vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Способи лікування гіпертонічної хвороби

Гіпертонічна хвороба, лікування якої залежить від її стадії та складності, давно вже стала невід’ємною частиною життя величезної кількості людей незалежно від їх вікової категорії. Це захворювання диктує свої умови життя, адже будь-якої миті у хворого може підвищитися тиск, яке характеризується своєю стійкістю до медичних препаратів і не проходить довгий час.

Способы лечения гипертонической болезни

Гіпертонія – це хронічне захворювання, симптоми якого є самостійними, тобто підвищення артеріального тиску ніяким чином не залежить від наявності інших патологій. Хронічна природа цієї хвороби зводить нанівець шанси хворого вилікуватися від неї повністю, однак, сучасні методи дозволяють взяти гіпертонію під контроль. Головне правило – недопущення ускладнень.

Схеми лікування гіпертонічної хвороби безпосередньо пов’язані зі складністю захворювання та наявністю яких-небудь ускладнень. Перш чим докладно розбиратися з методами лікування, необхідно ознайомитися з основами будь-якого курсу боротьби з гіпертензією.

Сучасне лікування гіпертонічної хвороби: основи

Розрізняють 2 основні форми хвороби: помірну і важку. При легкій (помірної) формі хвороби артеріальний тиск характеризується нестійкістю, і його підвищення рідко переходить позначку 179/114. Нормальний тиск при цій формі гіпертонії практично не відрізняється від тиску повністю здорової людини – 140/90. Страждають цією формою гіпертонії навіть при підвищеному тиску не мають уражень нервової системи та інших органів.

Важка форма гіпертонічної хвороби доставляє людині чимало страждань, адже мінімальний тиск при ній дорівнює 180/115. В особливо важких випадках, коли спостерігається сверхсильная фізичне навантаження, тиск може досягати показників 300/129. При такому підвищенні артеріального тиску зазнають патологічні зміни багато особливо важливі органи: серце, мозок, очі, нирки, печінка.

Лікування артеріальної гіпертензії має чітко поставлену мету: потрібно максимально знизити тиск до нормального рівня, не допустити тим самим кризів гіпертонії, різноманітних ускладнень і порушень функціонування органів. Способи лікування при гіпертонічній хворобі далеко не обмежуються вживанням медикаментів. Необхідними умовами є ведення здорового, активного способу життя та повне виключення з життя шкідливих факторів. Незалежно від стадії та складності гіпертонічної хвороби для всіх хворих існують однакові рекомендації, якими не можна нехтувати:

  1. Хворий повинен дотримуватися призначену лікарем дієту, яка спрямована на харчування, збагачене такими елементами, як калій і магній. А от як раз сіль при такій дієті вкрай небажана, тому лікарі рекомендують знизити її вживання до мінімуму.
  2. Не допускати збільшення ваги. Лікування артеріальної гіпертонії – справа складна і тонка, а надлишок ваги буде явно заважати цьому процесу, адже люди, які страждають ожирінням, мають велике навантаження на серце.
  3. Повністю позбавитися від шкідливих звичок, незважаючи на стаж куріння та вживання алкоголю. Подібні сумнівні «задоволення» завдають колосальної шкоди серцевого м’яза, сприяють підвищенню артеріального тиску.
  4. Не можна забувати про спорт і легкі фізичні навантаження. Плавання, прогулянки на свіжому повітрі в прохолодну погоду – все це явно поліпшить загальний стан хворого.

Медикаментозне лікування гіпертонічної хвороби передбачає застосування гіпотензивних препаратів, список яких потрібно уважно уточнювати у лікаря, адже будь-які помилки через самолікування можуть привести до різкого стрибка тиску, погіршення самопочуття. У список часто призначуваних засобів можна включити інгібітори АПФ, бета-блокатори, сечогінні і мають седативну, заспокійливу дію препарати. Такий список медикаментів складається лікарем після вивчення даних пацієнта, його стрибків тиску і супутніх гіпертонію захворювань.

Які цілі переслідує лікування?

Так як гіпертонія – хронічне захворювання, повністю вилікувати його не представляється можливим. Саме тому лікарі, вивчивши дані обстеження пацієнта, ставлять перед собою довгострокові, середньострокові і короткострокові завдання і цілі, які в підсумку допоможуть зробити перебіг захворювання практично непомітним для людини.

Короткострокові завдання полягають у зниженні артеріального тиску у пацієнта з допомогою медикаментозного і немедикаментозного впливу на організм хворого.

Середньострокові спрямовані на попередження різних по складності уражень тканин і органів, які найбільше страждають від стрибків тиску при гіпертонії. Основна мета лікарів полягає в недопущенні та профілактиці ускладнень різного типу, продовження життя хворого до рівня здорової людини.

Легка форма гіпертонії

На щастя, саме така форма гіпертонічної хвороби є найпоширенішою: понад 70% хворих страждають саме від неї. Але не варто помилятися: навіть легка форма нерідко викликає порушення в роботі мозку, ускладнення його кровообігу, навіть летальні результати при мінімальному тиску 140/90.

Немедикаментозне лікування артеріальної гіпертензії легкої форми

Лікарями встановлено, що як мінімум половина хворих з легкою формою гіпертонії у процесі контролю тиску здатна обійтися без медикаментозного впливу за умови дотримання всіх встановлених правил. Немедикаментозні методи – це дотримання дієти, відмова від шкідливих звичок, спеціальні фізичні вправи, фітотерапія, курси аутотренінгу, лікувальне голковколювання різних частин тіла.

Якщо у хворого все-таки є деякі ускладнення і обтяжуючі фактори, без лікарських препаратів не обійтися. До таких факторів можна віднести кризи гіпертонії, неконтрольовані раптові стрибки тиску, симптоми атеросклерозу, виникнення гіпертрофії лівого шлуночка серцевого м’яза. Якщо захворювання передалося по батьківській лінії і батьки пацієнта, що страждають від гіпертонії, загинули, хворому призначається допомога медикаментами.

Лікування медикаментами

Медикаменти призначають тоді, коли розуміють, що перший етап немедикаментозного лікування не дає очікуваних результатів і не допомагає взяти ситуацію під контроль.

Єдиного списку препаратів не існує, кожен лікар призначає ліки на свій розсуд. Однак, незважаючи на це, є ряд вимог, яким повинні задовольняти виписані препарати:

  • препарати повинні мати сечогінні властивості, не затримувати рідину в організмі;
  • ефект від ліків не має негативно позначатися на роботі центральної нервової системи;
  • призначені препарати не повинні призводити до залежності тиску від них, тобто після скасування прийому виписані ліки тиск не повинен різко падати і підніматися;
  • препарати не повинні негативно позначатися на обмін речовин, викликати швидке накопичення жирів.

Важливо пам’ятати, що при гіпертонічному захворюванні занадто різке припинення прийняття того чи іншого препарату суворо заборонено, адже наслідки можуть виявитися інфаркт та інсульт. Лікування можна вважати ефективним, якщо амплітуда коливання тиску помітно зменшилася.

Лікування тяжкої форми гіпертонії

Важку форму гіпертонії називають злоякісною, і характеризується вона занадто сильними підвищеннями тиску, які сприяють виникненню уражень судин головного мозку, нирок, серцевого м’яза.

У випадках з важкою формою медикаментозне лікування є обов’язковим, і воно являє собою комбінацію декількох препаратів, спрямованих на зниження тиску. Найчастіше лікарі призначають різного виду діуретики, інгібітори АПФ, антагоністи кальцію, адреноблокатори. У разі досягнення позитивного ефекту лікування виписаними медикаментами продовжується на постійній основі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code