vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Види загартовування

Сьогодні є різні види загартовування. Загартовування – це система профілактичних заходів, які спрямовані на підвищення опірності організму шкідливим факторам навколишнього світу. Люди, які загартовуються, можуть сподіватися на те, що навіть при значних коливаннях температури навколишнього середовища, їх організм швидко відреагує на такі зміни і буде підтримувати температуру внутрішніх органів в досить вузьких межах.

Виды закаливания

Тобто при різкій зміні температури повітря загартований організм швидко підвищить або обмежить тепловіддачу. В такій же ситуації незагартований організм, швидше за все, отримає перегрів або переохолодження. Загартовування може бути корисно тим, що воно підвищує витривалість організму, зміцнює його ЦНС і сприятливо позначається на імунітеті. Саме тому фахівці радять не нехтувати цією процедурою. Адже не випадково вона вважається одним з кращих способів підтримки свого здоров’я.

Загартовування водою

Як говорилося вище, сьогодні є чимало способів загартувати свій організм. Величезною популярністю користується загартовування водою.

 1. Обтирання.

Суть цієї процедури полягає в обтирании всіх частин тіла махровим рушником, змоченим у воді, температура якої не повинна бути вище 34-36 гр. Рушник потрібно гарненько вичавити. Відразу після цього сухим рушником необхідно розтерти шкірні покриви до червона. Такі обтирання слід проводити 1 раз в 5 днів. З кожним разом треба змочувати рушник у більш прохолодній воді (на 1-2°C). Таку процедуру потрібно проводити протягом 2-3 місяців. У кінцевому рахунку температура використовуваної рідини не повинна бути вище 10-12°C. Фахівці радять проводити обтирання біля відкритої кватирки. Так від них буде більше користі.

 1. Обливання.

Дана процедура вважається більш ефективною. Обливатися водою найчастіше починають через 1-2 місяці після початку обтирань. Починати бажано з теплої води (36°C). Спочатку треба облити голову, руки, плечі, а вже потім інші частини тіла. Відразу після цього фахівці радять зробити кілька простих вправ або провести сеанс самомасажу. Як і в попередньому випадку, з часом температуру води треба знизити до 10°C.

 1. Контрастний душ.

Ця процедура відома всім ще з дитинства. Суть даного профілактичного заходу полягає в чергуванні гарячої та холодної води для обливання. Максимальна температура води має бути 36°C, а мінімальна – 14°C. Дуже ефективний контрастний душ після будь-яких фізичних навантажень.

 1. Водні ванни.

Ще один вид загартовування водою. У перший тиждень треба приймати ванну з теплою водою (36°C). З часом її температуру треба трохи знизити. Ще через деякий час вода повинна бути прохолодною. Нижня межа температури використовуваної рідини повинен дорівнювати 12°C.

Не менш ефективними вважаються ножні ванни для загартовування. У відро слід вилити прохолодну воду (не більше 20°C). У ній необхідно тримати ноги протягом 1 хвилини. Через 5-7 днів ноub вже слід тримати у відрі не менше 3-х хвилин. Паралельно потрібно знижувати і температуру води. У кінцевому рахунку вона повинна бути 13°C. Відразу після таких ванн ноги необхідно добре обтерти сухим рушником і зробити масаж литкових м’язів.

Купання у відкритих водоймах

Починати купатися у водоймах бажано влітку. Купання повинно бути систематичним (не менше 2-3 разів на тиждень). Тільки так можна добитися позитивних результатів. Кращий час для таких процедур – з 9:00 до 11:00 та з 14:00 до 17:00. У воді необхідно активно рухатися.

Час купання залежить від температури води і ступінь натренованості людини. Якщо після такого купання з’являється приємне відчуття тепла, то це явна ознака того, що загартовування відбувається правильно. Якщо ж після таких процедур з’являється відчуття ознобу, то наступного разу у воді потрібно перебувати менше часу. Озноб дуже небезпечний, так як він є наслідком переохолодження організму. У такій ситуації слід гарненько розтерти руки, ноги і тулуб м’яким рушником, випити велику чашку гарячого чаю і зробити невелику зарядку.

Водні види загартовування, а саме купання у відкритих водоймах, передбачає згодом перехід до вищої форми загартування: зимові плавання. Купатися в холодних водоймах у зимовий час року треба тільки під керівництвом досвідченого фахівця. Частенько зимове плавання через безконтрольність призводить до дуже тяжких недуг. Наприклад, до розвитку холодової алергії.

Для підняття імунітету фахівці радять ходити босоніж по мокрій траві чи камінню. Ходіння босоніж також корисно тим, що воно є відмінним способом профілактики плоскостопості.

Загартовування повітрям

Основні види загартовування організму також передбачають аеротерапію. Мова йде про загартовування повітрям. Аеротерапія передбачає досить тривалі прогулянки на свіжому повітрі. Свіже повітря не тільки загартовує організм, але і піднімає імунні сили, нормалізує емоційний стан людини, завдяки чому нормалізується робота всіх внутрішніх органів. Процес загартовування здійснюється за рахунок охолодження рецепторів шкірних покривів і нервових закінчень слизової. За рахунок цього поліпшується терморегуляція організму.

Медики радять при першій же можливості вибиратися на природу і дихати свіжим повітрям. Гуляти потрібно в літній період часу, так і в зимовий. Треба намагатися гуляти неподалік від водойм, парків і ліси. Аеротерапія вважається найбільш доступною профілактичною процедурою.

Загартовування сонцем

Мало хто знає, але гартувати свій організм можна сонячним теплом і світлом. Дана процедура носить назву «геліотерапія». Геліотерапія прискорює обмінні процеси організму, робить нервову систему більш стійкою до зовнішніх факторів, підвищує опірність організму, позитивно позначається на роботі м’язів і кровообігу. Крім того, загартовування сонцем діє тонізуюче на всі органи і функції організму.

Лікарі радять приймати сонячні ванни вранці або ближче до вечора. Саме в цей час доби повітря максимально чистим, а сонце не сильно смажить. Гартуватися сонцем треба починати при температурі повітря не вище 18°C. Під відкритим сонцем слід перебувати близько 5 хвилин. Далі тривалість таких процедур треба постійно підвищувати і довести до 1 години. Фахівці попереджають про те, що під час геліотерапії ні в якому разі не можна допускати перегріву або появи опіків. Неправильне загартовування сонцем може стати причиною розвитку досить серйозних недуг. Перед початком таких процедур бажано проконсультуватися з лікарем.

Заходи обережності, які слід обов’язково виконувати:

 1. Небажано приймати такі ванни відразу після їжі або натщесерце.
 2. Очі треба обов’язково захистити сонячними окулярами.
 3. На голову слід надягти головний убір (капелюх, кепка, панама).
 4. Дітям не рекомендовано відразу повністю роздягатися, почала малюк 15-20 хвилин в одязі, і тільки після цього її можна зняти.
 5. Літнім людям рекомендується приймати сонячні ванни в тіні на протязі 30 хвилин (не більше) в безпечне час доби.

Інші популярні види загартовування

Багато воліють гартуватися з допомогою обтирань снігом. Обтирати слід верхню частину тіла. На самому початку ця процедура повинна проводитися в закритому приміщенні. Її тривалість дорівнює 1-3 хвилин. Через 14-20 днів, коли організм трохи звикне до холоду, такі обтирання можна почати проводити на відкритому повітрі. Фахівці радять почати обтирання снігом після підготовчого гартування тіла холодною водою. Дана процедура рекомендована тільки здоровим людям без будь-яких серйозних недуг.

Говорячи про різновиди загартовування, не варто забувати про лазні. Вона сприяє підвищенню працездатності організму і нормалізує емоційний тонус людини. Загартовуватися таким чином не радять людям, які страждають гіпертонією і серцево-судинними недугами.

Для проведення таких процедур рекомендовано поїхати в гори. Люди, які віддають перевагу цей вид профілактичних процедур, поступово привчає себе до зменшення атмосферного тиску.

Загартовування і його види можуть бути нетрадиційними. В домашніх умовах можна полоскати горло гарячою і холодною водою. Даний вид загартовування найчастіше застосовується для профілактики захворювань верхніх дихальних шляхів і горла у маленьких дітей. Полоскати горло дитини можна починати з 3-х років. Для початку слід використовувати гарячу воду (40°C). На наступний день температуру води необхідно знизити на 1°C. Мінімальна температура не повинна бути нижче 18°C.

Полоскання проводиться наступним чином: спочатку малюк повинен двічі прополоскати рот і виплюнути рідину, після цього він повинен набрати в рот теплої води, відкинути голову назад і почати вимовляти звук а. Для таких процедур підійде мінеральна вода, сольовий розчин або відвар з лікарських трав.

Яких правил слід обов’язково дотримуватися?

Основні правила загартовування:

 1. Починати процедури загартовування можна тільки в тому випадку, якщо людина повністю здоровий. Попередньо слід пройти всі необхідні обстеження.
 2. Літнім людям, хворим і дітям прописані щадні процедури і тільки після попередньої консультації з медиком.
 3. Найважливіше правило – треба дотримуватися принципу поступовості. Мова йде про температурі і тривалості лікувального заходу.
 4. Всі вищеописані процедури потрібно виконувати постійно, без великих проміжків. Загартовуватися слід як в літній час року, так і взимку. Якщо з яких-небудь серйозних причин довелося зробити досить тривалу перерву, то знову потрібно починати з щадних процедур.
 5. Щоб домогтися максимально швидких і позитивних результатів, фахівці радять поєднувати загартовування з фізичними вправами. Занадто перезавантажувати свій організм не варто.
 6. Якщо після оздоровчих процедур з’являється відчуття нездужання, то слід припинити даний вид лікування і записатися на консультацію до лікаря.

З усього вищеописаного можна зробити висновок про те, що види загартовування дуже різноманітні. При бажанні кожен зможе знайти для себе щось максимально підходяще. Головне пам’ятати про те, що всі вищеописані процедури корисні тільки в тому випадку, якщо вони проводяться правильно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code