vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

У чому полягає профілактика серцевої недостатності

Порушення в роботі серця можуть призвести до погіршення якості життя і навіть загибелі хворого. Саме тому профілактика серцевої недостатності так важлива для підтримки здоров’я людини. Але щоб знати, як боротися з серцевою недостатністю, необхідно знати, що вона собою являє.

В чем заключается профилактика сердечной недостаточности

Особливості серцевої недостатності

Серце – головний орган будь-якої живої істоти, що живить клітини кров’ю і насичує їх киснем. Недостатність, що виникає в роботі серця, погіршує самопочуття людини, призводить до зниження його працездатності. Як правило, патологія супроводжується рядом характерних симптомів, серед яких:

 • задишка;
 • швидка втомлюваність;
 • затримка рідини в організмі, що проявляється набряками;
 • почастішання серцебиття;
 • кашель (спочатку сухий, але по мірі розвитку захворювання з’являється мокрота і прожилки крові в ній).

Крім того, перебуваючи в горизонтальному положенні, хворий з серцевою недостатністю змушений лежати на високих подушках, так як інше положення посилює кашель і задишку.

Ступінь розвитку патології впливає на стан серцево-судинної системи людини та якість її життя. Так, розрізняють декілька стадій захворювання:

 1. При 1 стадії порушень кровообігу не виявляється. За результатами ехокардіографії визначається незначне погіршення функцій лівого серцевого шлуночка. Хворий може вести звичний спосіб життя. При підвищених фізичних навантаженнях з’являються задишка і підвищена стомлюваність.
 2. При 2 стадії симптоми патології у спокійному стані повністю відсутні. Відзначається порушення руху крові в малому або великому колі кровообігу. При звичайних фізичних навантаженнях хворий відчуває прискорене серцебиття і втома, з’являється задишка.
 3. При 2 важкої стадії порушення кровообігу мають явно виражений характер і у великому, і в малому колі кровообігу, змінюється структура серця та судин. Неприємні симптоми виникають за будь-якої фізичної активності.
 4. При 2 кінцевій стадії спостерігаються серйозні і незворотні ураження структури судин, тканин головного мозку, серця, нирок і легень. Симптоми патології виявляються не тільки при найменших фізичних навантаженнях, але і в стані спокою.

Причини появи серцевої недостатності

Основними причинами виникнення патології слід вважати наступні стани:

 • ішемічну хворобу серця (включаючи інфаркт міокарда);
 • гіпертонічну хворобу;
 • кардіоміопатію;
 • пошкодження тканин серця при лікуванні, під час якого використовувалися протипухлинні препарати або препарати для нормалізації серцевого ритму;
 • захворювання щитовидної залози і надниркових залоз, цукровий діабет тощо;
 • ожиріння або виснаження організму, дефіцит вітамінів та поживних речовин;
 • появу інфільтратів у тканинах організму: саркоїдоз, амілоїдоз тощо;
 • ВІЛ-інфекції;
 • миготливі аритмії і блокади серця;
 • вроджені і набуті вади серцевої м’язи.

Серйозними факторами ризику, що сприяють розвитку патології, є нездорове харчування, зловживання алкоголем і куріння. Профілактика серцевої недостатності повинна виключати шкідливі звички з життя людини.

Основні профілактичні заходи для попередження патології

У медицині профілактика патології поділяється на 2 види: первинну і вторинну. Первинні профілактичні заходи повинні застосовуватися людьми, які мають високий ризик розвитку захворювання, ще до його виникнення і появи перших симптомів. Вторинна профілактика попереджає розвиток патології у осіб, яким вже поставлений цей діагноз.

Основне завдання первинної профілактики полягає в нормалізації способу життя. Величезне значення тут необхідно приділяти таким факторам, як дотримання дієти і стабілізація маси тіла, вживання в їжу здорових і корисних продуктів, фізична активність і т. п. Людина повинна зрозуміти, що, відмовившись від вживання алкогольних напоїв і тютюну, він продовжує своє життя і робить її більш повноцінним.

При вторинній профілактиці велике значення приділяється лікуванню вже наявних захворювань серця і судин. Так, при гіпертонічній хворобі пацієнту призначаються препарати, здатні не лише знизити артеріальний тиск до нормального рівня, але і захистити органи, які є мішенями при даній патології.

При ішемічній хворобі судин і серця необхідно застосовувати терапію, спрямовану на поліпшення кровотоку, нормалізації обміну ліпідів в організмі, лікування аритмій та інших порушень ритмів серця. При вадах серця необхідно своєчасно розпізнати патологію і усунути за допомогою хірургічного або медикаментозного лікування.

Від грамотної профілактики повністю залежить успішність попередження вже наявної хронічної серцевої недостатності. Так як в останні роки поширеність даної патології серед населення неухильно зростає, в першу чергу необхідно здійснювати комплекс заходів, спрямованих на зниження швидкості прогресування захворювання у осіб з 1 стадією.

Харчування і засоби народної медицини при серцевій недостатності

Профілактика серцевої недостатності неможлива без організації правильного харчування і коригування звичайного харчового раціону. В першу чергу необхідно обмежити споживання солі, так як саме вона має властивість затримувати рідину в організмі, створюючи додаткове навантаження на серцево-судинну систему. Повністю відмовлятися від солі небажано, адже вона так само, як і інші мінеральні речовини, необхідна для роботи організму.

Хорошим ефектом володіє застосування засобів народної медицини. Тим людям, в анамнезі яких уже стоїть серцева недостатність, відвари з лікарських рослин допомагають не допустити прогресування патології.

Для того щоб зміцнити стінки судин і тканини серця, можна використовувати ліки з глоду. Для його виготовлення знадобиться 500 г сухих плодів рослини залити 1 л води і довести до кипіння на середньому вогні. Після цього відвар настоюється протягом 20 хвилин, потім в нього необхідно додати по 2/3 склянки цукрового піску і меду. Ліки приймається щодня протягом 1 місяця по 2 ч. л.

Широко відомі сосудоукрепляющим властивості калини, тому для профілактики серцевої недостатності її потрібно вживати в їжу у вигляді компотів, джемів, варення або відварів. Також фахівці рекомендують використовувати відвари з сушеного кореня оману. Для приготування відвару потрібно подрібнити в порошок корінь, потім 1/3 склянки порошку залити 1 склянкою відвару неочищених вівсяних зерен. Ліки має настоятися не менше 2 годин, після чого його потрібно вживати протягом 2 тижнів по 0,5 склянки 3 рази на день перед їжею.

Крім того, відомо засіб, що допомагає при серцевій недостатності, до складу якого входить квасоля. Щоб приготувати ліки, необхідно подрібнити стручки квасолі, взяти 2 ст. л. сировини залити 750 мл води. Потім ємність потрібно поставити на вогонь і довести до кипіння. Після цього у воду додають по 1 ст. л. листя м’яти, глоду, конвалії або пустирника і кип’ятять ще 3 хвилини. Засіб настояти 3 години, потім проціджують і зберігається в холодному місці. Відвар приймають щодня 4 рази в день по 1 ч. л. додавши в кожну 20 крапель Зеленіна.

Серцева недостатність – це захворювання, яке при належному контролі і відносно успішно піддається лікуванню. Але краще попередити патологію ще до її розвитку, і профілактичні заходи тут будуть дуже до речі. Щоденне дотримання зазначених рекомендацій дозволить зберегти здоров’я людям, які ще не стикалися з патологіями серцево-судинної системи, або поліпшити стан тих, хто вже хворий.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code