vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Використання 3Д УЗД при вагітності

Багато чого з того, що пропонує нам прогресивна наука в медичній сфері, сильно здивувало б наших предків, особливо 3Д УЗД. Якщо зробити невеликий історичний екскурс у розвиток акушерства, можна встановити, що 100 років тому, часто мали місце спонтанні домашні пологи; сутички могли статися прямо у полі, під час роботи. Відомі також абсурдні випадки виманювання дитини з доданням цукру чи жування волосся породіллею, щоб полегшити процес родопомочі. Все це відбувалося від браку наукових знань.

Использование 3Д УЗИ при беременности

Тепер для майбутніх мам – найкращі клініки і способи дослідження. Одним з таких досить нових, але популярних є ультразвуковий 3D метод. Побачити свою дитину ще до пологів раніше навіть не мріяли, але зараз це звичайне рядове дослідження, мета якого – не тільки знайомство з малюком, але і отримання ряду необхідних даних. Те, на якому терміні вагітності проводиться дослідження, визначає лікар.

Трохи історії та суть методу

Винайшли апарат УЗД тільки в кінці 90 років XX століття. Хоча застосування ультразвуку давно активно використовувалася військовими для пошуку затонулих кораблів, як діагностичний метод його практикують лише півстоліття. Спочатку, коли якість одержуваних результатів була паганою, метод використовували рідко. З появою сканерів ультразвукове дослідження стало нормою. Активно застосовують його і в області гінекології.

Принцип роботи апарату досить простий. Пучок ультразвукових хвиль, спрямованих на певні органи мами або плода, проходячи через тканини, відбивається від них, а зображення вловлюють датчики. Так лікар може зробити певні висновки про стан малюка.

3D і звичайне (2D) дослідження відрізняються лише якістю зображення. Тривимірне досить реалістично передає риси обличчя, міміку, рухи крихітної істоти. Двомірне зображення може прочитати тільки спеціально навчений медичний працівник, а батькам доводиться задовольнятися грою тіней і підключати уяву.

Кому показано 3d УЗД:

 • жінкам з ускладненим перебігом вагітності, коли потрібен постійний контроль стану плода лікарем;
 • тим, хто виношує дитину з високою ймовірністю розвитку спадкових патологій;
 • штучно заплідненим жінкам;
 • особам, які погодилися на сурогатне материнство;
 • жінкам, які виношують двох і більше немовлят.

Дослідження може бути проведено за бажанням самої мами.

Протипоказання для використання УЗД 3d:

 1. До 24 тижня 3д УЗД плоду практично ніколи не проводиться внаслідок недостатньо сформованих органів плода.
 2. Не можна застосовувати метод, якщо на шкірі є великі ділянки запалень.
 3. Проведення УЗД на терміні, не призначеному лікарем, недоцільно, так як фахівець керується необхідністю отримання максимальної інформації у визначений період вагітності.
 4. При маловодності або після 32 тижня виношування, так як в цих випадках значно знижується якість зображення.

Чому саме 3D?

Це дуже ефективний спосіб виявлення дефектів у внутрішньоутробному розвитку ще не народженого малюка. Можна побачити такі аномалії, як невідповідна кількість пальців, особові патології, незарощений спинний мозок або верхня щелепа. Це можливість побачити якість роботи всіх органів і систем дитячого організму, визначити гіпертрофічні зміни, стан плаценти і кількість амніотичної рідини. На пізніх термінах можна встановити положення плоду і ступінь обвиття пуповиною.

З допомогою ехосонографіі також легко визначити стать немовляти, якщо, звичайно, дозволяє положення його тіла.

Порівнюючи двох – і тривимірне дослідження, слід вказати на те, що перше якісніше покаже будову внутрішніх органів, а друге чіткіше відображає зовнішній вигляд плоду.

Не можна забувати і про психологічний аспект: кольорова тривимірна картинка на моніторі – перше знайомство батьків з малюком. В подальшому це допоможе мамі і татові усвідомити себе в новій якості і більш повноцінно контактувати з дитиною відразу після пологів.

Дослідження на ранніх термінах вагітності

3D УЗД плоду при вагітності на терміні 12-13 тижнів призначають нерідко. Багато доктора традиційно дотримуються двомірного варіанту дослідження.

Що відбувається в цей час? Характерний жіночий животик ще непомітний, але ембріон всередині мами дуже активно розвивається: при вазі не більше 15 грам і довжиною близько 8 сантиметрів у людини вже позначаються пальчики і шия, б’ється крихітне серце і формується шлунково-кишковий тракт.

Мета УЗД в даному випадку:

 1. Оцінка стану матки, її тонус.
 2. Контроль плацентарних змін.
 3. Отримання інформації про кількість ембріонів.
 4. Виявлення аномалій плода, несумісних з життям.
 5. Оцінка роботи ШКТ.
 6. Перевірка діяльності серця (пульс повинен становити 160 ударів).
 7. Отримання інформації про розвиток імунітету: про формування лейкоцитів.
 8. Оцінка формування рис обличчя і статевих органів.
 9. Виявлення стану ендокринної системи.

3D метод на 24 тижні

Вагітна жінка починає повніти, округляється животик. Разом з цим приходить усвідомлення своєї ролі. Когось зміни лякають, когось радують, але після побаченого на екрані крихти світ неминуче змінюється.

На цьому етапі можна спостерігати:

 1. Інтенсивне зростання і нарощування маси тіла ембріона.
 2. Розвиток звивин головного мозку. В цей період плід реагує на мамині емоції і починає відчувати смакове різноманіття.
 3. Формування його дихальної системи.
 4. Активні рухи малюка (ворушіння всередині матки, які відчуває вагітна).

Останнє УЗД перед пологами

Скринінг у цей час особливо необхідний для достовірної оцінки фізичного стану майбутньої дитини.

У мам починається всім знайома хода «качечкою» із-за збільшеного дитячого міста і зміщення центру ваги. Подумки вона готує себе до пологів, і в цей час дуже важливі психологічна підготовка, різні тренінги, а також отримання необхідних знань про майбутню дитину.

В цей період сформовані майже всі основні відділи мозку плода. На цьому терміні можна визначити наявність гідроцефалії за надмірної ширині бічних мозкових шлуночків.

Докладно вивчаються риси обличчя на предмет можливих аномалій і оцінюється стан всіх органів і систем: чи все складові правильно оформлені в серці, чи немає вільної рідини в легенях, як функціонує кишечник, яка анатомія сечовидільної системи, стан хребта. Ретельно досліджується плацента.

Крім того, визначається передлежання плода, оскільки дана інформація необхідна для нормального проведення пологів.

Як проходить процедура?

Це дослідження не вимагає спеціальної підготовки або дотримання дієт. Єдині моменти, які повинні бути враховані при першому обстеженні:

 1. Якщо у вагітної дами метеоризм і це приносить їй дискомфорт, то перед проведенням 3D УЗД можна прийняти відповідний препарат, дозволений в її положенні.
 2. Сечовий міхур повинен бути порожній.

Це не завдає ніякого дискомфорту, не викликає больових відчуттів.

Для проведення другого та наступних досліджень використовується абдомінальний спосіб, при якому за допомогою конвексного датчика обстежується стан органів жінки і плоду через дотик до поверхні живота.

Позитивні моменти 3D методу:

 • чіткість зображення дозволяє вчасно і безпомилково виявити патології;
 • здатність знаходити можливі генетичні порушення;
 • 100-відсотковий результат при визначенні статі;
 • можливість мати не тільки першу фотографію немовляти, але і цікавий відеозапис.

Негативні сторони полягають в:

 • високій вартості процедури (зазвичай залежить від обладнання, цілі та професіоналізму лікаря);
 • тривалості дослідження, яке, порівняно з двомірним, набагато більше: близько години.

Головне питання: безпека

Цей аспект однозначно турбує всіх мам. Спочатку потрібно зрозуміти, що таке ультразвук і на якому терміні вагітності його можна використовувати? Це звукові хвилі, які не вловлює людське вухо, зате добре чують дельфіни і летючі миші і навіть спілкуються з допомогою його. Такий високочастотний звук не плід інженерної думки, він навколо нас: у подиху вітру і шум морської хвилі.

Який же принцип роботи апарату? Справа в тому, що прилад працює в режимі імпульсів, і це серйозно скорочує час впливу. Другий важливий момент: тканини не пропускають ультразвук в повному обсязі, а тільки його частину, не приносячи ніякого дискомфорту чутливому малюку. Тому метод можна застосовувати навіть на ранніх термінах вагітності.

У питаннях здоров’я кожен сам вирішує, що для нього пріоритетне. Особливо це стосується самопочуття ще не народженого немовляти. Але те, що ультразвукове дослідження, в тому числі і тривимірне, дійсно ефективно виконує свою інформативну і превентивну функцію, навряд чи у когось з сучасних жінок викличе сумнів. Адже людина, що володіє інформацією, може змінити ситуацію на краще.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code