vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

У чому полягає підготовка до УЗД нирок

Метою УЗД нирок, підготовка до якого включає в себе ряд необхідних заходів, є діагностування всіляких недуг системи сечовипускання. УЗД є першим, що призначається спеціалістом при наявності підозр на сечокам’яну хворобу. Це безпечний, безболісний метод. Однак для того, щоб УЗД пройшло успішно, потрібно добре до нього підготуватися.

В чем заключается подготовка к УЗИ почек

Що таке УЗД нирок?

Спочатку треба визначити, що розуміється під УЗД нирок, на що конкретно в ході нього звертає увагу фахівець.

УЗД нирок є малоінвазивною процедурою, яка дає можливість гранично чітко виявити місце розташування органів, їх габарити, форми. Це можливо завдяки особливим хвилям ультразвуку, який реєструється апаратом. Отримані дані апарат відображає на дисплеї. Завдяки подібній технології фахівець може оцінити структуру, стан кровопостачання нирок.

Для якісної оцінки стану кровотоку нирок застосовують УЗД ниркових артерій з доплером, засноване на використанні ультразвукових хвиль. Якщо показники у багато разів нижче норми, то це свідчить про перешкоду нормальному плину крові.

Підготовка до проведення дослідження

Процес підготовки до УЗД не займає великої кількості часу, не потребує проведення яких-небудь особливих заходів. Хвилі ультразвуку здатні відмінно проникати крізь будь-які рідкі середовища. Однак наявність повітря в черевній порожнині може перешкодити чіткому відображенню внутрішніх анатомічних структур. Тому лікарі перед початком заходу розповідають пацієнтам про підготовку до УЗД нирок і очищення ЖК-тракту.

Для проведення якісного УЗД нирок до процесу підготовки необхідно поставитися з особливою увагою. В ході очищення ЖК тракту необхідно суворо дотримуватися певних принципів:

 • пити якомога більше води (мінімум 2 л протягом доби);
 • після вечері обов’язково зробити очисну клізму;
 • до процедури легко повечеряти;
 • для регулювання газоутворення в кишечнику слід регулярно вживати еспумізан, ентеросорбенти;
 • протягом 3 діб до процедури вживати активоване вугілля;
 • повністю виключити з власного раціону фрукти, солодощі, сирі овочі, молоко.

Як правило, в медклиниках УЗД нирок проводять спільно з іншими дослідженнями, такими як внутрішньовенна урографія. Сукупність даних методик вельми ускладнює процес підготовки. Перед тим як вводити в ліктьову вену контрастні речовини, необхідно повністю очистити РК-тракт. Спеціально для цього використовується активоване вугілля або фортранс, який виробляється в порошковому вигляді і приймається, виходячи з ваги пацієнта.

Процес підготовки до УЗД нирок аналогічний підготовки до УЗД живота. Воно проводиться вранці на порожній шлунок. Це дозволяє людині мінімум 2 рази протягом дня прийняти їжу (обід, вечеря). Перед проведенням ультразвукової діагностики необхідно випити мінімум 1 літр води.

Коли потрібна підготовка?

Підготовку до УЗД нирок необхідно проводити, якщо:

 1. Сечовипускання супроводжується болем.
 2. У сечі були виявлені солі.
 3. Трансплантація нирки.
 4. Підвищився рівень температури тіла.
 5. Змінився відтінок сечі.
 6. Є хвороби ендокринної системи.
 7. Є болі в попереку.
 8. Збільшився рівень артеріального тиску.

Якщо в області живота є рани післяопераційного характеру, то слід провести одночасне УЗД надниркових залоз і нирок. У разі попереднього проведення контрастної ренгенографія кишечника, УЗД тазу здатне здійснюватися через добу по завершенні процедури.

Як слід готуватися до УЗД

Основні принципи підготовки до майбутнього дослідження викладені в стандартному медпротоколі, згідно з яким слід діяти перед процедурою:

 1. Необхідно з увагою поставитися до підготовки до УЗД з використанням фармацевтичних засобів, що дозволяють запобігти виникненню газів всередині кишечника.
 2. Не менше чим за 12 годин до початку діагностики допускається вживання відвареного м’яса, риби, каші, хліба. Процес підготовки передбачає застосування спецлекарств, усувають в кишечнику гази: «Еспумізан», «Куплатон», «Инфакол». Рівень дозування цих медичних препаратів передбачає застосування на 10 кілограм ваги 1 таблетки.
 3. За 8 годин до початку заходу необхідно повністю відмовитися від прийому їжі. У разі призначення УЗД на другу половину дня допускається прийняти легкий сніданок за 10 годин до початку заходу.

Як правильно очищати кишечник перед УЗД

Під час підготовки до УЗД допустимо вживати:

 • минтай відварений;
 • перепелине м’ясо;
 • відварну або парову курятину;
 • яловичину;
 • тверді, з незначним вмістом жиру сири;
 • перловку;
 • гречку, вівсянку;
 • щодня з’їдати одне яйце.

Перед УЗД нирок неприпустимо вживати в їжу:

 • алкоголь;
 • копчені продукти, м’ясо, рибу;
 • жирні м’ясні бульйони;
 • боби;
 • молоко;
 • хліб чорний;
 • воду з газом, газовані напої;
 • капусту;
 • фрукти сирі овочі.

При підготовці до УЗД нирок слід регулярно і по можливості частіше пити воду, несолодкий чай. Найбільш якісні результати УЗД виходять у тому випадку, якщо досліджуваний максимум за півгодини до нього вип’є невеликими ковтками склянку мінеральної води. Проводити обстеження необхідно тоді, коли виникає бажання сходити в туалет. Це дає можливість отримати найбільш чітку ехографічну картину сечового міхура і органів системи сечовипускання, які оточують його.

Як треба приготуватися до УЗД нирок майбутнім матерям

При вагітності УЗД нирок може призначатися лікарем, коли виявляється алергія на якісь контрастні речовини, що застосовуються при інших процедурах діагностики.

Під час вагітності процес підготовки до УЗД майже нічим не відрізняється від звичайного. Щоб підготовка пройшла правильно, необхідно суворо дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. Мінімум за годину до УЗД випити 3 склянки води.
 2. Дотримуватися дієти, яка передбачає відмову від молокопродуктів, газованої води, хліба чорного, свіжих овочів, фруктів, бобових.
 3. Використовувати вугілля активоване, «Філтрум», «Еспумізан».

Підготовка до УЗД нирок у дітей

Згідно з останніми статистичними даними більше 5% всіх новонароджених малюків мають ті чи інші вади розвитку нирок. Саме тому діти у віці від 1 до 1,5 місяців підлягають обов’язковому комплексному ультразвуковому обстеженню.

УЗД нирок повинно робитися дітям більш старшого віку. Серед загальної кількості дитячих патологій порушення в діяльності системи сечовипускання складають до 40%. При цьому більшість відхилень здатні протягом досить значного часу жодним чином не проявляти себе. Тільки УЗД дає можливість знайти їх.

Норми ультразвукового дослідження у дітей вкрай відрізняються від показників дорослих. Вони здатні змінюватися в залежності від віку. Тому необхідно в обов’язковому порядку проходити це обстеження в спеціалізованих клініках для дітей.

Всім новонародженим, які при пологах пройшли реанімаційні заходи, необхідно по можливості швидше (приблизно з третього дня) пройти процедуру УЗД.

Основними показаннями до УЗД у дітей є:

 • травма поперекового відділу або/і живота;
 • біль в попереку або/та в животі;
 • тривалий високий рівень температури тіла, причину якого знайти не вдається;
 • виникнення набряків;
 • зміна результатів аналізу сечі;
 • порушене, утруднене сечовипускання;
 • негативна спадковість (наявність ниркових патологій у когось з батьків);
 • скринінг для дітей від 1 до 1,5 місяців.

Якщо мова йде про проведення ультразвукового дослідження одних лише нирок, то до процедури не треба готуватися заздалегідь. Комплексне ультразвукове дослідження нирок, а також міхура здійснюється при повному сечовому міхурі. Під час підготовки необхідно суворо дотримуватися певного балансу: якщо вживати рідину менше, чим потрібно, то лікарю не вдасться отримати досить чітке зображення. Якщо ж сечовий міхур буде переповнений, то дані дослідження покажуть наявність у дитини розширених ниркових мисок (пієлоектаза) і залишкової сечі. Найкраще мінімум за 30 хвилин до початку процедури випити 200-800 мл води (але ні в якому разі не газованої). Якщо дитина не може за один раз випити стільки рідини, то необхідно розтягнути цей обсяг на 1,5 години до УЗД, даючи йому невеликі порції води.

УЗД нирок для немовляти проводиться набагато простіше: треба лише максимум за 20 хвилин до процедури напоїти або нагодувати дитину.

Проведення ультразвукового дослідження нирок дає можливість спростувати або підтвердити присутність тієї чи іншої хвороби, точно визначити рівень тяжкості, небезпечності її, а в разі потреби вибрати грамотну, найбільш ефективну схему лікування.

Нормальні дані для УЗД

Щоб пройти УЗД, слід точно знати можливі норми надниркових елементів. В ході проведення УЗД лікарю необхідно визначити зовнішнє будову і розміри нирок. Нормальна довжина нирки становить від 10 до 12 сантиметрів. Рівень ширини її не повинен перевищувати 6 сантиметрів, а товщина повинна становити від 4 до 5 см. Товщина ниркової паренхіми залежить від віку обстежуваного, проте в середньому вона не перевищує 22 міліметрів.

У маленьких дітей показники будуть трохи іншими: товщина буде становити 15-18 сантиметрів, а ширина – 1-3 см.

Які хвороби нирок дозволяє виявити УЗД

Після завершення УЗД лікар здатний поставити кінцевий діагноз.

До найбільш поширених захворювань, які можуть бути діагностовані за допомогою УЗД нирок, відносяться:

 • кісти;
 • пухлини злоякісні, доброякісні;
 • пієлонефрит;
 • нирково-кам’яна хвороба.

Одною з найпоширеніших є проблема з утворенням каменів в нирковій мисці.

Порушення процесу обміну речовин в організмі також здатні призвести до появи каменів у нирках: спочатку утворюються кристали солі, які поступово перетворюються на каміння.

Форма, розмір, чисельність каменів можуть бути самими різними. Оскільки вони рухаються за допомогою припливу сечі, хворий може відчути гостру біль. Лише УЗД нирок зможе точно визначити параметри каменів.

Кіста ниркова є ще одним захваорюванням нирок, яке можна виявити лише при процедурі УЗД. Кісти здатні виникати з віком або знаходитися в організмі людини з народження. При великій кількості кіст ниркова тканина нагадує гроно винограду. Кіста являє собою порожнину, має закруглені краї, в якій міститься велика кількість рідини.

Додаткові процедури, що проводяться до УЗД

Перед проведенням УЗД нирок слід здати на аналіз сечу, кров. Вони допоможуть виявити наявність хвороб, патологій нирок.

Як правило, призначаються лікарем загальні аналізи сечі і крові. Однак нерідко лікарі вимагають провести спеціальний аналіз, при якому визначається вміст білка в крові або рівень сечовини в урині.

Завдяки аналізу сечі за Ничепоренко можна чітко визначити число лейкоцитів, тромбоцитів в сечі. Перед проведенням УЗД нирок вкрай необхідно ще здати аналіз за Зимницьким.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code