vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та ознаки ішемічної хвороби серця

У такого захворювання, як ішемічна хвороба серця, симптоми можна виявити ще на ранній стадії, вдатися до лікарської допомоги і вчасно почати лікування. Адже завжди першим кроком у діагностиці будь-якого захворювання є визначення характерних ознак, зовнішніх проявів.

Симптомы и признаки ишемической болезни сердца

Серце людини, що працює без перерв, нерідко дає збої. І найбільш часта причина цього ішемічна хвороба, або, як її ще називають, синдром голодного серця, коли серцевий м’яз не отримує у достатній кількості кисню. ІХС є основною причиною захворюваності населення та смертності у всьому світі, незважаючи на високі досягнення в сучасній медицині.

Фактори ризику та перші ознаки захворювання

Першою і основною причиною ІХС є наростаючий атеросклероз коронарних артерій, несучий підвищення артеріального тиску, збільшення в’язкості крові і прискорення її згортання.

Якщо у людини є шкідливі звички, то і вони можуть послужити причинами ішемічної хвороби, у зоні ризику активні курці і люди, які зловживають алкоголем. Неправильне харчування, коли в раціоні переважають у великій кількості вуглеводи і тваринні жири, теж сприяє розвитку іхс.

Малорухливий спосіб життя, надмірна вага, підвищений рівень холестерину в крові, цукровий діабет, а також генетична схильність також сприяють появі захворювання. Потрібно врахувати той факт, що і вік людини, і його стать відіграють певну роль у розвитку ішемічної хвороби. Наприклад, чоловіки від 50 років у три рази частіше мають це захворювання, чим жінки. З іншого боку, гормональна перебудова у жінок під час клімаксу може послужити розвитку іхс.

Що повинно насторожити? Перші ознаки ішемії суто суб’єктивні, такі як виникнення тяжких відчуттів в області серця. На це слід звернути увагу, особливо якщо раніше цього не помічалося. Або вже у раніше випробуваних відчуттів змінилися характер і умови виникнення.

Ішемічна хвороба протікає в основному хвилеподібно: період загострення змінюється періодом спокою, коли симптоматика відсутня. Розвиватися ІХС може десятиліттями, змінюючи форми, симптоми та клінічні прояви. Згідно зі статистикою, близько 30% хворих зовсім не відчувають симптоми ішемічної хвороби серця і не знають про своє захворювання. Мова йде про безбольової ішемії міокарда. В інших випадках можуть мати місце такі ознаки ішемічної хвороби серця:

  • біль у грудній клітці;
  • біль в руці, нозі, під лопаткою, під ребром, в одній стороні шиї під щелепою;
  • нудота;
  • задишка;
  • потовиділення;
  • прискорене серцебиття та аритмія.

Симптоми стенокардії

При стенокардії, яка є найпоширенішою формою ішемії, людина відчуває сильні напади болю. У народі називають стенокардію грудної жабою, яка отримала таку назву через давить почуття в районі грудей. Зазвичай біль іррадіює в одну частину тіла, частіше в ліву. В деяких випадках людина відчуває ниючий біль в руці, плечі, шиї, спині. Інтенсивність больових відчуттів різна: від незначних до дуже сильних. Напад стенокардії супроводжується психічними проявами: неспокоєм, страхом смерті, тужливим настроєм, незрозумілою апатією, нестачею повітря. У хворого частішає дихання і серцебиття, він блідне, температура тіла знижується, шкіра стає вологою. Тривалість нападу триває в середньому не більше 10 хвилин. Його досить легко можна купірувати нітрогліцерином.

Спровокувати напад можуть навантаження (емоційні та фізичні), що спека, задуха, вихід на холод, міський смог.

Розрізняють два варіанти розвитку стенокардії: стабільний і нестабільний. У першому випадку болі виникають при навантаженні і проходять самі в стані спокою людини або після прийому нітрогліцерину. Другий більш небезпечний, тому що навіть у стані спокою або при незначних навантаженнях з’являються болі в грудях та задишка, це триває досить довго, годинами, і може призвести до інфаркту міокарда.

Інші форми ішемії

Симптоматика нападів стенокардії і інфаркту міокарда на початковому етапі схожа. Проте в подальшому сильно різниться. При інфаркті міокарда інтенсивна загрудинний біль, яка не стихає тривалий час, не купірується нітрогліцерином. Часто спостерігається підвищення температури тіла, тиску, хворий може відчути задуха, аритмію. Провокують інфаркт міокарда психічне перенапруження, надмірне стомлення або підвищення фізичного навантаження, а також гіпертонічний криз.

Постінфарктний кардіосклероз має ознаки серцевої недостатності і аритмії.

Серцева недостатність проявляється задишкою, прискореним серцебиттям, підвищеною стомлюваністю і набряками. При аритмії людина скаржиться на «неправильне» биття свого серця. Це прояв брадикардії (уповільнення серцебиття), тахікардії (прискореного серцебиття) або перебої серцевого ритму.

За кілька днів до раптової коронарної смерті, однією з форм ІХС, у хворого спостерігаються наступні симптоми: неприємні відчуття, що носять нападоподібний характер, в загрудинної області, психоемоційні розлади. Ознаками раптової смерті є відсутність пульсу і тонів серця, зупинка дихання, розширення зіниць.

Правильно поставити діагноз може кардіолог. Для цього хворого направляють на оперативні інструментальні дослідження, робиться біохімічний аналіз крові. Якщо є підозра на ураження коронарних артерій, робиться коронарографія. Чим раніше почати лікування і усунути причини, що сприяють розвитку захворювання, тим більше залишається шансів у людини вести надалі повноцінне життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code