vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

В яких випадках і як проводяться штучні пологи?

Штучні пологи – це медична процедура, яка застосовується для дозволу від вагітності на пізніх термінах, коли здійснення аборту вже неможливо. Для проведення таких пологів повинні бути вагомі причини медичного чи соціального характеру.

В каких случаях и как проводятся искусственные роды?

Штучне стимулювання здійснюється тільки в спеціалізованому медичному стаціонарі, де є реанімаційне відділення, так як процес може мати серйозні наслідки. Процедура проводиться із застосуванням сучасних методик і препаратів, здатних зменшити ризик можливих ускладнень, але все залежить від важкості патології та здоров’я жінки.

Що потрібно знати про штучні пологи

Штучні пологи можна проводити на терміні від 12 до 22 тижнів в екстрених випадках і за медичними показаннями, коли існує пряма загроза життю вагітної жінки. Ця процедура регламентується нормативними документами Моз та Мінсоцполітики держави, де чітко визначені причини та показники, за якими штучне переривання вагітності на цьому терміні можливе. В безвихідних ситуаціях, коли немає шансів зберегти дитину, процедура може проводитися і на більш пізніх термінах.

Стимулювання здійснюється після оформлення відповідних медичних документів спеціальною комісією, до якої входить головний лікар закладу, гінеколог та лікар, який спеціалізується на захворюванні, що викликала необхідність переривання вагітності. Жінка отримує засвідчений підписами та печатками документ, в якому вказаний діагноз. Вона підписує згоду на процедуру.

Згідно із законом, проведення штучних пологів за бажанням вагітної заборонено. Показаннями до процедури є переважно медичні причини і деякі соціальні:

 • позбавлення волі одного з батьків майбутньої дитини;
 • смерть чоловіка або отримання ним інвалідність під час вагітності дружини;
 • аморальний спосіб життя одного з батьків: наркоманія, алкоголізм;
 • зґвалтування, внаслідок якого сталася вагітність;
 • ранній вік (до 16 років).

Якщо за однією з цих причин жінка хоче позбутися плоду, їй необхідно подати заяву та підтвердні причину документи. Дозвіл на процедуру видає медична комісія (за обов’язковою участю соціального працівника) після медичного обстеження вагітної. Самостійне стимулювання пологів вдома вважається кримінальним абортом і тягне за собою кримінальне покарання.

Медичні показання

Слід ще раз зазначити, що процедура проводиться тільки в критичних випадках, коли є пряма загроза життю дитини чи матері. Лікар повинен ретельно проаналізувати ситуацію та оцінити клінічну картину, отримати згоду самої пацієнтки. За медичними показаннями штучні пологи проводяться в таких випадках:

 1. Вагітність після 40 тижнів. Якщо через покладені 40 тижнів природні пологи не настали, необхідно стимулювати процес штучно. Це дуже важливо для здоров’я дитини, оскільки після зазначеного строку стан плаценти поступово погіршується, внаслідок чого порушується надходження корисних речовин і кисню до плоду.
 2. Раптові кровотечі. Особливо небезпечні виділення крові в останньому триместрі, які відбуваються унаслідок відривання плаценти від стінок матки. Таке явище призводить до загибелі плода.
 3. Загострення хронічних хвороб. У гострій фазі часто необхідний прийом сильнодіючих препаратів, які мають негативний вплив на розвиток плоду. Переривання вагітності також проводиться при виявленні серйозних патологій, несумісних з виношуванням дитини.
 4. Порушення розвитку плоду. У другій половині вагітності за результатами УЗД можуть бути виявлені важкі вади розвитку та генетичні захворювання, що призводять до загибелі плоду або інвалідності після народження.
 5. Припинення розвитку плоду (завмерла вагітність).
 6. Важкі захворювання вагітної. Штучне стимулювання необхідно при наявності патологій, що негативно впливають на розвиток плода. Це краснуха, туберкульоз, сифіліс, цукровий діабет, гіпертонія, захворювання крові, злоякісні пухлини, лікування яких неможливе без опромінення.
 7. Резус-конфлікт. При протилежних резусах крові у матері і дитини рекомендується проводити кесарів розтин. Така операція дозволяє швидко витягти дитину, запобігти впливу антитіл, дія яких виражається у фізіологічній жовтяниці. Але це дуже рідкісне явище. Зазвичай антитіла в організмі вагітної контролюються протягом всього періоду, і при необхідності проводиться додаткова терапія.
 8. Ослаблення або зупинка переймів. У разі припинення пологової діяльності штучне стимулювання дозволяє відновити процес пологів.
 9. Несприятливі фактори. Штучна стимуляція проводиться в ситуації інтоксикації плода наркотичними речовинами або алкоголем і при психічних розладах, викликаних вагітністю.

Виношування дитини – процес складний і непередбачуваний. Якщо так вийшло, що передчасних пологів не уникнути, не слід боятися і відмовлятися від процедури. За допомогою сучасних методик, що застосовуються в акушерстві, проводять штучний дозвіл від вагітності з мінімальним ризиком для здоров’я.

Способи проведення

Кожну жінку перед такими пологами турбує питання про те, як довго вони тривають і наскільки це боляче? Всі прояви залежать від обраного методу стимулювання:

 1. Препарати простагландини. Застосовуються шляхом введення до піхви, іноді необхідне неодноразове проведення процедури. М’яко впливають на шийку матки, викликаючи її скорочення.
 2. Міфепристон і окситоцин. Використовуються в пізньому періоді, коли потрібно врятувати плід. Вводяться внутрішньовенно. Недолік методу в тому, що засоби діють дуже швидко, через що пологи можуть бути стрімкими.
 3. Кесарів розтин. Операція проводиться в разі важкого стану вагітної.
 4. Прокол навколоплідного міхура. Застосовується як додатковий спосіб стимулювання, часто малоефективний.
 5. Сольова заливка. Відбувається шляхом відкачування навколоплідної рідини і введення замість неї соляного розчину, внаслідок чого плід гине.

Якщо внутрішнє введення стимулюючих препаратів вагітної протипоказане, застосовується механічне розширення матки за допомогою інструментів. Такий спосіб називається трансабдомінальним. При використанні цього методу пологи протікають довго і болісно, тому він застосовується тільки при крайній необхідності.

Які можуть бути наслідки

Втручання у природний процес завжди супроводжується різноманітними ускладненнями. Тому процедура повинна проводитись виключно у стаціонарі. При штучні пологи можуть бути сильні маткові кровотечі, що потребують термінового лікування, а іноді і хірургічної операції.

Після процедури можливі наступні ускладнення:

 • запалення органів сечостатевої системи: таке явище може розвинутися як у внутрішніх органах, так і в порожнині матки;
 • плацентарний поліп: утворюється з залишених в матці фрагментів, проявляється рясними кровотечами і усувається тільки шляхом вискоблювання;
 • порушення циклу: місячні можуть бути тривалими і рясними через пошкодження матки;
 • інфікування крові: у сучасній медицині трапляється вкрай рідко через недбалість лікарів;
 • порушення гормонального фону;
 • безпліддя – найнеприємніший наслідок штучних пологів, який виникає внаслідок розриву матки; нова вагітність в цьому випадку практично неможлива.

Подібні ускладнення зустрічаються досить рідко і в разі тяжких патологій.

Найактуальніша проблема, яка може виникнути після штучного переривання вагітності, це порушення репродуктивної функції. Дійсно, планувати нову вагітність після такої процедури важко. Навіть якщо жінці вдається знову завагітніти, ризик позаматкової вагітності або мимовільного викидня збільшується в кілька разів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code