vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Сумісність вітамінів між собою

Сумісність вітамінів між собою має принципове значення в ситуації, коли виникає необхідність приймати кілька комплексів одночасно і планувати меню. Крім того, знання про те, як співвідносяться різні вітаміни між собою, дозволяє вибрати оптимальний комплекс, так як часом виробники біологічно активних добавок включають в одну таблетку несумісні вітаміни і мінерали.

Совместимость витаминов между собой

Що таке вітаміни?

Вітаміни – це необхідні для підтримки життя речовини, які майже або зовсім не синтезуються тілом людини, а тому їх нестачу необхідно заповнювати ззовні. В даний час виділяється 13 вітамінів, названі за літерами латинського алфавіту: А, B1, B2, B3, D4, B5, B6, B9, B12, С, D, E і K. На етикетках вітамінних комплексів можна теж побачити в складі не тільки вітаміни, але і такі речовини, як цинк, мідь, залізо та інші, які є мінералами або, кажучи мовою науки, «біологічними значущими елементами». Їх поява не випадково: багато мінерали підвищують засвоюваність або самі краще засвоюються в поєднанні з вітамінами. Але ряд останніх не сумісний з деякими мінералами, що необхідно враховувати при вживанні вітамінних і мінеральних комплексів.

У повсякденному мовленні авітамінозом називають брак вітамінів, однак він пов’язаний з цілковитою відсутністю необхідних організму речовин, а ось їх нестача називається гіповітамінозом. Якщо ж в організмі спостерігається їх надлишок, то медики заявляють про гіпервітамінозу. Важко переоцінити значення вітамінів: при повній відсутності С розвивається цинга, якщо немає D – рахіт, а якщо ні А, або по іншому ретинолу, то розвивається куряча сліпота.

Вітаміни А, D, E, K – жиророзчинні. Це означає, що вони можуть накопичуватися в тілі і викликати гіпервітаміноз. А ось група В і С – водорозчинні, вони легко виводяться з тіла з рідиною, а тому з ними частіше пов’язаний гіповітаміноз.

Крім того, на будь-вітамін можлива алергічна реакція, тому якщо у випадку прийому комплексів, вітамінного крему і тому подібної продукції виникає висип, свербіж, почервоніння, то необхідно звернутися до алерголога.

Алергія на той чи інший вітамін може бути причиною раптових і ні з чим не пов’язаних висипів і почервонінь.

Де міститься найбільше вітамінів?

Вітаміни містяться в різних продуктах харчування і продаються в аптеках як самостійно, так і в складі вітамінних та вітамінно-мінеральних комплексів. Знання того, які елементи містяться в тих чи інших продуктах, дозволяє створити збалансоване меню. Найбільшої концентрації вітаміни досягають у фруктах і овочах. Для створення правильного меню немає необхідності в серйозних витратах на якісь особливі продукти: у капусті містяться A, С і К, в помідорах – В3, З, К. Картопля містить у собі В9, С,D,Е, Н і К, а моркву і зовсім є джерелом корисних речовин: у ній містяться В12, С, D, Е, Н, РР, К, Р, А. І у всіх перелічених продуктах є В1, В2, В6.

При приготуванні їжі необхідно враховувати універсальне правило, що свідчить, що у свіжому продукті вітамінів на порядок більше, чим в приготованому. Таким чином, краще всього вітаміни зберігаються в салатах та заморозках. Заморожені овочі перед варінням краще не розморожувати, щоб зберегти більше цінних речовин. Крім того, салати з морквою, перцем, зеленою цибулею варто заправляти рослинною олією або сметаною, так як це дозволить міститься в продуктах вітаміну А «заробити» в організмі. А при приготуванні супів краще використовувати зовнішні листки білоголової капусти: в них більше вітамінів, значить і суп, зварений з ними, буде корисніше.

Однак часто немає можливості приділяти увагу ретельному вивченню складу продуктів і створення плану харчування, тому не можна не звернути увагу на аптечні вітамінні та вітамінно-мінеральні комплекси.

Однак у цій справі необхідна певна обережність, так як часом виробники в один вітамінний комплекс включають несумісні між собою речовини, і бувають ситуації, коли необхідно приймати два різних комплекси одночасно. Що стосується придбання окремих вітамінів (так у продажу, наприклад, можна зустріти вітамін Е), то тут краще проконсультуватися з лікарем, так як неправильне дозування препарату може спричинити гіпервітаміноз.

Сумісні вітаміни

Для того щоб найкращим чином продумати прийом, необхідно враховувати сумісність вітамінів між собою та особливості їх взаємодії.

А допомагає засвоюватися залозу і добре взаємодіє з цинком. Е і З А допомагають не окислюватися в тілі людини. Важливо пам’ятати, що при сумісному прийомі А і Е останній інтенсивно виводиться з тіла.

Е діє ефективніше разом з селеном, таке поєднання вітамінів краще захищає жирові тканини.

З збільшує засвоюваність В9, заліза та хрому. Він теж допомагає А не окислюватися і відновлює окислений Е. D неможливо Без засвоєння кальцію і з ним організм краще сприймає фосфор. До бере участь одночасно з кальцієм у побудові кісток, а також сприяє згортання крові.

У добре приймати разом з магнієм, так як в такому випадку вони краще засвоюються. В2 перетворює В6 в його активну форму, тому їх бажано вживати разом. Перший дозволяє краще засвоюватися цинку. Другий затримує його виведення з організму з сечею, так само В6 діє і на кальцій. Відмінно поєднується В6 з магнієм: вони дозволяють один одному краще проникати в клітини організму.

Як вже було вище сказано, для того щоб В9 залишився в тканинах, необхідний С. І для абсорбції В12 потрібен кальцій.

Таким чином:

  • А підтримується Е і С, покращує сприйняття заліза і цинку;
  • Е інтенсивніше працює з селеном;
  • З сумісний з В9, А залізом і хромом;
  • D потрібен при прийомі кальцію і фосфору;
  • До необхідний при прийомі кальцію;
  • В2 В6 посилює роботу і необхідний при прийомі цинку;
  • В6 сумісний з В2, цинком, кальцієм і магнієм;
  • В9 “не працює” без вітаміну С і магнію;
  • В12 “не працює” без кальцію.

Які вітаміни несумісні?

Однак не всі вітаміни і мінерали сумісні між собою, про що необхідно пам’ятати, плануючи прийом вітамінів або меню. Так В1 руйнується при одночасному прийомі з В2 і В3, а В6 не дає В1 перейти в активну форму. Не варто приймати разом В1 і В12, так як їх спільний прийом може загострити алергії. Вітамін В6 руйнується, якщо приймати його з В12. В9 краще не вживати спільно з цинком, так як вони взаємно погіршують транспорт один одного по організму. В12 стає абсолютно марним при одночасному його вживанні з вітаміном с, міддю або залізом, тому їх не можна приймати одночасно. І, нарешті, абсолютно не поєднуються вітамін С і вітаміни групи В.

Але не все так погано: якщо є необхідність прийняти дві групи вітамінів, несумісних між собою, то треба приймати їх з інтервалом 4-6 годин. Саме стільки необхідно організму часу для повного засвоєння одних вітамінів перед прийомом інших.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code