vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та ознаки аритмії серця у жінок

Симптоми аритмії серця у жінок мають деякі специфічні сторони, викликані фізіологічною будовою жіночого організму. Аритмія серця – поширена форма збою в функціонуванні серцево-судинної системи людини. Такі збої досить рідко призводять до серйозних наслідків, але вони все-таки можливі, якщо не вживати ніяких заходів.

Симптомы и признаки аритмии сердца у женщин

В цілому механізм розвитку захворювання мало залежить від статі, але психологічні аспекти дещо змінюють картину прояви патології. Симптоми аритмії серця у жінок можуть проявлятись значно яскравіше, чим при хворобі чоловіки. Крім того, зовсім інша статистика захворювання спостерігається у вагітних жінок.

Особливості аритмії серця

Під аритмією серця розуміється стійке відхилення від норми частоти серцевих скорочень або аномальну зміну їх послідовності і сили. Синусовий ритм скорочення задається синусовим вузлом, який видає імпульс через міокард до м’язових волокон. При порушенні з якихось причин автоматизму, збудливості, провідності і скоротливості органу проявляється аритмія скорочень. Основні причини такого явища криються у вегетативних, ендокринних, електролітних та інших патологіях міокарда, а часом і в генетичній схильності провідникової системи.

В нормальному стані серце функціонує з частотою 60-90 скорочень в хвилину без фізичного навантаження. Патологія може ініціювати зміну ритму як у напрямку уповільнення (зменшення), так і по шляху прискорення (збільшення) частоти.

Залежно від характеру аномалії аритмію серця можна поділити на основні різновиди. Синусова тахікардія викликана підвищенням автоматизму синусового вузла і характеризується збільшенням частоти скорочень більш 90 ударів в хвилину – в стані спокою, при цьому пульс може прослуховуватися в межах 130-230 ударів в хвилину. Синусова брадикардія описується зниженням серцевого скорочення – нижче 60 ударів в хвилину (можливо до 40 і менше) – за рахунок зниженої збудливості.

До найбільш небезпечного різновиду аритмії відноситься миготливий тип, який пов’язаний з хаотичним скороченням окремих м’язових волокон передсердь із-за значного збільшення збудливості міокарда і аномалії провідникової системи. Синусовий вузол починає втрачати функцію водія ритму. Екстрасистолія являє собою досить поширену аритмію і викликає групове чи одиничне випадкове скорочення м’яза за рахунок додаткових імпульсів, які подаються різними відділами провідникової системи.

Головна особливість – дострокове збудження і позачергове скорочення серця під впливом цих імпульсів, не генерованих синусовим вузлом.

Причини аритмії у жінок

Основні причини, що призводять до виникнення аритмії, характерні для людей будь-якої статі і віку:

 1. Часті і надмірні фізичні навантаження, особливо без належного відновного періоду.
 2. Порушення режиму сну, недостатній період відпочинку.
 3. Надмірне споживання солоної, жирної і гострої їжі, несвоєчасність харчування, неконтрольоване голодування, зловживання алкоголем.
 4. Часті і сильні психологічні та емоційні стреси.
 5. Патології серцево-судинної системи: ішемічна хвороба, інфаркт (запалення) міокарда, гіпоксія м’язів серця, серцева недостатність, вроджені або набуті вади серця.
 6. Інші захворювання: дистонія вегетативної судинної системи, гіпоксія (під впливом бронхіту та інших хвороб дихальних органів), порушення функцій гормональних залоз, цукровий діабет.
 7. Побічна дія медикаментозних препаратів (антидепресанти, діуретики, гормональні засоби, засоби з вмістом кофеїну).
 8. Електролітний дисбаланс, викликаний недоліком найважливіших мікроелементів.
 9. Токсична дія шкідливих речовин, у т. ч. нікотину і етилового спирту.

Специфічні жіночі причини

Крім загальних причин, у жінок серцева аритмія часом виникає на тлі гормональної перебудови організму після менопаузи. Ризик аритмії у жінок різко зростає після 50 років, коли основні причини формує клімакс.

Психологічні особливості жінок сприяють появі хвороби. Навіть невеликі негативні стреси здатні викликати стійку аритмію. При цьому поява аритмії у більшості жінок може викликати паніку, що призводить до посилення патології.

Досить специфічна жіноча причина захворювання – штучне голодування для схуднення. Такі неконтрольовані процеси досить часто приводять до різних видів серцевих аномалій. У жінок більш сильно проявляються такі причини, як переохолодження організму, фізичні перевантаження, що пов’язано з фізичним розвитком. Фактори куріння та вживання алкоголю у дівчат впливають набагато сильніше, чим у чоловіків.

Причини захворювання при вагітності

Починаючи з перших тижнів вагітності, жінки потрапляють до групи ризику з виникнення синусової аритмії, до чого призводять такі причини:

 1. Збільшення потоку кровообігу (приблизно на 20%) і формування нової системи для живлення кров’ю дитини, що значно підвищує серцеве навантаження.
 2. Підвищення тонусу симпатичної нервової системи.
 3. Зниження стійкості до стресів.
 4. Електролітний дисбаланс під впливом токсикозу.
 5. Зниження рівня гемоглобіну.
 6. Порушення функції щитоподібної залози.
 7. Загострення хронічних захворювань, у т. ч. вад серця.

Найбільше навантаження на серцеву діяльність випадає протягом першого триместру та останніх тижнів вагітності.

Симптоми аритмії

Симптоми аритмії серця у жінок можуть проявлятись по-різному, і тому аритмію прийнято поділяти на 3 характерні форми:

 1. Напади: захворювання, протекавшее безсимптомно, раптом виявляється різким зміною серцебиття, що призводить часом до втрати свідомості.
 2. Хронічне прояв хвороби, коли є слабкість та інші ознаки.
 3. Безсимптомна аритмія.

Жінки, як правило, дуже емоційно сприймають симптоми аритмії, через що вони посилюються. До основних симптомів захворювання можна віднести:

 1. Відчуття ненормального серцебиття: при тахікардії – посилені часті скорочення, при брадикардії – відчуття зупинки серця, при змішаній аритмії – тріпотіння серця, при екстрасистолії – помітні збої ритму биття.
 2. Слабкість і запаморочення.
 3. Неприємне відчуття тяжкості в області серця.
 4. Почуття страху, різко змінюється настрій, необґрунтовані фобії, депресія.

Специфічні жіночі симптоми аритмії серця проявляються через посилення виникають ознак за рахунок емоційного переживання цього явища. До таких симптомів можна віднести:

 • несподіване потемніння в очах;
 • тимчасова втрата свідомості (непритомність);
 • болюче відчуття в області серця;
 • недостатність дихання, відчуття задухи;
 • різке нетривале підвищення температури.

Діагностика захворювання

При появі перших ознак аномалії серцевого ритму слід звернутися до лікаря для визначення захворювання і диференціювання аритмії від інших недуг. Первинний діагноз ставить лікар за результатами аускультації. Для проведення загального аналізу беруться проби крові і сечі. Важливі відомості, які визначають вид аритмії, дають результати ЕКГ. Для уточнення стадії хвороби і наявності можливих ускладнень в інших органах проводиться магнітно-резонансна томографія і стимуляція каротидного синуса.

Аритмія серця – досить підступне захворювання в напрямку розвитку патологій серця. Неприйняття своєчасних заходів може призвести до ускладнення процесів. Аритмія у жінок протікає з того ж механізму, що і у чоловіків. Але психологічні особливості жіночого організму призводять до прояву більш сильних і небезпечних симптомів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code