vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Вітамін В12

Для нормальної життєдіяльності людський організм потребує різних вітамінах, одним з них є вітамін В12. Він відноситься до кобаламинам, міститься в продуктах тваринного походження, а також виробляється в організмі людини.

Витамин В12

Опис та показання до застосування

Ціанокобаламін або вітамін В12 ставиться до водорозчинних вітамінів, він бере участь у кровотворенні, формуванні нервових волокон, бере участь в обмінних процесах. Він відповідає за рух жирів і вуглеводів. У чистому вигляді речовина має червоний колір. Цей вітамін надходить в організм людини здебільшого з продуктами тваринного походження, також він виробляється в організмі і відкладається в печінці, нирках і селезінці. Вітамін практично не руйнується в процесі термічної обробки.

Основною функцією вітаміну В12 є кровотворна, він сприяє розвитку еритроцитів. Він містить у собі гомоцистеїн, який знижує ризик виникнення різних серцево-судинних захворювань. Ціанокобаламін впливає на жировий обмін в печінці, він відповідає за переробку жирів і вуглеводів. З його участю здійснюється синтез молекул ДНК, він сприяє зниженню рівня холестерину.

Крім того, функції вітаміну В12 включають стимуляцію клітинного поділу. Він незамінний для тих тканин, клітини яких схильні до інтенсивного поділу. До них належать клітини крові і шкіри, клітини, з яких складається усмоктувальна частина кишечника, і клітини імунної системи.

Про нестачу вітаміну В12 свідчать наступні симптоми:

 • підвищена дратівливість;
 • слабкість і запаморочення;
 • депресія;
 • погіршення пам’яті;
 • блідість і жовтизна шкіри;
 • болі в спині і оніміння в м’язах;
 • зниження апетиту;
 • болі в серці.

Дефіцит може виникнути при недостатньому вживанні в їжу тваринних білків, зловживання алкоголем, порушення в засвоєнні вітаміну. При повноцінному харчуванні в печінці відкладається досить велика кількість кобаламін, тому дефіцит може виявлятися тільки через кілька років після настання несприятливих факторів.

При наявності ряду свідчень потрібно прийом синтетичного вітаміну, щоб заповнити недолік, перед його початком необхідно проконсультуватися з фахівцем. Показання до застосування:

 • неврити різного походження;
 • невралгії;
 • радикуліти;
 • склероз;
 • ДЦП;
 • різні шкірні хвороби;
 • хвороби печінки.

Основні джерела

Основним джерелом В12 є дріжджові бактерії, грибки та пліснява, але його засвоєння стає неможливим без певного білка, який виробляється в шлунку людини. Саме відсутність цього білка часто і стає причиною нестачі вітаміну в організмі. Кращому засвоєнню В12 сприяють інші вітаміни, наприклад В6.

В12 входить до складу багатьох водоростей, він міститься і в сир тофу.

Вітамін виробляється мікроорганізмами, які мешкають у травній системі людини, однак він практично не засвоюється організмом. Багато виробників додають штучний вітамін в сухі сніданки, енергетичні батончики і напої. При дефіциті В12 необхідно приймати синтетичний вітамін. Дефіцит вітаміну визначається за допомогою аналізу сироватки крові. Препарат призначається лікарем, при цьому його профілактичні дози відрізняються від лікувальних.

Особливо висока потреба в ньому під час вагітності, прийом вітаміну В12 при вагітності має проводитися під контролем лікаря. Приймати синтетичні вітаміни необхідно вегетаріанцям і веганам, тобто людям, які не вживають в їжу продукти тваринного походження. Дотримання постів і дієт також може призвести до дефіциту В12. Потреба людини у вітаміні залежить від його віку, статі, маси, стану організму та умов його життя. Прийом великої кількості різних ліків і протизаплідних препаратів призводять до зменшення його запасів в організмі.

Надлишок вітаміну в організмі може викликати виникнення тромбів, серцевої недостатності, набряку легенів, поява кропив’янки. У рідкісних випадках застосування вітамінів з В12 у високих дозах може викликати наступ анафілактичного шоку.

Для прийому В12 існують певні протипоказання, до них відносяться підвищена чутливість до препарату, тромбоемболія, еритремія, еритроцитоз. У деяких випадках його прийом протипоказаний у період вагітності та годування груддю. З обережністю вітамін В12 необхідно приймати при наявності доброякісних і злоякісних новоутворень. Небажаний його прийом при наявності стенокардії.

Використання в косметології

В12 широко використовується в косметології, він застосовується в складі масок для шкіри обличчя. Він допомагає освіжити шкіру, захищає від різних захворювань і підтримує її тонус, сприяє згладжування зморшок і звуженню пор. Особливо він корисний для шкіри, на якій з’являються перші ознаки старіння, вітамін здатний уповільнити цей процес і продовжити її молодість. Результати відобразяться після першого ж застосування засобу.

В12 корисний для епідермісу, в його складі знаходиться кобальт, при недоліку якого шкіра стає сухою, жовтіє і швидко старіє. Вартість В12 в ампулах цілком помірна, тому використовувати його для поліпшення стану шкіри кожен може собі дозволити. Існують різні рецепти масок з вмістом В12.

Найкращий ефект досягається при поєднанні вітаміну з жировими основами в масках, це можуть бути різні масла або сметана. В такому вигляді вони краще вбираються шкірою. Корисні властивості таких масок краще всього проявляються навесні і восени. Курс масок розрахований на два тижні, їх необхідно робити три-чотири рази на тиждень. Рекомендується проходити два курси на рік.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code