vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Властивості імунної системи людини

Захист свого організму від різних інфекцій і продуктів життєдіяльності шкідливих мікроорганізмів – основні властивості імунної системи людини. Якщо власні тканини стають володарями чужих антигенів, то імунна система бореться з ними. Дана система органів здатна виявити безліч збудників різних патологій, будь це всім відомий вірус або рідкісний черв’як-паразит. Розпізнавши чужорідне істота, система приступає до своєї кінцевої мети – його знищення. Властивості імунної системи дозволяють виявити і позбутися від чужих агентів безліччю способів. Імунна відповідь організму – саме так називається цей процес.

Свойства иммунной системы человека

Складові імунної системи

Будова органів імунної системи досить складне і лише трохи поступається того, як побудована нервова система. До центральних її органів належать:

 1. Червоний і жовтий кістковий мозок. Його призначення – відповідати за кровотворний процес. Губчасті речовини коротких кісток містять червоний мозок. Він знаходиться і в губчастих складових плоских кісток. Трубчасті кістки у своїх порожнинах містять жовтий мозок. У дитячих кістках є тільки червоний. У цьому типі знаходяться стовбурові клітини.
 2. Тимус (вилочкова залоза). Знаходиться за грудиною. Являє собою 2 частки: з правого боку, і з лівого. Обидві частки поділяються на більш дрібні часточки, що містять по краях кіркова речовина і в центрі мозковий. Основою вилочкової залози служать эпителиоретикулоциты. Вони відповідальні за формування мережі Т-лімфоцитів, вироблення тимозин та тимопоэтина (біоактивних складових). Лімфоцити виробляє кіркова речовина, потім вони потрапляють в мозковий, а звідти в кров.

Система імунітету містить і периферичні органи. Загальний їх вага (і тих, і інших) – близько 1 кілограма.

Які органи відносяться до периферичних?

У імунної системи є 6 мигдаликів:

 1. Піднебінна парна. Розташований з двох сторін зіву. Являє собою орган, покритий декількома шарами плоского епітелію.
 2. Трубна мигдалина (теж парна). Її основа – лімфоїдна тканина. Розташовується в районі слухової труби. Оточує отвір глотки.
 3. Глоткова мигдалина (непарний орган). Місце її розташування – стінка глотки зверху.
 4. Мовний мигдалина (теж непарна). Місце її локалізації – район мовного кореня.

Такі органи також належать периферичної частини імунної системи:

 1. Лімфоїдні вузлики. Розташовуються в наступних системах: травлення, дихання, мочевыведения. Утворюють форму кулі, що складається з великого числа лімфоцитів. Захищають організм від попадання в нього чужорідних шкідливих речовин. Якщо виникає антигенна небезпека, то запускається процес утворення лімфоцитів, так як у вузликах знаходяться центри їх розмноження.
 2. Лімфоїдні бляшки. Місце їх дислокації – тонка кишка. Складаються з декількох однойменних вузликів. Ці бляшки не дають можливості чужим речовин потрапити в русло крові або лімфи. Саме в тонкій кишці чужинців особливо багато, так як тут відбувається процес перетравлення їжі.
 3. Апендикс (являє собою червоподібний відросток). У ньому міститься дуже багато лімфоїдних вузликів. Вони лежать щільно один до одного. Сам відросток знаходиться в прикордонній зоні між тонкою і товстою кишкою. Є однією з основних функцій імунної системи.
 4. Лімфатичні вузли. Знаходяться в тих місцях, де протікає лімфа. У лімфовузлах відбувається затримання чужорідних речовин і загиблих клітин організму. Там же вони знищуються. Лімфовузли в організмі не розташовуються по одному. Зазвичай їх два і більше.
 5. Селезінка. Місце її розташування – черевна порожнина. Завдання цього важливого органу – контроль за кров’ю і її складом. Селезінка складається з капсули відходять від неї трабекул. В ній знаходяться ще м’якоть, біла і червона пульпа. Основа білої – лимфоткань, червоною – ретикулярна строма. 78% всього органу віддано природою під червону пульпу, в якій багато лімфоцитів і лейкоцитів, а також інших клітин.

Всі вони розташовані так, що оточують собою місце входження порожнин рота і носа в області глотки. Якщо чужорідні речовини (з їжі або з вдихуваного повітря) намагаються потрапити в організм, то саме в цьому місці їх очікують лімфоцити.

Взаємодія всіх органів представляє складну картину. Їх узгоджена робота, також будову і функції імунної системи забезпечують надійний захист організму.

Задовго до появи малюка на світ, ще в материнській утробі, починається формування імунної системи дитини. Щоб вона розвивалася надалі, дитині необхідно материнське молоко. Для цієї ж мети потрібна антигенна навантаження – контакт дитячого організму з різними мікроорганізмами.

За що відповідає імунна система?

Функції імунної системи людини можна представити у вигляді наступного алгоритму:

 • розпізнати чужорідний елемент;
 • знищити чужинця;
 • надати максимальну захист свого організму.

В організмі ніщо не проходить без сліду, в тому числі і імунну відповідь. Система імунітету при першому зіткненні з якимось чужим речовиною (інфекція, мікроб тощо) обов’язково запам’ятає його властивості. У наступну свою зустріч з ним впливає на нього більш ефективно.

Бактерії виникають у житті малюка практично відразу після його появи на світ. Багато батьків вважають, що дитині треба забезпечити максимальну стерильність. Але ця думка хибна. Елементарні правила гігієни необхідні, але впадати в крайнощі не варто. Зайва стерильність може перешкодити імунної системи немовляти формувати свої властивості. Якщо в молоці мами міститься певна кількість бактерій, то не можна від нього відмовлятися. Дитячий організм повинен навчитися боротися з шкідливими речовинами. У функції імунної системи входить боротьба з різними вірусами і бактеріями.

Але якщо патогенних речовин дуже багато, то не всяка імунна система зуміє впоратися. Є й такі збудники, які навіть у невеликій кількості не підвладні самому гарному імунітету. Наприклад, холера або вітряна віспа. Зниження функцій імунної системи проявляється частими застудами, хронічними інфекціями, постійною температурою 37-38°С. Є такі захворювання, особливості яких полягають у тому, що людина хворіє ними лише раз у житті. Наприклад, кір. Це відбувається завдяки імунній системі, яка формує стійку несприйнятливість до перенесеного недугу.

Як підвищити імунітет?

Всі складові системи імунітету так взаємопов’язані, що порушення в якомусь одному органі може призвести до хвороби. Тому кожній людині важливо займатися підвищенням захисних властивостей організму. Дізнатися, що імунітет слабшає, досить просто за деякими ознаками. До них відносяться в першу чергу постійні головні болі. Люди, які відчувають сонливість або, навпаки, часту безсоння, відчувають слабкість, можуть запідозрити, що їх імунітет знижується. Герпес, з’являється на губах або в області геніталій, є підтвердженням того, що організм потребує посилення захисту.

Не так багато треба зробити, щоб привести імунну систему в норму. Починати треба з організації правильного харчування й повноцінного відпочинку. Необхідно відмовитися від усіх шкідливих звичок, краще зайнятися посильними фізичними вправами. Відмінно допомагає загартовування. Тільки починати це треба з великою обережністю. Наприклад, якщо чоловік вирішив зайнятися обливанням холодною водою, то можна починати відразу з крижаною. Організм слід підготувати, починаючи з більш помірних температур, поступово знижуючи їх. Дуже гарні сонячні ванни, прийнявши які організм починає виробляти вітамін D, що дуже корисно для імунітету. Фармацевтична промисловість пропонує безліч препаратів, що підвищують імунітет. Серед них багато засобів природного походження, головна характеристика яких – ефективність і безпеку. Зазвичай дані ліки здатні підвищити імунітет за невеликий проміжок часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code