vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Сучасна доплерометрія для вагітних: що це таке?

Трапляється так, що призначають доплерометрію вагітним – що це за обстеження, і в яких випадках воно застосовується?

Современная доплерометрия для беременных: что это такое?Це пренатальний метод, що представляє собою один з різновидів УЗД. Найчастіше його проводять разом з основним ультразвуковим обстеженням шляхом спеціальної приставки, яка підключається до головного апарату.

Показники доплера дають значення частоти звуку, який виробляється в результаті руху крові по пуповині і матці майбутньої матері. Завдяки даному методу лікар визначає швидкість і характер кровотоку в аорті середньої мозкової артерії дитини.

Доплерометрія дозволяє визначити, чи є порушення в плаценті. Адже від цього залежить, наскільки плід повноцінно отримує всі необхідні для розвитку речовини. Таке обстеження допоможе попередити на початкових стадіях фетопланцентарну недостатність або гіпоксію.

Доплер при вагітності – різновиди дослідження

На сьогоднішній день метод передбачає два види:

 1. Дуплексне сканування.

У цьому випадку перевіряється сила кровотоку, звертається увага на стан судинної системи і на те, яка її прохідність. Даний метод призначений саме для визначення точок порушення прохідності.

 1. Триплексне сканування.

Тут аналогічні цілі, як і в першому методі. Єдине, чим він відрізняється: при триплексному обстеженні є можливість отримати кольорове зображення. А воно, в свою чергу, більш точно відображає всю картину стану і розвитку плода.

Розшифровка результатів здійснюється за допомогою зіставлення отриманих цифр і тих, які повинні бути в нормі. Зручність використання доплер УЗД при вагітності в тому, що всі результати відразу ж виводяться на монітор.

Для чого призначають доплерометрію?

Як вже зазначалося вище, дане обстеження спрямоване на виявлення проблем в роботі серця малюка, дозволяє побачити наявні просвіти і прохідність материнської пуповини. Також є можливість оцінити кровоток. Завдяки цьому можна вчасно виявити гіпоксію або недостатність роботи плаценти.

Крім того, слід знати, що в процесі росту плоду він часто змінює своє положення в животі у мами. При цьому іноді пуповина обвиває шію дитини.

І ось тут важливо виявити характер такого обвиття, адже це безпосередньо може вплинути на пологи. Одноразове обкручування не так небезпечно, як дворазове і більше, до того ж необхідно знати, в якому саме місці пуповина стикається з дитиною.

Схема проведення доплерометрії

Відразу варто уточнити, що доплер може призначатися не один раз. Така процедура абсолютно безпечна як для матері, так і для малюка. Крім того, ніякого дискомфорту вона не несе: вона багато в чому схожа з ультразвуковим дослідженням.

Така методика застосовується тільки з 23 тижня вагітності. Але її проходять не всі, основною групою ризику є жінки з наступними захворюваннями:

 • анемією;
 • гестозом;
 • гіпертонією;
 • проблемами серцево-судинної системи;
 • хворобами нирок;
 • цукровим діабетом;
 • наявністю в крові резус-антитіл;
 • васкулітом.

Крім того, доплерометрию призначають тим, у кого раніше дозріває плацента, поставлений діагноз багатоводдя або маловоддя, а також, якщо у дитини присутня хромосомна патологія. Тому дуже важливо, щоб жінка вчасно відвідувала свого гінеколога, так як тільки лікар може контролювати стан здоров’я маляти. Адже доплер для вагітних може призначатися і при інших діагнозах, наприклад:

 1. Таку процедуру проходять жінки, які не досягли ще 20 років або вважаються старонароджуючими (кому за 35).
 2. Якщо звичайне ультразвукове дослідження покаже, що материнська пуповина обвила шию дитини або перебуває в такому становищі, що є ризик такої дії.
 3. Якщо за показаннями видно, що плід не досягає свого розвитку, тобто відстає, або є підозра на розвиток вад внутрішніх органів малюка.
 4. Доплер призначають і тим породіллям, у яких перша вагітність закінчилася викиднем, загибеллю малюка. Ще воно належить тим, хто народив дітей з вадами, або дитина загинула внутрішньоутробно.
 5. Якщо у жінки буде не одна дитина, а відразу декілька, при цьому малюки значно різняться за розмірами один від одного, то доплерометрія обов’язкова. Вона дозволить контролювати стан кожної дитини.
 6. Метод використовують, якщо жінка з якихось причин отримувала травму живота вже в процесі виношування дитини.

Всі ці моменти важливо контролювати, адже вони безпосередньо можуть відбитися на розвитку дитини.

Розшифровка показників

При проведенні обстеження на монітор виводяться спеціальні індекси, за якими лікар може судити про стан плоду. Вони показують нормальний кровотік, а якщо і є порушення, то якого вони ступеню.

Є 3 основних показника, за якими лікар може зорієнтуватися в показниках:

 • «СДО» – сістолодіастолічне ставлення;
 • «ІР – індекс резистентності;
 • «ПІ» – індекс пульсації.

Чим вище показник індексу, тим вище опір кровотоку, і, відповідно, навпаки, чим вони нижче, тим менше і опір кровотоку. У разі, коли індекс резистентності перевищує показник 0,773, а сістолодіастолічне ставлення переходить за позначку в 4,4, то це прямий показник тривожної ситуації.

Але відразу хочеться відзначити, що навіть якщо порушення і були виявлені, це не привід для паніки. За отриманими показниками лікар визначає наскільки важкий стан – є загроза викидня, будуть проходити пологи в більш важкій формі, чи нормально розвивається сама дитина. Такий метод просто «коригує» вагітність, а, крім того, лікар призначає курс лікування, який допоможе зберегти здоров’я і мамі, і майбутньому малюкові.

Якщо проблеми в крові є, то їх розділяють за ступенем тяжкості. Ступенів всього три:

 1. Перший ступінь має свою градацію:
 • «А» – у плодово-плацентраному кровотоці порушень не виявлено, але є дисфункція в матково-плацентарному кровотоку;
 • «В» – а тут навпаки, плодово-плацентарний кровотік неповноцінний, а в матково-плацентарному порушень немає.
 1. Друга ступінь характеризується порушеннями і в одному, і в другому кровотоці. Але їх значення не критичні.
 2. Третя ступінь показує, що в плодово-плацентарному кровотоку є порушення критичного характеру, притому, що матково-плацентарний кровотік може бути порушений, а може бути збережений.

Така процедура проводиться тільки з ініціативи гінеколога. Справа в тому, що для проведення доплерометрії необхідна спеціальна апаратура, яка є не в кожному медичному закладі.

Як виглядає процедура доплерометрії?

Якої-небудь специфічної підготовки вагітної доплер не вимагає. Єдине побажання, яке рекомендується виконувати жінці – добре пообідати за 2-3 години до обстеження. Що стосується наповнення сечового міхура, то тут таких вимог немає. Також перед доплером не варто харчуватися якимись певними продуктами.

Для проведення обстеження вагітну укладають на спину на кушетку. Жінку можуть попросити перекинутися і на лівий бік, при цьому вона повинна оголити живіт від грудей і до лобка. На шкіру і на прилад наносять спеціальний гель, щоб полегшити ковзання і збільшити щільність дотику.

На монітор виводиться кольорове зображення, на якому червоний колір позначає кровотік до датчика, а синій колір – від датчика. Чим більш насичений відтінок, тим вище швидкість. За отриманими аналізами акушер може уявити собі картину того, що відбувається. Норми при такому обстеженні повинні бути наступні:

 1. Сістолодіастолічне ставлення в артеріях маточного органу має бути в межах 2.0 (з 20 по 40 тиждень).
 2. Всі три індексу артерії пуповини, починаючи з другої половини вагітності, йдуть на спад. Якщо в період з 10 по 13 тиждень проводиться доплер, і показники кровотоку йдуть зворотними або реверсними, то це пряма вказівка на хромосомну патологію у плода.
 3. Починаючи з 5го місяця вагітності, лікар оцінює стан аорти плода, де СДН вважається нормальною, якщо:
 • 6,1 – 6,75 – 16-20 тиждень;
 • 5,4-6,1 – 20-23 тиждень;
 • 4,85-5,24 – 23-26 тиждень.

Але індекс резистентності повинен варіюватися в межах 0,75.

Чим більше місяць вагітності, тим менші значення буде мати мозкова артерія.

Всі ці моменти розшифрувати самостійно не можна, тому вибираючи фахівця для доплерометрії, слід бути впевненим у його кваліфікації. Інакше отримані результати інтерпретуються неправильно, і тоді є два варіанти розвитку подій:

 • абсолютно здоровому малюку поставлять «діагноз», а матері доведеться труїти себе не потрібними медикаментами;
 • відбудеться недогляд проблеми, що призведе до упущення моменту, коли малюкові можна було надати допомогу.

Наприклад, доплер при вагітності допомагає виявити гіпоксію. В цьому випадку показники СДО і ІР маткової артерії збільшуються, значить, малюкові не вистачає повітря. Якщо ці значення присутні в пуповинній артерії, то це прямий сигнал про розвитку фето-плацентарної недостатності.

До речі, не варто забувати і про мам, у яких буде двійня або трійня. Адже не завжди малюки розвиваються рівномірно, хтось із них може тягнути живильні речовини в більшій кількості, то інший (інші) почнуть відставати в розвитку.

Саме з цих причин доплерометрія під час вагітності настільки важлива. Адже завдяки ній є можливість вчасно вирішити проблемні ситуації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code