vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Стіл № 7: опис дієти, варіанти, меню при захворюваннях нирок з рецептами

Ще в радянський час провідними фізіологами і дієтологами Інституту харчування була розроблена система лікувальних столів для людей із захворюваннями різних органів. Вона використовується донині з деякими поправками в стаціонарах і для рекомендацій по харчуванню амбулаторним хворим. Дієтична система Певзнера налічує 15 столів, які відповідають потребам людини при супутніх хворобах. Стіл № 7 показаний пацієнтам з патологіями нирок. Правильна організація раціону у цих хворих сприяє зменшенню навантаження на нефрон (функціональну одиницю нирки), підвищенню ефективності терапії та подовженню ремісії.

1

Опис столу № 7

Дієтичний стіл під номером 7 застосовується у ниркових хворих в період одужання або ремісії, тобто на амбулаторному лікуванні. Основні цілі, показання та складу дієти описані в таблиці:

Параметри Опис

Цілі

 • Зниження функціонального навантаження на нирки, створення сприятливого режиму харчування при запаленні ниркової паренхіми.
 • Забезпечення оптимальних умов для сечовиділення та елімінації продуктів метаболізму.
 • Підвищення лікувального ефекту від медикаментозного лікування і подовження ремісії за рахунок нормалізації обміну в нирках, протиалергічну дії.
 • Зменшення екстраренальних проявів: зниження рівня артеріального тиску, сходження набряків і т. д.

Свідчення

 • Пієлонефрит;
 • гравидарная нефропатія;
 • гломерулонефрит (ГлН): гострий – у період одужання, хронічний – у період затихання процесу;
 • інші патології, при яких показаний раціон без солі

Характеристика

Малосолевая лікувальна дієта з незначним обмеженням білкової їжі (особливо тваринного походження), жирів і швидких вуглеводів. Раціон з підвищеним вмістом вітамінів, амінокислот. Під забороною – подразнюють нирки екстрактивні речовини, продукти з підвищеним рівнем этандиовой (щавлевої) кислоти і ефірних масел. Необхідно дотримуватися дробового і частого режиму прийому їжі

Кулінарна обробка

Продукти рекомендується вимочувати, відварювати, запікати, готувати на пару. Смажені страви допускаються в незначній кількості (бажано після попередньої варіння). Температура їжі при вживанні – звичайна

Склад дієти

 • Білки – 70 г;
 • жири – 90 г;
 • вуглеводи – 360 г

Енергоємність

2700 ккал (збільшується або зменшується у зв’язку з індивідуальними особливостями)

Список дозволених продуктів столу № 7 досить великий і різноманітний. Мінусом є тільки той факт, що готувати їх потрібно без солі і зі значним обмеженням спецій.

Денна норма споживання солі – до 1,5-2 мчасто вже міститься в продуктах. Для оптимального контролю страви бажано готувати без додавання солі, виділяти хворому окремо приписану кількість на день для підсолювання під час прийому їжі.

Обсяг рідини для вживання визначається за формулою: об’єм виділеної сечі за вчорашній день + 500 мл.

Рекомендовані і заборонені продукти зазначені на картинці:

2

Варіанти

Існують додаткові дієти для ниркових хворих в гострий період та при загостренні, в тому числі і на стаціонарному лікуванні. Вони позначені літерами “а”, “б”, “в”, “г” і мають особливості щодо вживання солі, рідини і білка, продиктовані клінічною формою, перебігом захворювання, а також функціональним станом нирок. Враховується вираженість набряків, кров’яного тиску, порушень обміну речовин.

Опис варіантів столу № 7:

Стіл

7 а

7 б

7

7 р

Захворювання, період, тяжкість

Гострий гломерулонефрит з тяжким перебігом, виражена хронічна ниркова недостатність (ХНН)

Гострий гломерулонефрит і загострення хронічного

Нефротичний синдром

Пацієнти, які перебувають на діалізі

Цілі

Максимальне зниження навантаження на нирки (особливо сіллю і білком), десенсибілізуючу і протизапальну дію, виведення побічних продуктів метаболізму, підвищення сечовиділення, запобігання виникнення набряків і підвищення тиску

Зменшення навантаження на нирки, поліпшення діурезу, елімінація продуктів обміну, протизапальну дію, профілактика гіпертензії

Зниження навантаження на нирки, стимуляція сечовиділення, корекція порушень обміну речовин (гіпопротеїнемії, гіперліпідемії), боротьба з набряками

Щадіння функції нирок, корекція порушень обміну (особливо підвищення катаболізму білка)

Білки (г)

20 (переважно рослинні)

40 (тваринні та рослинні)

120 (тваринні та рослинні)

60 (переважно тварини)

Жири (г)

80

80-90

75

110

Вуглеводи (г)

350

450

450

450

Калорійність (ккал)

2200

2700

2900

2500-3000

Кулінарна обробка

Продукти рекомендується вимочувати, відварювати, запікати, готувати на пару. Смажені страви можна в незначній кількості (бажано після попередньої варіння)

Кухонна сіль – NaCl (р)

До 2

2-3

2-3

2-3

Рідина (л)

Об’єм сечі за вчорашній день + 200-300 мл

1-1,5

0,8

0,7-0,8

Особливості і відмінності від дієти № 7

 • Різке лімітування білків і помірне – жирів і вуглеводів;
 • зменшення споживання рідини;
 • виняток солі, екстрактивних речовин;
 • підвищення кількості вітамінів.

Тривалість дієти – тиждень. Кратність прийому їжі – 3 основних + 2 перекуси, маленькими порціями.

Заснована на дієті № 7, але додатково виключаються м’ясо і риба, сир, сир, яйця, жири тваринного походження і маргарин, бобові, молочні супи, молочний крем, морозиво, мінеральні води

 • Помірне лімітування білків;
 • зменшення споживання рідини;
 • виняток солі, екстрактивних речовин;
 • підвищення кількості вітамінів.

Список дозволених продуктів трохи розширюється в порівнянні з дієтою № 7, включаючи в день 50 г нежирного вареного м’яса або риби, склянка молока або кисломолочних продуктів, 1 яйце або 100 г сиру

 • Різке обмеження солі та рідини;
 • збільшення в раціоні біологічно цінного білка.

Кількість білка розраховується на кожен кілограм ваги

 • Збільшення споживання білка в зв’язку з катаболічним типом обміну речовин (нерідко у хворих на діалізі спостерігається кахексія – виражене схуднення);
 • зменшення споживання рідини (залежить від об’єму діурезу);
 • зменшення натрію (Na), калію (K) і фосфору (P)

Існує також дієта № 7 р, застосовувана при вторинній гіперурикемії у зв’язку з нирковою недостатністю. При симптоматичній гіперурикемії призначається стіл № 6.

Дієтичний стіл № 7 застосовується при захворюваннях нирок і ніякого відношення до дієти для схуднення “7 пелюсток” не має.

3

Особливості при різних захворюваннях

Класичні раціони, розроблені в радянський час, на сьогоднішній день зазнали деякі зміни. Це пов’язано з принципом індивідуалізації складу та енергетичної цінності дієт, залежать від багатьох факторів (ступінь порушення фільтрації нирками, порушення обміну, активність пацієнта і ін).

Крім стола № 7 і його варіантів передбачено призначення розвантажувальних дієт (яблучний, картопляний, кефірний, компотний, кавуновий день і ін), спеціальних раціонів типу Джиордано — Джиованетти.

3.1

Пієлонефрит і запалення сечовивідних шляхів

При пієлонефриті запалення зачіпає ниркові миски, чашки і паренхіму нирки. Дієта повинна носити допоміжний характер, що дозволяє знизити навантаження на нефрони і збільшити ефективність медикаментозного лікування.

При гострому процесі та загостренні хронічного перебігу хворим з симптомами інтоксикації рекомендовано перші дні дотримуватися розвантажувальних дієт (фруктових, овочевих, баштанних та ін), збільшити кількість рідини (воно повинно перевищувати об’єм сечі за попередні 24 години на 500 мл). При споживанні не менше 2 л води в день забезпечується нормальна циркуляція в ниркових канальцях і «вимивання» продуктів обміну з запальних вогнищ.

Надалі пацієнту протягом тижня рекомендується дотримуватися столу № 7. Обмеження солі необхідно при розвитку артеріальної гіпертензії. Дієта може бути модифікована залежно від рН сечі:

 • стіл № 14 використовується для підкислення;
 • № 6 – для защелачивания.

Дані заходи покликані служити профілактикою утворення каменів у нирках. При одужання або ремісії харчування близько до звичайного, з деяким зменшенням подразнюють нирки речовин.

3.2

Гострий та хронічний гломерулонефрит

При цьому захворюванні ураження нефрона має інфекційно-алергічну природу, тому споживані продукти повинні надавати десенсибілізуючу і протизапальну дію, не суперечачи медикаментозному лікуванню.

Зменшення витрачання ниркових ресурсів досягається за рахунок виключення солі і екстрактивних речовин, зниження споживання білка (тягне за собою зменшення алергічної складовою процесу), води (знижує навантаження на серце і судини, зменшує набряки і АГ) і простих вуглеводів (знижує сенсибілізацію). Деяке скорочення енергетичної цінності обумовлено тим, що пацієнт у цей період повинен знаходитись на постільному режимі.

Благотворний вплив на організм хворого нададуть продукти, багаті кальцієм, калієм (особливо на тлі прийому діуретичних препаратів) і вітамінами (зокрема аскорбінової кислотою, ретинолом, біофлавоноїдами, вітамінами групи В та ін).

У перші дні гострого гломерулонефриту при важкому стані пацієнта в стаціонарі влаштовують спеціальний режим, при якому обмежують прийом їжі і води (створення максимального спокою для нирок і серця). Проводять розвантажувальне харчування з обмеженням рідини (до 450 мл). Дозволені продукти:

 • картопля, зварена в мундирі;
 • кавун;
 • кефір.

Далі хворому призначається дієта № 7 а протягом тижня, потім рекомендується раціон 7 б. Стіл № 7 дозволений при затихании гострого процесу. Дотримуватися цієї схеми живлення потрібно до нормалізації лабораторних показників сечі (зникнення еритроцитів і білка) впродовж декількох місяців. При цьому слід щотижня влаштовувати розвантажувальний день.

Після перенесеного гострого гломерулонефриту протягом декількох місяців необхідно уникати вживання продуктів з надлишком солі, маринадів, алкоголю, приправ, щавлю, редиски, шпинату та ін.

При загостренні хронічного процесу застосовується та ж дієтотерапія, яка призначається при гострій формі. У період ремісії при відсутності недостатності нирок призначають сьомий стіл з кількістю білка до 1 г/кг в день. При набряково-альбуминурической формі захворювання лікувальний раціон відповідає дієті при нефротичному синдромі. При накопиченні азотистих шлаків лікувальна дієта відповідає харчування при ХНН.

3.3

Нефротичний синдром

Даний синдром є одним з проявів захворювань, що вражають клубочковый апарат нирок. Нефрони стають проникними для білка, і людина починає втрачати його з сечею у великих кількостях. Посилення реабсорбції натрію і води веде до масивних набряків.

Стіл № 7 спрямований на усунення білкового дефіциту в крові і зменшення затримки рідини в організмі шляхом оптимізації питного режиму і виключення солі.

Підвищення білка в раціоні виправдано при вираженої гіпопротеїнемії, але в той же час нехтувати білковою їжею не варто: це може призвести до прогресування нефропатії. Рекомендується включення білка тваринного походження з розрахунку 0,6–0,8 г/кг (максимально до 1,5 г/кг).

Необхідно виключити з раціону сіль і обмежити кількість рідини можна порівняти з діурезом (слід випивати не більше обсягу вчорашнього діурезу). Підвищення холестерину в крові можна коригувати шляхом заміни тваринних жирів на рослинні. Дієта повинна бути збагачена амінокислотами, особливо метіоніном.

При вираженому зниженні фільтраційної функції призначають дієту, яка відповідає принципам раціону при ХХН.

3.4

Хронічна ниркова недостатність

При недостатності функції нирок ефективні малобелковые столи без солі, які призначаються залежно від швидкості клубочкової фільтрації (СКФ):

 • СКФ до 15 мл/хв і нижче – стіл № 7 – 0,3 г білка на кілограм маси;
 • СКФ до 30 мл/хв – стіл № 7 б – 0,6 г білка на кг маси.

При терапії ниркової дисфункції гемодіалізом застосовують дієту № 7 р.

У зв’язку з тим що в даний час нефрологічним хворим у стаціонарі проводять корекційну терапію навіть при відсутності важкої уремії, необхідність у призначенні дієти з дуже низьким вмістом білка (7 а) відпала.

Основні принципи складання раціону при ХНН:

 • Лімітування білка до 0,6–0,8 г/кг в день, причому він повинен бути високої біологічної цінності. Якщо пацієнт тривалий час перебуває на діалізі і переважає катаболізм (розпад білків) – необхідно збільшення споживання білка.
 • Обмеження наступних іонів:
  • Na – до 1,5–3 г на день;
  • До – до 2 м при важкому ураженні нирок;
  • P (продукти з високим фосфатно-білковим коефіцієнтом).
 • Лімітування питного режиму до 0,8–1 л або в залежності від діурезу.
 • Дотримання норми споживання незамінних амінокислот.
 • Забезпечення достатньої калорійності переважно за рахунок вуглеводів і жирів.

Незважаючи на принцип індивідуалізації раціону, у сучасних моделей харчування існують свої мінуси. Наприклад, оцінка раціону самими пацієнтами і здатність змінювати його у відповідності зі своїми потребами. Це особливо важливо для хворих, змушених дотримуватися дієти протягом багатьох років.

Дієтологами запропоновані системи «білкових» і «калієвих» одиниць, які значно спрощують розрахунок норми білка і калію в добу:

Обмеження калію при 3-й стадії хронічної хвороби нирок – до 2-4 г на добу. Фрукти і овочі з високою концентрацією калію перед вживанням рекомендується вимочувати.

При прийомі діуретиків рівень калію стає низьким, тому додаткова корекція дієтою здійснюється тільки на підставі біохімічного аналізу, що вказує на високий вміст іонів речовини в крові.

Порушення функції нирок часто супроводжує анемія, тому при її появі рекомендується вживати продукти, багаті залізом і вітаміном В12 (картопля, салат, помідори, яблука, вівсяна каша, перловка).

Споживання фосфору при ХНН також слід обмежити. Для коректної оцінки надходження речовини в організм використовують фосфатно-білковий коефіцієнт (співвідношення фосфор/білок у 100 г продукту). Рекомендовано вживання продуктів з коефіцієнтом, що не перевищує 20.

Доведено, що малобелковая дієта Джиордано — Джиованетти надає сприятливу дію на функцію нирок і обмін речовин і підходить для тривале застосування (протягом декількох років). Її суть полягає в тому, що при забезпеченні калорійності за рахунок вуглеводів, жирів і незамінних амінокислот організм сам починає синтезувати білок з ендогенною сечовини. У результаті знижується уремія і запобігає розпад власних білків.

Раціон пацієнтів на гемодіалізі і при гострій нирковій недостатності розробляється спільно з лікуючим лікарем і дієтологом.

4

Меню столу № 7 і його варіантів

При складанні раціону можна враховувати готові таблиці з прикладами меню і змінювати їх у відповідності з індивідуальними вимогами (особливості захворювання, алергічні реакції, енергетичні витрати, функція нирок та ін).

Зразкове меню різних варіантів столу № 7:

5

Рецепти страв

У таблиці представлені рецепти швидких страв, які легко приготувати на обід в домашніх умовах:

Блюдо Інгредієнти Спосіб приготування
Саговый плов з фруктами
 • Саго крупа – 1 склянка;
 • півсклянки чорносливу;
 • 2 середніх кисло-солодких яблука;
 • цукор і родзинки – на смак;
 • вершкове масло – 20 г;
 • сіль – до 1 р. Видати окремо для підсолювання готового страви
Саго залити прохолодною водою (співвідношення 1:2) на годину, потім варити на пару, рівномірно розклавши на сито. Чорнослив і родзинки промити і залишити відмокати в воді. Яблука порізати. Перемішати готову крупу з фруктами, додати масло і цукор, поставити в духовку на деко з водою на півгодини
Биточки з пісного фаршу, запечені в сметані
 • Фарш пісний – 250 г;
 • сир невисокої жирності – 100 г;
 • для соусу бешамель: борошно – 20 р, сметана – 50 р;
 • масло;
 • сіль – до 1 р. Видати окремо для підсолювання готового страви
Додати у фарш протертий сир. Сформувати котлети або биточки, відварити їх на пару. Коли биточки приготуються, викласти їх на деко, змащене маслом, залити соусом бешамель (приготувати заздалегідь із сметани та борошна), запікати в духовій печі 20 хвилин

Вегетаріанський Суп перловий

 • Крупа перлова – півсклянки;
 • вода – 1 л;
 • картопля – 2 – 3 шт.;
 • морква – 1 шт.;
 • масло;
 • сметана – 20 г;
 • зелень;
 • сіль – до 1 р. Видати окремо для підсолювання готового страви
Попередньо відварити перлову крупу протягом години. Картоплю нарізати середніми кубиками, кинути в киплячу воду і варити 10 хвилин. Натерти або дрібно нарізати моркву, пасерувати з маслом. Додати припущену моркву до крупі і картоплі, варити 5-7 хвилин. Додати сметану і зелень
Сирний пудинг паровий
 • Сир 0-1,8% жирності – 400 г;
 • яйце – 1 шт.;
 • молоко – 150 – 200 мл;
 • манка – 2 ст. л.;
 • цукор, родзинки і ванілін – за смаком;
 • розпушувач – 20 г (можна виключити)
Сир протерти. Додати 1 яйце, підсолодить і перемішати. За бажанням додати розпушувач і ванілін. Родзинки попередньо замочити. Нагріти молоко, повільно влити в миску з манкою, постійно помішуючи. Залишити до набухання крупи. Остиглу манку змішати з сиром. Додати родзинки. Готувати в мультиварці на пару протягом 15 хвилин. Подавати до чаю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code