vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Вітаміни групи в

Найважливішими поживними речовинами для повноцінного розвитку людського організму є вітаміни групи В. Їх головна роль полягає у будові клітин, в роботі травних процесів, діяльності захисних властивостей організму та виробництві необхідної кількості енергії. Дефіцит вітамінів цієї групи може спровокувати психічні розлади і порушення обміну речовин. Їх активний вплив на роботу багатьох органів значно покращує стан здоров’я.

Витамины группы в

Склад групи вітаміну В

Вітамін складається з:

 1. В1 (тіаміну);
 2. В2 (рибофлавіну);
 3. В3 (ніацину, нікотинової кислоти);
 4. В5 (пантотенова кислота);
 5. В6 (піридоксину);
 6. В9 (фолієвої кислоти);
 7. В12 (ціанокобаламіну).

Як правило, всі ці вітаміни зустрічаються в одних і тих же продуктах, але в різних кількостях. Якщо людина правильно харчується, то в його харчовий раціон входять всі вітаміни цієї групи. Особливо ретельно необхідно стежити за надходженням вітаміну В організм маленьких дітей і школярів. Функції вітаміну під час активного росту, занять спортом і в процесі навчання дітям дуже необхідні.

Особливості вітамінів В1-В2

Вітамін В1 відіграє головну роль в нормалізації вуглеводного балансу, допомагає в будові нервових клітин. Тіамін нормалізує функції кишечника та шлунка. При його нестачі може порушитися діяльність ендокринної системи, робота серця та органів травлення. Він є стимулятором роботи головного мозку, підвищує розумові здібності і покращує самопочуття.

Функції тіаміну полягають в поліпшенні циркуляції крові. Тіамін захищає організм від зовнішніх несприятливих впливів навколишнього середовища, підвищуючи його опірність.Часто виписують його маленьким дітям, школярам і літнім людям.

Рекомендована доза цієї речовини становить від 0,5 мг до 1,1 мг на день, залежно від вікової групи.

Джерелами цього вітаміну є паростки пшениці та інших злакових, крупи – вівсянка, рис, гречка, хліб грубого помелу, картопля, зелень, горіхи. Він є у свинині, печінці, мозку, яєчному жовтку, молоці, рыбопродуктах. Тіамін приводиться в дію за допомогою магнію, тому не варто виключати продукти з його змістом.

При дефіциті речовини спостерігається:

 • нервозність;
 • спазми;
 • швидке стомлення;
 • задишка;
 • шлунково-кишкові розлади.

При великій концентрації в організмі тіамін може викликати алергію з характерним висипом і почервонінням.

Вітамін В2, який важливий організму людини, оскільки бере участь у всіх обмінних процесах, відіграє найважливішу роль у зміцненні зорової функції, послаблює негативні атаки токсинів. Рибофлавін бере активну участь в утворенні еритроцитів, регуляції росту та запліднення. Важливий для стану волосся, нігтьових пластин і щитовидки. Однак даний вид вітаміну руйнується під впливом ультрафіолету.

Норма для дорослих – 1,5 мг в день, для дітей – від 1 до 1,8 мг.

Міститься в овочах і салатах, дріжджах, хлібних виробах, горосі, гречці, вівсянці, яйцях, нирках і печінці.

Недолік рибофлавіну може призвести до збою в роботі щитовидки. Також він може вплинути на засвоєння організмом заліза. А адже воно відіграє дуже важливу роль в процесі кровотворення. Тяжкими наслідками його дефіциту можуть бути кон’юнктивіти, катаракта, затримка росту у дітей, зниження больової чутливості, облисіння.

Специфіка вітамінів В3 і В5

Вітамін В3 допомагає зміцнювати захисні властивості організму, відмінно нормалізує роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту, допомагає знизити в крові рівень холестерину, розширює судини головного мозку, покращує еластичність суглобів. Дуже корисно його споживання для нормалізації психічного та емоційного стану.

Необхідна доза для дорослих людей – не більше 2,5 мг на добу, дітей – 0,8 мг.

Тривалий прийом нікотинаміду може викликати жирове виснаження печінки, алергічні реакції на шкірі. Недолік вітаміну може стати причиною частих головних болів, психічних розладів, анемії, втрати пам’яті і діареї.

З-за високого вмісту вітаміну В3 корисні такі продукти, як м’ясо і куряча і вирощувати індичат печінка, риба, телятина, яйця і молоко.

Роль вітаміну В5 дуже важлива у взаємодії з іншими групами вітамінів. Так, пантотенова кислота стимулює в людському організмі виробництво гормонів надниркових залоз. Неоціненна допомога пантотенової кислоти при роботі обміну жирів, окислювально-відновних процесів, нормалізації роботи статевих гормонів і гормонів росту, допомагає виробленню корисного холестерину, гемоглобіну.

Рекомендована потреба для дорослих – 1,2 мг на день, для дітей – 0,7 мг.

При нестачі вітаміну спостерігаються часті простудні захворювання і знижується імунітет. Можуть спостерігатися такі зовнішні ознаки, як нудота, депресія, оніміння пальців ніг, м’язові болі. При передозуванні може спостерігатися діарея, внаслідок чого – зневоднення.

Корисні властивості вітамінів В6, В9, В12

Він є прекрасним помічником при роботі з нейтралізацією радіоактивних речовин і при участі білкового обміну. Піридоксин необхідний для отримання енергії з жирів і вуглеводів. Його участь спостерігається в роботі великої кількості ферментативних систем. Вітамін В6 є антидотом при отруєнні протитуберкульозними препаратами.

Добова норма вітаміну В6 становить 2 мг в день.

При нестачі піридоксину спостерігаються нічні м’язові спазми, оніміння рук, судоми м’язів ніг, порушення роботи центральної нервової системи і зниження імунітету, втрата апетиту. Передозування може спровокувати втрату чутливості в кистях рук і ногах.

Його багато міститься в курячому м’ясі, пшоні, солодкому перці, часник, скумбрії, печінки, квасолі, в горіхах і гранаті.

Вітамін В9 є важливим помічником в освіті крові і нормалізації процесів травлення. Він допомагає в синтезі амінокислот, нуклеїнових кислот, медіаторів нервової системи. Цей вітамін бере участь у виробництві нових клітин, що впливають на ріст волосся, стан шкірних покривів і крові. Він робить благотворний вплив на жировий обмін в печінці, на стан апетиту у маленьких дітей.

Для дорослих людей фолієвої кислоти потрібно 200 мкг в день, для дітей – до 100мкг.

При дефіциті вітаміну може спостерігатися безсоння, втома, утруднене дихання, вроджені дефекти потомства, анемія, випадання волосся. При його передозуванні спостерігається розлад сну, діарея, блювання, метеоризм.

Джерелами вітаміну В9 є бобові, дріжджі, горіхи, банани, цитрусові, свинина, баранина, риба, молоко, злаки, гречка.

Вітамін В12 важливий для динаміки зростання і поліпшення апетиту, при нормалізації функції кровотворення і нормалізації роботи нервової системи. Достатня його вживання стимулює пам’ять, знижує дратівливість, допомагає боротися з анемією, він допомагає стимулювати дітородні функції, нормалізує кров’яний тиск, запобігає склеротичні явища.

Добова потреба у вітаміні В12 для дорослих – 3 мг, для дітей – 0,5 мг на день.

При нестачі цього вітаміну часто спостерігається хронічна втома, галюцинації, склероз, імунодефіцити, часті депресії. Проте передозування може викликати алергічні реакції – набряк легенів, шкірні висипання, серцеву недостатність, а при важких формах навіть анафілактичний шок.

За змістом цього вітаміну першість належить яловичині, нирках, домашньої птиці, печінки, мозку, морській рибі, а також морепродуктів, яєць і молочних продуктів.

Способи надходження вітамінів групи В в організм

Вітаміни можна приймати як у складі продуктів і страв, так і іншими способами, що допомагають заповнити ними організм. Можна ввести їх в організм за допомогою ін’єкцій. Щоб не спровокувати побічних ефектів, необхідно знати, в які місця їх колоти і з якими з лікарських препаратів можна поєднувати. Дуже важливо знати, що не поєднується з вітаміном с група Ст. Вітаміни В6 і С, поєднуючись нейтралізують корисні властивості кожного елемента.

Потрібен одночасний прийом таких вітамінів, як В1, В6. Вони перетворюються в неактивна речовина.

Ефект при сумісному застосуванні надають вітаміни В2 і В6 з цинком, магнієм і кальцієм. При єдиному курсі ін’єкцій вони дають хороший результат. У процесі взаємодії вітаміну В2 і цинку, він підсилює властивості цинку. Вітамін в12 в союзі з кальцієм не абсорбується при відсутності останнього.

Вітаміни групи В нескладно колоти самостійно, дотримуючись простих правил:

 1. До початку процедури слід вимити руки.
 2. Вміст ампули за допомогою голки видавити в шприц і постукати по ньому пальцем, щоб з’єднати бульбашки повітря.
 3. Необхідно дуже акуратно натиснути на поршень шприца, щоб витравити повітря до тих пір, поки на кінці голки не з’явиться крапля речовини.
 4. Ділянка для уколу обробити антисептичним розчином за допомогою шматочка вати. Лівою рукою відтягнути шкіру, за допомогою правої руки ввести наполовину голку і повільно водити розчин вітаміну.
 5. Місце уколу протерти антисептиком і швидко витягти голку. На кілька хвилин потрібно залишити змочену в дезінфікуючому засобі вату на місці уколу.

Необхідно дотримуватись обережності при введенні вітаміну. Перед тим, як зробити ін’єкцію, завжди потрібно випускати повітря із шприца з ліками, не можна робити ін’єкцію в одне й те ж місце двічі. Не можна використовувати одну і ту саму голку, якщо довелося нею проколювати гумову кришку. Голка може затупився.

Іноді лікарі приписують профілактичні ін’єкції вітамінів, щоб покращити і відновити взаємодію корисних речовин. Необхідно знати, що при введенні вітамінів в організм людини за допомогою таблеток, його концентрація в організмі не буде перевищувати 30%. Якщо вводити вітамінний препарат з допомогою внутрішньом’язових ін’єкцій – 60% і тільки при внутрішньовенному введенні його буде більш 80%. Багато хто при лікуванні віддають перевагу ін’єкцій, так як вводяться ліки під час цієї процедури не дратує травну систему.

Тепер ви знаєте, навіщо потрібен вітамін для організму, і як правильно його вживати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code