vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Варто панікувати, якщо у новонародженого виявили шуми в серці

Шуми в серці у новонародженого сьогодні не таке вже рідкісне явище. Навіть якщо вагітність протікала нормально, пологи пройшли без ускладнень, розслаблятися мамі ще рано. Як тільки дитина з’явилася на світ у пологовому будинку його ретельно обстежують на різні патології. Загальний огляд немовлят у пологових будинках проводять лікарі-неонатологи. За допомогою фонендоскопа вони слухають дитини, прослуховуючи і ритми роботи серця. На медичному мовою ця процедура називається аускультація.

Стоит ли паниковать, если у новорожденного обнаружили шумы в сердце

Якщо у дитини будуть виявлені сторонні шуми (шарудять, що дмуть тощо), це привід відкласти виписку і призначити дитині додаткові обстеження. Будь мамі почути про це на другий чи третій день пологів страшно. Лякає невідомість, з’являється страх за здоров’я немовляти.

Що ж таке шуми в серці? Яка їх причина? Завжди вони означають довгий і серйозне лікування новонароджених?

Що називають шумами в серці?

З курсу шкільної анатомії всім добре відомо, що серце – це м’язовий орган. Складається він з чотирьох камер-двох передсердь і такої ж кількості шлуночків. Ліве передсердя від лівого шлуночка відокремлює мітральний клапан, правий шлуночок відокремлюється від правого передсердя трьохстулчастим клапаном. Від шлуночків відходять великі кровоносні судини: від лівого – аорта, від правого – легенева артерія.

Саме будовою серця і обумовлені ті звуки, які аналізують неонатологи, обстежуючи новонародженого.

Робота серця являє собою постійну зміну двох фаз: діастоли (розслаблення) і систоли (скорочення). Серце працює, виникають тони – звуки. Вони прослуховуються при скороченні серця. У нормі тони повинно бути два: перший – закриваються клапани між передсердями, другий – закриваються клапани між шлуночками серця і кровоносними судинами. Якщо звучання тонів або їх тривалість не такі, як повинні бути, або прослуховується ще щось крім цих звуків, для лікаря це сигнал про можливе відхилення.

Можливі причини шуму в серці у малюка

У медицині все шуми в серці, які можуть бути у новонародженого, розділили на кілька груп. Виділяються шуми:

 • вроджені;
 • придбані;
 • функціональні;
 • патологічні.

Вроджені відхилення в серці виявляються зазвичай при народженні або протягом перших місяців життя. Вони можуть бути пов’язані з різними вадами серця. Часто буває так, що всі обстеження вагітної жінки дають хороші результати, а коли дитина народжується, у нього виявляються серйозні патології. Це означає, що на якомусь етапі внутрішньоутробного розвитку органу щось пішло не так. Будь-яку маму повинні насторожити: синюшна шкіра немовляти, утруднене дихання, прискорене серцебиття.

Придбані шуми з’являються протягом декількох днів або місяців після народження дитини. Для них теж є свої причини: шуми можуть стати результатом перенесених захворювань (ГРЗ, грипу, ревматизму). Так, наприклад, з-за ревматизму у дитини можуть запалюватися серцеві клапани. Вони перестають ефективно виконувати свою функцію, в роботі серця з’являється відхилення.

Дві інші групи шумів (патологічні та функціональні) визначають перспективу захворювання. Якщо лікар говорить про функціональний шум, засмучуватися не варто. Ці шуми зникають у міру розвитку дитини. Якщо ж шум визнаний патологічним, лікар визначить подальшу тактику лікування.

Що таке відкрите овальне вікно?

Статистика останніх років показує, що кількість дітей з діагнозом відкрите овальне вікно зростає. При цьому діагнозі шуми в серці прослуховуються з народження.

Ці шуми носять функціональний характер, тому особливого лікування вони не потребують.

Що ж це за овальне вікно? У дитини, який ще не народився, між передсердями є вікно, оснащений клапаном. У нормі при народженні це вікно має закриватися. Але не завжди це відбувається. У багатьох дітлахів його закриття спостерігається тільки до першого року життя, у деяких – до другого. Зустрічаються випадки, коли це вікно не заростає протягом більш тривалого часу. Лікарі називають це малої аномалією розвитку серця. Якого-небудь патологічного впливу на роботу серця незакрывшееся вікно не надає. Дитині надалі лише можуть бути протипоказані заняття деякими видами спорту.

Шуми в серці і додаткова хорда

Шум в серці новонародженого може прослуховуватися і з іншої причини – наявність додаткової хорди (фальшхорды). Що таке хорда і яке відношення має цей термін до серця?

Фальшхорда являє собою волокнистий або м’язовий шнур, що з’єднує протилежні стінки лівого шлуночка серця. Чим більше таких додаткових хорд і чим «неудачней» їх розташування в шлуночку, тим інтенсивніше шуми будуть прослуховуватись у дитини. Додаткові хорди також відносяться до функціональних аномалій. По мірі розвитку дитини шлуночок збільшується в розмірах, хорда змінює своє місце розташування і вже не є перешкодою на шляху у крові. Тому часто поставлений діагноз фальшхорда згодом у дитини знімається.

Відкрите овальне вікно і фальшхорды – це тільки дві причини шумів в серці у дитини. Шуми можуть з’явитися, наприклад, з-за прогинання серцевих клапанів.

У будь-якому випадку серйозність аномалії або патології, викликала шум у головному насосі організму, повинен оцінювати тільки лікар.

Які обстеження потрібно буде пройти

Якщо в пологовому будинку або вже при плановому відвідування педіатра в поліклініці у малюка з’явилися шуми в серці, лікар буде з’ясовувати, як протікала вагітність, як пройшли пологи, чи є в сім’ї кардіологічні захворювання, є у батьків дитини шкідливі звички. Ця інформація допоможе лікарю оцінити можливість серцевого захворювання.

Маленький пацієнт буде спрямований на ЕКГ і Ехокг.

Електрокардіограма – дуже простий, але дуже інформативний спосіб вивчити роботу серця. Використовується при процедурі електрокардіограф фіксує електричні імпульси серця. Результатом дослідження стане графічне зображення, зване кардиограммой.

Це обстеження проводиться дуже швидко. Головне – вдало закріпити електроди на тілі малюка. ЕКГ дозволяє виявити такі відхилення в роботі серця, як:

 • набуті вади серця;
 • вроджені вади серця;
 • аномалії в розвитку різних відділів серця;
 • порушення серцевого ритму і деякі інші.

Ехокг – ехокардіографія (ультразвукова електрокардіографія) – ще одна необхідна при шуми у серці обстеження. Процедура не займає багато часу (зазвичай вистачає півгодини для її проведення), вона дуже проста у техніці проведення і може використовуватися для діагностики регулярно. Ехокг дає можливість оцінити майже всі функції і параметри серця:

 • зовнішню оболонку органу (перикард);
 • ефективність роботи клапанів і всіх камер серця;
 • здатність шлуночків і передсердь до скорочення, тиск крові в них;
 • у правильному напрямку і з потрібною чи швидкістю через серце проходить кров;
 • нормально сформовані і функціонують артерія і аорта.

Ехокг – дуже показовий і важливе обстеження при виявленні шумів в серці у новонародженого. Нехтувати ним не варто.

З результатами усіх обстежень обов’язково потрібно буде відвідати дитячого кардіолога. Чим раніше це буде зроблено, тим краще для здоров’я малюка.

Якщо у дитини в пологовому будинку виявилися шуми в серці, мамі не варто засмучуватися. Добре, що це сталося досить рано.

Важливо періодично показувати дитину кардіолога і строго дотримувати всі рекомендації лікаря. Якщо немовля веселий, добре спить, їсть, розвивається, серйозного приводу для паніки немає. У більшості випадків шуми в серці носять функціональний характер, і по мірі того, як буде рости і розвиватися дитина, вони зникнуть. Важливо правильно організувати режим дня дитини, не перевантажувати його фізично і емоційно, забезпечувати його раціон всіма необхідними вітамінами і мікроелементами, займатися профілактикою інфекційних захворювань, які можуть дати ускладнення на серце.

Навіть якщо підтвердилися найгірші побоювання і у дитини виявився серйозний порок серця, опускати руки не варто.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code