vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

ВПЛ високого онкогенного ризику: діагностика та лікування

Помітивши у себе на тілі папіломи і бородавки, чоловік повинен звернутися до лікаря, так як спровокувати їх появу може ВПЛ високого онкогенного ризику. Вірус має широке поширення серед чоловіків, але не всі випадки захворюваності загрожують розвитком раку.

Діагностика для визначення небезпечних штамів специфічна. Але для проведення аналізів і отримання максимально достовірних результатів важливо дотримуватися правил підготовки, про них зазвичай інформує лаборант або лікар. Після виявлення онкогенних штамів важливо своєчасно пройти курс лікування та запобігти подальший розвиток патологічного процесу з перерозвитком в рак.

Що таке ВПЛ?

Вірусом папіломи людини інфіковано більше половини сексуально активних чоловіків. Але ВПЛ високого онкогенного ризику виявляють не у всіх випадках захворюваності.

Онкогенность – здатність вірусу викликати злоякісні новоутворення, тобто рак. Цією властивістю володіють всі штами вірусу, але різною мірою. Це залежить від форми існування мікроорганізму: при низькій онкогенності місцем проживання вірусу стають епісоми клітини (генетичні елементи бактерій, здатні функціонувати в клітці), а при високій вірус проникає в ядро і впливає на генетичний апарат, провокуючи мутацію в ній. Остання в подальшому призводить до розвитку раку.

Різні типи ВПЛ групуються за ступенями канцерогенного ризику:

 • низька – типи № 6, 11;
 • середня – типи № 31, 35, 33;
 • висока – типи № 18 і 16.

Вірус папіломи людини – вірус, що вражає переважно епітеліальні тканини і викликає в них процеси гіпертрофії і гіперплазії. Він здатний довго знаходитися в організмі і ніяк себе не проявляти. Розвиток клінічних проявів провокується деякими факторами:

 • зниженням імунітету – як загального, так і місцевого (шкірного);
 • інфекційними процесами в сечостатевій сфері, викликаними гонококом, хламідією, трихомонадою;
 • алкоголізмом, палінням;
 • прийомом препаратів, що надають імуносупресивну дію – глюкокортикоїди, цитостатики;
 • хронічними і тривалими стресами;
 • нераціональним або неповноцінним харчуванням.

Проявами цього процесу є папіломи/папіломатоз (множинні папіломи), кондиломи, бородавки – аж до раку. Але на початкових стадіях утворення можуть бути настільки непомітними, що їх вдається побачити тільки під мікроскопом. Розташовуватися вони можуть на обличчі (в місцях гоління), кінцівках, близько нігтів, на статевих органах і всередині них (в прямій кишці), в області заднього проходу, на суглобових згинах, ступнях.

Як відбувається зараження?

Щоб заразитися ВПЛ, на шкірі повинні бути мікротравми, тріщини, расчеси. Джерелом інфекції може бути і людина, у якої немає ніяких травм. Можливі такі шляхи передачі вірусу:

 1. Статевий — основний шлях, який реалізується, якщо у одного з партнерів на статевих органах є прояви інфекції. Презервативи не можна вважати гарантованим захистом від ВПЛ. Причиною зараження може бути не тільки традиційний статевий акт, але і оральний, анальний. Відповідно механізмом зараження визначається і локалізація процесу – на статевих органах, анусі, в порожнині рота.
 2. Контактний — можна заразитися ВПЛ в громадських басейнах, лазнях, через пошкоджену шкіру при спільному проживанні з інфікованим.
 3. Аутоінокуляція — це поширення процесу у вже зараженої людини при гоління, видалення волосся, що викликає дрібні пошкодження шкіри. Інфекція проникає в них, і утворюються бородавки.
 4. Зараження під час косметологічних процедур — стрижки, манікюр і т. д. Причиною стає погана передстерилізаційна обробка, дезінфекція та стерилізація інструментів.

Розвиток захворювання протікає наступним чином: спочатку вірус потрапляє в організм, потім розмножується, але без попадання в клітку – в цей період жодних проявів немає. Під дією провокуючих факторів імунітет знижується, патоген починає діяти на ДНК, викликаючи мутації. Після цього нові клітини з’являються вже зміненої ДНК, розвиваються клінічні ознаки ВПЛ-інфекції — папіломи, бородавки, кондиломи. При подальших мутації процес переходить у рак.

Діагностика

При огляді у дерматовенеролога та уролога потрібно виявити кондиломи, бородавки, пошкодження шкіри та слизових в області статевих органів і ануса. Лікар може вже на етапі огляду диференціювати прояви ВПЛ від меланоми, контагіозного молюска та інших захворювань шкіри. З цього починається діагностика.

Візуально визначити ступінь онкогенності не представляється можливим, необхідно здати аналізи.

Діагностика ВПЛ-інфекції у чоловіків здійснюється з допомогою наступних методів:

Дослідження Опис методу
Аналізи на цитологію і гістологію епітеліальних тканин (зіскрібки, біопсії) Береться зішкріб з уретри, з поверхні утворень, з анальної області. Матеріал наноситься на предметне скло, при потребі забарвлюється і досліджується під мікроскопом. Так виявляються патологічні мітози (способи поділу клітин), неправильна форма ядер, пухлинні клітини і т. д.
ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) Дослідження є основним, найбільш точним методом діагностики. Воно використовується не тільки для того, щоб виявити вірус, але і визначити його тип. Це має значення для визначення ризику малігнізації і переходу в рак. Для проведення дослідження може бути використаний мазок, зішкріб (робиться щіточкою – з головки, з сечовипускального каналу), береться кров, сеча

ПЛР має масу переваг: висока специфічність, швидкість за рахунок автоматизації, достовірність — вірус виявляється навіть у невеликій кількості матеріалу. При здачі аналізу потрібно дотримувати наступні правила:

 1. Виключити секс і приймання будь-яких медикаментів за 48 годин до забору матеріалу.
 2. Кров здавати натщесерце, попередньо виключивши алергени з дієти (шоколад, апельсини). Паркан здійснюється з відня.
 3. Збирати сечу вранці натщесерце (за 8 годин до аналізу не є), обов’язково в стерильний контейнер. Біоматеріал треба доставити в лабораторію протягом 4 годин.
 4. Дотримуватися правил особистої гігієни.

Мазок не здається під час гострих захворювань – простатиту, уретриту, циститу, пієлонефриту, гломерулонефриту, а також після прийому антибіотиків.

Також існує кілька видів досліджень, методика проведення яких розрізняється:

Вид аналізу Методика виконання Результат
Якісний Визначення наявності ДНК вірусу в біоматериалі Позитивний/негативний
Генотипування Визначення вірусу з ідентифікацією штаму Позитивний/негативний
Комбінований Вузькоспеціалізований метод, спрямований на виявлення 16-го штаму
 • Позитивний;
 • позитивний, у тому числі виявлений штам 16;
 • негативний
Кількісний Встановлення кількості вірусних тіл в 100 клітинах
 • Вірусних клітин менше 3 (ризик розвитку раку мінімальний);
 • 3-5 вірусних клітин;
 • вірусних клітин більше 5 (ризик раку високий)

Після проведення діагностики та у разі виявлення передумов для розвитку онкології всім чоловікам показана консультація онколога. Без його огляду і консультації приступати до терапії не рекомендується.

Лікування

Лікування ВПЛ-інфекції здійснюється комплексно.

Хірургічно проводять повне видалення всіх проявів ВПЛ: папілом, бородавок, кондилом. Використовують наступні способи:

 • лазерну деструкцію;
 • радіохвильове вплив;
 • електрохірургію;
 • кріодеструкцію (обробку рідким азотом).

До консервативних способів відносять місцеве нанесення препаратів, що викликають деструкцію утворень – подофілотоксину 0,5%, Веррукацида. Вони також використовуються для повного видалення патологічних утворень, але без розрізів та оперативних маніпуляцій.

Виправдане застосування противірусних препаратів. При локалізації процесу на статевих органах використовують ліки у формі свічок (ректальних, вагінальних – Віферон, Панавир). Курс лікування встановлюється лікарем, в середньому 10-14 днів. Призначаються імуномодулятори (Іммунал, Галавіт) – вони також можуть бути у формі свічок. Курс становить не більше місяця.

Після консультації з лікарем можна застосовувати і народні методи. Для відомості наростів (папілом, кондилом, бородавок) в домашніх умовах використовують настоянку або сік чистотілу, сирої картоплі. Застосовують засіб до повного руйнування і відпадання утворення.

Важлива стимуляція імунітету. Чоловікові необхідно включити в раціон продукти, багаті вітамінами. До них відносять мед, шипшина, м’яту, сухофрукти та горіхи. Слід більше часу проводити на свіжому повітрі, поступово гартувати організм і уникати психоемоційного напруження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code