vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як лікується нестабільна стенокардія

Нестабільна стенокардія – це небезпечний період загострення ішемічного ураження серця, що призводить до інфаркту або навіть смерті. Лікування нестабільної стенокардії треба починати відразу по мірі виявлення захворювання. За своїми ознаками ця хвороба знаходиться між так званою стабільною стенокардією і гострим інфарктом, але при цьому період тривалості ішемічного ураження серцевого м’яза і ступінь виниклих порушень у роботі цього органу недостатні для того, щоб міг розвинутися некроз міокарда. Але це захворювання може призвести до швидкого розвитку таких нестабільних явищ в серці, які викличуть його зупинку і летальний результат для хворого.

Как лечится нестабильная стенокардия

Класифікація нестабільної стенокардії

 1. Недуга, який проявив себе вперше і має термін давності не більше 30 днів.
 2. Нестабільна стенокардія прогресуючого виду – це раптове почастішання серцебиття з нападами больового синдрому в області серцевого м’яза. Воно може відбутися при звичайному навантаженні, раніше викликає у хворого звичайні болю.
 3. Напруги, що загрожують розвитком інфаркту міокарда. Вони проявляються у хворого у вигляді тривалого ангінозного нападу, який не можна зупинити застосуванням нітрогліцерину. Це відбувається без звичайної і очевидної провокації больового синдрому і може тривати протягом півгодини. При цьому відбуваються зміни в електрокардіограмі у вигляді осередкової дистрофії міокарда, але без симптомів самого інфаркту. Активність ферментів при цьому перебуває на звичайному рівні або незначно підвищена.
 4. Нестабільна стенокардія Принцметала – це особлива форма захворювання, яка буває при загостренні основний ішемічної хвороби серця, коли останній напад був у хворого не пізніше 30 днів тому. Цей тип хвороби у 30% пацієнтів протягом року може перерости в гострий інфаркт міокарда або призвести до летального результату.

Ось так коротко виглядає класифікація нестабільної стенокардії.

Вперше виникла стенокардія може бути викликана гострим інфарктом, ризик якого збільшується для людей, вже уражених так званої стенокардією спокою. Хвороба може проявитися у вигляді звичайного больового синдрому, задухи або блукаючого болю. Вперше виникла стенокардія може стати стабільною. Особливо часто це буває у хворих, які точно не можуть вказати на момент її виникнення.

При прогресуючому типі нестабільної стенокардії може виникнути її різновид – периинфарктная форма. Якщо через 3-24 днів після появи інфаркту міокарда знову починаються напади або відбувається їх почастішання, підвищується ризик повторного ураження серцевого м’яза інфарктом. Іноді такий стан може проектуватися на стабільну стенокардію більш тяжкого характеру. Відзначені факти ремісії, при яких повністю зникає больовий синдром.

Атипові форми захворювання можуть проявити себе запамороченням, слабкістю тіла, печією, підвищеним потовиділенням і т. д. Біль при цьому переходить з грудної клітки в руку або живіт. Потім вона може сконцентруватися в плечах, лопатці, зубах, що змушує хворого думати про наявність у нього іншого захворювання.

Може статися оніміння декількох пальців лівої руки, які за часом почнуть збігатися з нападами стенокардії.

Часто такого пацієнта вражає задишка. У людей з ІХС при важких формах хвороби міокарда часто проявляється симптоматика лівошлуночкової недостатності серцевого м’яза в гострій формі. Важко діагностувати цей тип хвороби у хворих похилого віку.

При атипової стенокардії у літніх людей часто розвивається коронарна недостатність.

Причини виникнення недуги

Трапляється, що інфаркт міокарда з’являється у людини раптово, але частіше за все цьому передує поява ознак, які вказують на розвивається коронарну недостатність. Це проявляється в зміні перебігу вже наявної у пацієнта стенокардії. Зазвичай починають частішати напади, посилюються і болі іррадіюють, хоча навантаження менше звичайної. До цього додається аритмія і больовий синдром в нічний час.

Розвиток недуги зазвичай пов’язано з утворенням в коронарних судинах тромбів і розривами атеросклеротичних наростів в них. Іноді основною причиною появи хвороби можуть послужити спазматичні явища або підвищення вище певного рівня тонусу коронарних судин.

Є і більш складні випадки, які важко діагностувати, якщо їм не супроводжують зміни в електрокардіограмі. Такий період перед інфарктом міокарда часто має неспецифічні ознаки, які відсутні при стандартному розвитку коронарної недостатності. До таких явищ належить швидка стомлюваність хворого або слабкість у тілі.

Чинниками, які можуть призвести до розвитку стенокардії подібного роду, може бути малорухливий спосіб життя, гіпертиреоз, аритмії різного характеру, підвищена ступінь поліцитемії, аномалії розвитку коронарних артерій, аневризми, системні хвороби сполучної тканин, артеріїт, сифіліс, атеросклероз.

Нестабільна стенокардія можлива і при артеріальній гіпертензії. Це відбувається при гіпертрофії самого міокарда і підвищення їм кількості споживаного кисню.

Зловживання курінням, алкоголем і висококалорійною їжею є ще одним джерелом появи хвороби.

Загальні симптоми різних типів захворювання

Стенокардія нестабільного характеру має такі основні ознаки:

 1. Больові відчуття в області серцевого м’яза.
 2. Постійно повторювані напади, які можуть відбуватися як вночі, так і вдень.
 3. Нездатність нітрогліцерину придушити їх.
 4. Підвищена пітливість.
 5. Блукаючі болю – вони з’являються в руках, животі, плечах, на лопатці, в області очеревини.
 6. Можливо виникнення задухи.
 7. Поява ознак коронарної недостатності та інфаркту міокарда.

Діагностика недуги різними методами

При цьому недугу на електрокардіограмі не буває підйому сегмента ST і немає викиду в кров біологічних маркерів, супутніх некрозу міокарда. Часто немає ніяких змін, які можуть сказати про розвивається ішемічної хвороби серцевого м’яза. При такій стенокардії часто буває несприятливий прогноз.

Основним методом діагностики є електрокардіограма, на якій можуть проявитися різні порушення рухливості пошкоджених частин міокарда. Виявлені зміни залежать від тяжкості перебігу хвороби.

Важливо реєструвати на ЕКГ напади недуги і всі зміни, які відбуваються між ними при переході від нестабільної форми до стабільного типу захворювання. На ЕКГ вже проявляється стабільна клініка.

Лікар починає обстеження з запису скарг хворого і потім відправляє його на ЕКГ. Для обстеження коронарних артерій застосовують селективний метод коронарографії або рентгеноконтрастний спосіб. Для отримання потрібних даних може знадобитися ехокардіографічне обладнання. Після збору всіх потрібних даних збирається консиліум і лікарі ставлять діагноз.

Лікування хвороби різними методами

Найчастіше це використання медикаментозної терапії:

 1. Морфін і його похідні знімають больовий синдром.
 2. Нітрати продовженого дії усувають біль, але не впливають на артеріальний тиск або пульс хворого (ізосорбіду динітрат).
 3. Бета-блокатори (якщо немає протипоказань для конкретного хворого). Найчастіше використовують верапаміл, дилтіазем (антагоністи кальцію) і т. д.
 4. Препарати, що зменшують кількість тромбів у крові або розсмоктуючі їх. З цього ряду найбільш відомий гепарин в різних модифікаціях.
 5. Ліки, які можуть надавати інгібуюча дія на тромбоцити (тиклопідин, плавикс).
 6. Інгібітори глікопротеїнові рецепторів, наприклад абциксимаб, ептифібатид, тирофибан.
 7. Група статинів (симвастатин).

Всі ці препарати можуть застосовуватися в поєднанні один з одним і окремо. Якщо низький ризик несприятливого результату, використовується стандартна терапія, яка може включати в себе бета-блокатори, аспірин, різні гепарини. Цей метод зазвичай застосовується при стаціонарному лікуванні хворого.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code