитку кардиогенных шоків

Ознаки захворювання мають наступний характер:

 1. Розвивається тахікардія синусового типу.
 2. Різко знижується артеріальний тиск.
 3. У пацієнта виникає задишка.
 4. Шкіра хворого блідне, при цьому виділяється холодний піт.
 5. Можлива втрата людиною свідомості.
 6. У пацієнта знижується діурез.
 7. При значних порушеннях роботи серцевого м’яза виникає набряк легенів.

При таких ознаках хвороби треба контролювати артеріальний тиск людини. Його зниження відбувається на пізньому етапі розвитку недуги. Спочатку з’являється рефлекторна тахікардія, потім може розвинутися вазоконстрикція судин серця, шкіри і мозку. Погіршується робота міокарда і починає падати артеріальний тиск. Якщо неможливо здійснити контроль АТ звичайними методами, то використовується пальпація великих судин, наприклад, сонній або стегновій артерії.

Діагностика захворювання

Методика обстеження хворого наступна:

 1. Вимірюють систолічний тиск.
 2. Визначають так званий шоковий індекс, який є співвідношенням частоти скорочень серця та систолічного артеріального тиску. Для людини в нормальному стані це число перебуває в межах 0,6-0,7. При шоці воно може досягти значення 1,4-1,5.
 3. Різними лабораторними способами визначають порушення в периферичному струмі крові, тиск заклинювання капілярів легень і значення серцевого викиду.

За отриманими даними ставиться діагноз і намічаються шляхи лікування хвороби.

Лікування кардіогенного шоку різними способами

Якщо хвороба знаходиться в розгорнутій стадії, то практично відсутня ймовірність того, що пацієнт зможе вижити. Незалежно від способів лікування, які є в арсеналі сучасної медицини, хворий помре протягом 2-5 годин.

Якщо порушення менш виражені, то при використанні медикаментозного способу лікування кардіогенного шоку можливе тільки у чверті з загальної кількості таких пацієнтів. Цю цифру не покращує і проведення так званої тромболітичної терапії, так як дію використовуваних при цьому препаратів може викликати непередбачувані наслідки. Наприклад, при введенні хворим стрептокінази смертність становила до 40%, ефективність лікування досягла 28%, але при цьому загальна цифра загиблих все одно знаходилася в межах 70%.

Для швидкої стабілізації термодинаміки протягом тривалого часу існує лікування методом внутриаортальной контрпульсации з використанням балона. При цьому повинна проводитися коронарографія. Можливо, лікарі зроблять спробу реваскуляризації міокарда. Це можна здійснити за допомогою аортокоронарного шунтування або методами коронароангиопластики. Але треба врахувати, що така можливість випадає нечасто. При проведенні таких процедур загальна смертність серед хворих зменшується до 50%.

Щоб успішно застосувати вищеописані способи боротьби з захворюванням, треба здійснити ранню госпіталізацію пацієнтів у спеціальні відділення кардіохірургії, оснащені відповідним обладнанням. При практичному охороні здоров’я застосовують таку методику боротьби з кардиогенными шоками.

Якщо у пацієнта спостерігається різке зниження артеріального тиску, то здійснюють інфузію норадреналіну.

Швидкість введення ліків залежить від стану людини і коливається в межах від 1 до 15 мкг/хв. Це роблять до тих пір, поки значення АТ не перевищить 85 мм рт.ст. При менш проявляємо себе гіпотонії можна перевести хворого на введення допаміну.

Його людині вводять зі швидкістю не більше 380 мкг/хв. Цей медикамент розширює судини нирок, позитивно діє на коронарні та церебральні канали.

Якщо вдалося досягти бажаних результатів при малій дозі препарату і стабілізувати артеріальний тиск, то можна перевести хворого на добутамін. Його слід вводити зі швидкістю від 230 до 950 мкг/хв. При продовженні лікувального процесу цю величину можна коригувати залежно від зміни артеріального тиску. Іноді потрібно додатково застосовувати інгібітори, наприклад, милринон або эноксимон.

Якщо в легенях не прослуховується хрипів, то можна оцінювати реакцію на застосування рідини за таким графіком: спочатку 350 мл протягом 4 хвилин, потім по 45 мг через 4 хвилини до початку застою в легенях. Це потрібно робити, так як у 1/5 хворих кардиогенными шоками виявляється відносна гіповолемія.

Для боротьби з недугою не рекомендується використовувати кортикостероїдні медикаментозні засоби. При експериментах невеликий позитивний ефект виявлено при лікуванні захворювання сумішшю з глюкози, інсуліну і калію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code