vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Третинний сифіліс у чоловіків: симптоми та методи терапії

Третинний сифіліс – захворювання, яке передається статевим шляхом і є останньою стадією хвороби. Прогноз залежить від тяжкості перебігу, можливо розвиток незворотних наслідків, таких як деформація хрящів і кісток. Нерідко бувають випадки летального результату (у кожного четвертого пацієнта). При появі перших симптомів рекомендується відразу звернутися до лікаря-терапевта для подальшого лікування.

1

Причини розвитку

Третинний сифіліс у чоловіків виникає через 4-10 років після зараження блідою трепонемою в тому випадку, якщо пацієнт не лікувався або брав лікарські засоби в недостатній дозуванні. Сприятливі фактори:

 • старечий та дитячий вік;
 • травми;
 • хронічні хвороби;
 • інтоксикація організму;
 • алкогольна залежність;
 • шкідливі і важкі умови праці;
 • неправильне харчування;
 • дефіцит вітамінів.

Бліда трепонема має форму спіралі, що складається з 8-14 завитків. Її активність підвищується при температурі 40… 42 °С, а нагрівання до 60… 100 °С вбиває.

2

Прояви

У хворих з’являються горбки, а потім виразки на шкірних покривах, хрипкий кашель на тлі виразок в легенях і проблеми з суглобами. Третинний сифіліс часто призводить до смерті (у 25% випадків).

У цей період хвороби пацієнти не є заразними, тобто з ними можна спокійно контактувати без загрози для свого здоров’я.

Хворі починають повільно думати і погано сприймати інформацію. Нерідко зустрічається погіршення слуху та зору.

Відзначається порушення рухової функції, тобто руху здійснюються з працею. Хворі часто скаржаться на стан депресії (пригнічений настрій протягом тривалого часу). Родичі помічають у них різкі перепади настрою.

Основною ознакою цього захворювання є поява інфекційних гранульом, які проявляються на шкірі у вигляді горбків або вузлів, що переходять у виразки.

При третинному сифілісі горбки з’являються окремо. Нерідко можна зустріти поліморфні елементи: виразки, рубці і плями. Вузли (гуми) виникають повільно і не мають ознак сильного запалення.

2.1

Бугорковий сіфілід

Бугорковий сіфілід з’являється на обмеженій ділянці шкіри і несиметричний. Горбки мають форму кулі або можуть бути плоскими, мідно-червоного або синюшного кольору. Вони мають щільну консистенцію і чіткі межі. Горбки розташовуються групами, але не зливаються один з одним.

У такому стані вони перебувають близько двох місяців, а потім розсмоктуються або на їх місці утворюються виразки. При розсмоктуванні можна відзначити лущення і зменшення ущільнення (інфільтрату). Після зникнення горбка з’являється рубець, який потім набуває звичайний колір шкіри.

Кірка покриває всю поверхню горбка, але при цьому по периферії завжди присутній вузький край нераспавшегося інфільтрату. Після відторгнення кірки можна побачити круглу виразку, дно якої глибоке, нерівне. Поступово вони руйнуються і утворюється рубець.

Виділяють кілька форм захворювання:

 1. 1. Згрупований. Горбки розташовуються на невеликій обмеженій ділянці шкіри. Вони знаходяться близько один до одного, розділені вузькими областями здорової шкіри і не зливаються між собою. Максимальна кількість горбків – 40. У цій області спостерігаються як свіжі горбики, так і рубці.
 2. 2. Серпигинирующий. Відбувається послідовне поява свіжих і одночасне загоєння старих горбків. З-за цього область поразки починає рости, захоплюючи нові здорові області шкірних покривів.
 3. 3. Карликовий. Поверхневі щільні вузлики круглої і овальної форми червоного кольору. У підсумку на їх місці формуються рубці, а виразки завжди відсутні
 4. 4. Дифузний вид зустрічається дуже рідко. При цьому наголошується злиття горбків у бляшку, має синьо-червоний колір. Її діаметр іноді досягає 10 див. Цей процес завершується появою виразки або рубця.

2.2

Гуммозний сіфілід

Гуми (вузли) виникають в підшкірній жировій клітковині, а іноді в м’язі або кістки. Спочатку в уражених тканинах можна промацати ущільнення. По мірі прогресування цей вузол збільшується в розмірах і підтягує шкіру, яка стає синюшно-червоною.

Іноді у пацієнтів зустрічаються гумозні інфільтрати. Вони являють собою ущільнення діаметром 6-8 див. В такому випадку відбувається злиття двох-трьох вузлів.

Дифузний склерозуючий глосит – найважче ураження слизової оболонки органів рота. Спочатку відбувається дифузна інфільтрація мови, при якій він збільшується, стає щільним. Згодом він заміщується рубцевою тканиною, яка його стягає.

З-за цього він зменшується, а поверхня стає горбистою. На спинці язика з’являються тріщини, які можуть стати злоякісними. Саме тому на цьому тлі може розвинутися рак.

Крім цього, відзначається ураження слизових оболонок рота. У цій зоні формуються гуми і горбки. Як і на шкірних покривах, ці висипання не заразні, але мають злоякісне протягом і руйнують тканини.

На м’якому піднебінні у хворих з’являються гуми. Пацієнти скаржаться на появу набряку і почервоніння. При рубцюванні відбувається деформація піднебіння, вкорочення і зрощення зі стінками глотки.

Якщо гумма знаходиться на губі, то відзначається яскраво виражений набряк. Горбки в області рота зустрічається рідко. Вони мають червоно-коричневий колір, а рубці з’являються через кілька місяців. Якщо відбувається суцільне ураження ротової порожнини, то по мірі прогресування хвороби на пізніх стадіях відбувається деформація м’якого неба.

Також для хворих характерний сифілітичне западіння носа.

3

Лікування

Лікування проводиться в умовах стаціонару. Для терапії третинного сифілісу прописують антибіотики у вигляді внутрішньом’язових уколів протягом двох тижнів (Цефтріаксон, Біцилін, Экстенциллин, Тетрациклін). Медикаментозна терапія проводиться у 8 курсів, між якими повинен бути перерва на півтора місяця.

Для підвищення імунітету прописують імуностимулюючі лікарські засоби (Інтерферон, Декарис, Арбідол). Лікування нерідко буває комплексним, тому що третинний сифіліс розвивається на тлі інших патологій. При ураженні шкіри лікарі також надають необхідну допомогу.

В процесі терапії необхідно контролювати роботу печінки, нирок і серця. В умовах стаціонару призначають вітамінно-мінеральні комплекси для поліпшення самопочуття хворого. Після проходження курсу лікування пацієнт повинен регулярно відвідувати лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code