vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Вимір КТР плода по тижнях: таблиця норми і коливань

Одним з найважливіших критеріїв оцінки росту ембріона на ранніх термінах вагітності є КТР плода по тижнях: таблиця відображає лише значення норми у конкретний термін вагітності. Але у кожної вагітної процедура ультразвукового дослідження виявляє індивідуальні показники КТР. Порівнюючи їх з табличними, судять про відповідність або невідповідність нормальному розвитку плоду. Невідповідність має значення, коли фактичні параметри сильно відрізняються від норми в ту чи іншу сторону.

Измерение КТР плода по неделям: таблица нормы и колебаний

Значимість вимірювання КТР плода

Куприка-тім’яної розмір визначає довжину тулуба плоду (від центральної точки голови до куприка), ніжки в розрахунок не беруть. КТР є непрямим показником, по якому судять про терміні вагітності та її перебігу, а також про те, скільки важить малюк. У перші тижні внутрішньоутробного розвитку ембріона є тільки тільце і серце. А які-небудь інші життєво важливі органи відсутні. Тому, якщо термін вагітності малий, то оцінка КТР може бути дуже інформативним у плані вивчення формування плоду і його стану.

КТР плода по днях і тижнях може показати динаміку розвитку ембріона. Так можна поспостерігати приріст плода за добу, який повинен становити приблизно 1 див. В цілому ж відповідність даних УЗД нормативним усередненим значенням з таблиці (їх приймають на міжнародному рівні) означає лише те, що розвиток ембріона протікає нормально і в конкретний термін вагітності ніяких загроз для майбутнього малюка немає. При зниженні значення куприка-тім’яної розміру підозрюють відставання у внутрішньоутробному розвитку. У такій ситуації акушер-гінеколог призначить додаткові деталізують дослідження, завдяки яким вирішиться питання про вибір подальшої тактики ведення вагітності.

Аналіз КТР плода по тижнях не тільки сприяє визначенню стану ембріона, але ще й допомагає обчислити приблизний термін вагітності. З цієї причини лікар встановлює два строки: по затримці менструації і за даними УЗД. Спостереження за вагітністю і формуванням плода протягом перинатального періоду дозволяє дуже точно визначити строк вагітності і передбачувану дату пологів.

Якщо були збої в менструальному циклі, то термін вагітності доцільно встановлювати саме по параметру КТР. Якщо ж менструації були регулярними, то лікар-діагност просто порівняє величину цього параметра тижнях, розрахованим з першого дня останніх місячних.

Проведення дослідження на УЗД

Проведення вимірювання відповідає строго сагиттальному сканування (сагітальній площина поділяє тіло на дві ідентичні половини, ведеться спереду назад) плода. Якщо дитина в момент дослідження знаходиться в нерухомому стані, то КТР обчислюють, вибравши момент з більш повним розпрямленням тіла.

Інформативно проводити КТР на термінах 7-16 тижнів. Так як в цей період закладаються і ростуть багато органів і системи. Пізніше вже починає свою роботу плацента, чим і обумовлюється обмеження у вимірах КТР. А значення починає займатися іншими показниками. У зв’язку з цією необхідністю перше планове узд рекомендовано до виконання саме в цей проміжок часу.

Таблиця нормативних показників КТР плода

Малюнок 1. Таблиця нормативних показників КТР плода.

Величини куприка-тім’яної розміру для кожного тижня вагітності наведено в таблиці. Рис.1

Табличні дані відображають значення КТР, що припадають на 7-14 тиждень внутрішньоутробного розвитку. Таблиця володіє даними про середні норми (що відповідає 50 процентиль) і межами коливань нормальних величин (це 5-59 процентиль).

Брати до уваги цей діапазон коливань важливо, так як довжина у здорового плоду може показувати трохи більше або трохи менше значення в порівнянні з нормою. Але при цьому патологією такий стан не буде рахуватися. Найчастіше значення КТР не відповідає нормі в 2 триместрі. Не слід намагатися тлумачити дані узд без участі доктора, краще нехай їх прокоментує фахівець.

Важливо розуміти, що параметр КТР має сильну взаємозв’язок з терміном, важлива точність до 1 дня. Що обумовлено додаванням в зростанні малюка кожен день. Тому для розрахунку терміну допомогою КТР допустимі відхилення на 3-4 дні в обидві сторони зміни терміну.

Відхилення від нормальних показників КТР

Виявлений КТР має незначні відхилення від середніх показників у обидві сторони, значить причин для сильного занепокоєння немає. Так можуть проявлятися індивідуальні особливості плода.

Підвищений КТР на 1 тиждень і більше свідчить про формування крупного плода (понад 4 кг). При такому положенні справ має сенс відмовитися від прийому метаболічних медичних препаратів (полівітаміни, актовегін), які сприяють зростанню великого і іноді дуже великого (до 5 кг) плода. Слід виключити цукровий діабет, анатомічні дефекти (новоутворення), конфлікт резус-фактора. Але ця патологія зазвичай виявляє себе тільки до 2 і 3 триместру вагітності.

При прийнятті КТР набагато менших величин у порівнянні з нормою можлива одна з наступних ситуацій:

  1. Яйцеклітина запліднилась пізніше через запізнілу овуляції (виходу яйцеклітини з фолікула). Тому і термін менший, чим термін від початку останньої менструації. Така ситуація не є небезпечною. Просто потрібно виконати повторне узд через тиждень.
  2. Завмерла вагітність. Тут вже розглядається загибель плода. Її відкидають, якщо у плода спостерігаються серцеві скорочення ритмічні в нормі. Завмерла вагітність передбачає отримання екстреної допомоги. Тобто вискоблювання матки з ліквідацією плода. Це потрібно, щоб уникнути серйозних ускладнень у репродуктивне здоров’я (безпліддя) і іноді небезпеку для життя жінки (інфекційного зараження аж до шокового стану, крововтрат).
  3. Порушення гормонального балансу в жіночому організмі через нестачу прогестерону може стати причиною самовільного припинення виношування плоду. У цій ситуації потрібно детальне обстеження якісності гормонального набору і гормонотерапії при його нестачі. Лікар призначає препарати Утрожестан, Дюфастон, дозування визначає індивідуально для кожної пацієнтки.
  4. Відставання в рості ембріона може пояснюватися фактом інфікування. Тому жінка повинна здати аналізи на різні інфекції. Особлива увага приділяється захворювань, що передаються через інтимну близькість і їх розумною терапії в деякі терміни.
  5. Порушення в генетичному плані (синдроми Едвардса, Дауна, Патау) припускають обов’язкову консультацію з генетиком, аналізу генетичних маркерів, вивчення хромосомного складу ембріона (каріотипування). Що може бути визначено на біохімічному скринінгу, виконуваному одномоментно з ультразвуковим дослідженням. Біохімічне дослідження визначає наявність альфафетопротеина, хоріонічного гонадотропіну, SP-1, PAPP-A, протеїну S-100.

Якщо і УЗД і біохімічний аналіз виявили відхилення, жінці може бути запропоновано наступне:

  • амніоцентез – паркан навколоплідних вод, вироблений при пункції амніотичної навколоплідної оболонки (ідеальний час для виконання – це період 16-20 тижнів);
  • біопсія ворсин хоріону;
  • кордоцентез (забір пуповинної крові та її подальше дослідження).

Зверніть увагу: за рахунок даних процедур стає можливим визначити достовірний набір хромосом ембріона і його статеву приналежність. Їх роблять тільки з підтвердженим інформованою згодою самої вагітної, але кожна пацієнтка може утриматися від такого обстеження.

Як правило, при наявності складної генетичної аномалії вагітність самостійно припиняється на початкових етапах. Розвинутись відхилення у формуванні плоду можуть за такими обставинами:

  1. Захворювання внутрішніх органів в жіночому організмі (захворювання серця і щитовидної залози. Але найчастіше порушення, що стали результатом їх дії, виявляються в більш пізні тижні).
  2. Дефективность ендометрія з-за абортів та деяких хвороб (міоми, наприклад). Що не дозволяє плодному яйцю добре прикріпитися і рости, нерідко завершується викиднем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code