vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

В яких випадках проводиться УЗД судин головного мозку?

У деяких випадках, коли людину мучать постійні і сильні болі в голові, а також перед операцією, йому призначають УЗД судин головного мозку та шиї. Коли людину охоплює хвороба, основна проблема полягає в невіданні. Хтось запускає хворобу, махнувши рукою і не усвідомлюючи всієї серйозності ситуації. Хтось займається самолікуванням, сподіваючись на народну медицину. Все тому, що люди не тільки мають поверхневі знання про саму хворобу, але і не до кінця уявляють будову свого організму і функції його органів.

В каких случаях проводится УЗИ сосудов головного мозга?

Що ж таке мозок?

Це орган, який в давнину вважали просто жовтуватою масою, що охолоджує кров, настільки непотрібною, що видаляли при бальзамуванні. І цей орган, що складається з нейронів, взаємодіючих за допомогою синоптичних зв’язків, і контролює весь організм людини, не так вже простий. Головний мозок, перебуваючи в черепі людини і є одним із головних органів. Він покритий твердою і м’якою сполучними тканинами, між якими знаходиться судинна оболонка. Між поверхнею головного і спинного мозку знаходиться спинномозкова рідина.

Основними частинами мозку є: довгастий, середній, міст, мозочок і великі півкулі. Кожен відділ мозку дуже важливий і відповідає за мислення, мову, пам’ять, емоції, рух, координацію та ін.

Півкулі головного мозку відповідають за все тіло людини: ліва за праву половину тіла і навпаки. Кора головного мозку взаємодіє з іншими структурами. Цікаво те, що, незважаючи на такий поділ і величезну кількість відділів, всі вони, виконуючи свої функції, представляють одну загальну мережу. Мозок витрачає величезну кількість енергії і її ж споживає завдяки кровопостачанню.

Мозок пов’язаний з чотирма артеріями: двома хребетними і двома сонними. При нормальному розвитку разом з усіма своїми гілками вони утворюють артеріальне коло. Якщо активна робота будь-якого відділу мозку посилюється в той чи інший період часу, відразу ж посилюється кровопостачання. Завдяки надійному бар’єру між тканинами і кров’ю цей орган добре захищений від різних інфекцій, а також лікарських препаратів, дія яких має бути спрямована на інші органи.

Коли призначають УЗД судин

УЗД судин голови призначається в першу чергу, якщо:

  • хворий скаржиться на сильні головні болі, що може бути наслідком гострої недостатності судин;
  • спостерігається патологія найближчих органів і тканин;
  • планується операція, пов’язана з серцевою патологією;
  • наявні ураження артеріальних басейнів;
  • є явні фактори ризику, при яких можуть бути уражені судини (куріння, ожиріння, цукровий діабет, гіпертензія).

Відомо, що в деяких країнах, на відміну від Росії, люди набагато рідше страждають захворюваннями судин і помирають від інсультів. У чому причина величезного відсотка випадків захворювань судин в одній країні і відсутність їх в інший? Коли людина молода, судини здорові і еластичні, часто люди самі гублять їх. Екологія, куріння, стреси, але найголовніше – харчування – ось, що губить судини зсередини. Слід вживати якомога менше солі і смажених продуктів, збільшити кількість риби, фруктів і овочів. Регулярна нестача вітаміну С призводить до твердіння судин. Дуже важливий і вітамін Е. Необхідно постійно підтримувати рівень калію, магнію і кальцію в організмі, щоб судини залишалися молодими, незалежно від віку.

З допомогою ультразвукового дослідження, наприклад, брахіоцефальних артерій, можна знайти і обстежити практично будь-яку патологію, оцінити можливості кровообігу в судинах, виявити такі пороки, як спазми, аневризми, протоки і різні порушення кровообігу. Крім того, можна знайти місця закупорки судин або відстежити, наскільки ефективно призначене лікування і як воно впливає на судини.

Якщо пацієнт скаржиться на часті запаморочення, потемніння в очах, сильну пульсацію в скронях, високий тиск, знижену активність пам’яті, якщо він пережив інсульт, ішемічну атаку або епілептичний припадок, знадобиться УЗД брахіоцефальних судин.

Ця процедура також рекомендується курцям і всім чоловікам старше 60 років. Що стосується брахіоцефальних артерій, вони забезпечують кров’ю не тільки праву сторону плечового пояса, але і сам головний мозок. Сонна, підключична і хребетна артерії створюють брахіоцефальний стовбур. Брахіоцефальні артерії утворюють коло біля основи мозку. Воно відповідає за розподіл крові по всіх відділах мозку. Іноді відбуваються порушення з-за атеросклеротичних бляшок. УЗД брахіоцефальних судин дозволяє знайти звуження і далі вже боротися з ними хірургічним шляхом, а в кращому випадку без операції, тобто медикаментозним.

Чи варто боятися УЗД головного мозку

Під час процедури хвилі, які виходять від датчика, проходять крізь судини, відбиваючись від еритроцитів. При цьому швидкість і напрямок крові всередині судини впливають на те, як ультразвукові хвилі будуть відображатися. Датчик уловлює ці відбиті хвилі, трансформує в електричні імпульси і потім вже виводить на екран.

Радує те, що УЗД судин головного мозку, на відміну від деяких інших органів, не вимагає особливої підготовки від пацієнта. Вам не доведеться поглинати воду літрами, як при УЗД сечового міхура, обмежувати свій раціон, виключаючи з нього улюблені продукти, що доводиться робити при УЗД черевної порожнини. Пацієнт лягає на кушетку, перед процедурою на шию і деякі ділянки голови наноситься прозорий гель. Спеціаліст водить датчиком по шиї і голові протягом 20 – 30 хвилин. На екран при цьому виводяться всі судини і ділянки мозку. Процедура абсолютно легка і безпечна.

Для дітей до року проводиться нейросонографія, яка трохи відрізняється від звичайного УЗД, так як кістки черепа тонкі і покривають мозок не повністю. УЗД з доплером у малюків дає більш повну картину саме завдяки наявності у дітей джерелець. До речі, УЗД головного мозку дітям до 1 року проводять хоча б раз. Дитина такого віку не може поскаржитися на головні болі, запаморочення, інші проблеми. Така діагностика дозволяє виявити аномалії на ранній стадії, запобігти погіршенню стану, допомогти дитині нормально розвиватися. Воно є обов’язковим для дітей, які народилися недоношеними, з незвичайною формою голови, постраждали від родової травми, нестачі кисню, внутрішньоутробної інфекції або мають аномалії розвитку.

УЗД судин головного мозку може проводитися через очниці, потиличний або транстемпоральный відділи. Перший метод застосовується, щоб виявити аномалії при закупорці внутрішньомозкових артерій і оцінити стан надблоковой і очної артерії. Щоб дослідити хребетну і основну артерію, УЗД проводиться через потиличний відділ. Судини основи мозку проглядаються через скроневу кістку.

Під час УЗД пацієнта можуть попросити додатково прийняти нітрогліцерин, затримати дихання або посилити його, закрити або відкрити очі. Так краще оцінюється стан судин, їх можливість розширюватися і звужуватися. Для УЗД характерні функціональні проби. Ці проби виявляють причину різного виду набряків, порушення координації, головного болю, проблем очного дна.

Немає ніяких протипоказань для проведення ультразвукового дослідження, проте все ж рекомендують хоча б тимчасово відмовитися від сигарет, кави та чаю.

Людям, які перенесли інсульт, рекомендовано кілька днів не приймати продукти, які можуть вплинути на тиск, для більш точних результатів.

У боротьбі за першість

Якщо говорити про історію УЗД, появою цієї процедури людство зобов’язане фізикам і математикам, які досліджували пружні коливання, непомітні для людського вуха.

Поява гідролокаторів в 1912 році стала свого роду сходинкою на шляху до появи ультразвукового дослідження в медицині. Але ближче всіх були американці в 50-х роках, які першими просканували людину. Як би не розхвалювали УЗД і його винахідників, як би не була велика історія розвитку цієї процедури, не можна сказати, що результати УЗД найкращі та найбільш точні. Лікарі не забувають про старі КТ, МРТ або про реоенцефалографії, які дають інформацію про судини в більш об’ємній кількості, чим УЗД. КТ і МРТ відкривають перед фахівцями тривимірне зображення судинної сітки і тканин голови і мозку шар за шаром. За допомогою таких технологій лікарі оцінюють перфузію мозку і стан кровотоку.

Останнім часом стала широко застосовуватись доплерографія – процедура, що дозволяє ще до появи перших ознак виявити хворобу, виміряти швидкість кровотоку, товщину стінок судин, помітити тромби і всілякі патології. Ця процедура нічим не відрізняється від звичайного УЗД, не вимагає підготовки пацієнта, а лікар, який її проводить, повинен бути фахівцем саме в цьому виді дослідження.

УЗДГ, поєднане з обстеженням судин шиї, дозволяє отримати уявлення про всіх судинах: венах, розташованих на шиї, магістральних, сонних, підключичних та хребетних артеріях, в той час як доплерографія в основному показує прохідність судини.

Ангіографія судин – більш складна процедура, що вимагає підготовки і має протипоказання. Зазвичай її проводять при атеросклерозі і тромбозі. Така діагностика є передопераційної. За кілька днів до ангіографії пацієнта госпіталізують, щоб взяти всі необхідні аналізи. Заборонено приймати ліки, які можуть вплинути на згортання крові. За 8 годин до процедури заборонено їсти. Перед самою діагностикою обов’язково прийняти душ і збрити волосся на місці проведення процедури. Після обробки поверхні шкіри її розрізають, щоб знайти потрібну судину. Її проколюють і вводять металевий провідник за допомогою голки. По провіднику проводять катетер, після чого сама голка і провідник видаляються. Після введення рентгеноконтрастної речовини робляться знімки. Вся процедура під контролем лікаря займає близько 40 хвилин. Введена речовина вийде через нирки не відразу, а протягом як мінімум доби. Пацієнту прописуюють постільний режим.

Незважаючи на відносну безпеку, можуть виникнути різні ускладнення, алергічні реакції. Тому заздалегідь лікар бере всі аналізи, а пацієнт повинен дати письмову згоду на таку діагностику.

Ангіографія протипоказана вагітним, людям з психічними захворюваннями та поганим згортанням крові, з алергією на йод, нирковою та печінковою недостатністю. Ця діагностика врятувала життя тисячам, виявивши пухлини, мікроінсульти і кісти.

Вся справа в цілях, поставлених лікарем. УЗД займає менше часу. Це легка, недорога процедура. І якщо фахівець упевнений, що результатів УЗД цілком достатньо, щоб проаналізувати стан судин, не варто шукати більш складні процедури.

Лікування судин

Якщо навіть УЗД не виявило серйозних захворювань судин, але у вас є настрожуючі симптоми, слід подбати про здоров’я. Найкраще використовувати комплексний підхід. Крім прийому ліків, потрібно стежити за харчуванням. Зелень, каші, часник, зелений чай, яблука, гарбуз, морська капуста і буряк повинні стати обов’язковими продуктами. Грейпфрути допоможуть запобігти утворенню бляшок, а контрастний душ зміцнить судини в цілому.

Помилка багатьох хворих в тому, що, отримавши призначення на УЗД, вони вважають, що краще розуміють своє захворювання і звичайної процедури їм недостатньо. Вони вимагають додаткових призначень або ходять до інших лікарів. Інші обурюються вартістю процедури, вважаючи, що вона їм не потрібна. Якщо вам призначили УЗД, покладіться на свого лікаря і сміливо проходьте діагностику.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code