vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та особливості розвитку артеріальної гіпертензії

Артеріальна гіпертензія – це хронічна хвороба серцево-судинної системи, яка характеризується стійким тривалим підвищенням артеріального тиску в різних відділах судинного русла і порожнинах серцевого м’яза вище 140 на 90 мм рт.ст.

Симптомы и особенности развития артериальной гипертензии

Найбільш часто відбувається підйом вище норми систолічного – верхнього – артеріального тиску. Але нерідко відзначається підвищення діастолічного – нижнього – тиску в артеріях.

Причини захворювання

Основний фактор підвищеного тиску – звуження судин. Потік крові чинить тиск на стінки трубковидных утворень, за якими рухається рідка тканина організму в даний момент. Серце працює як насос.

Підступний атеросклероз – причина високого артеріального тиску. Це захворювання кровоносних судин призводить до артеріальної гіпертензії. Під впливом атеросклеротичних процесів стінки артерій ущільнюються, судини втрачають еластичність. Великі і середні судини зсередини покриваються атеросклеротичними бляшками. Це створює загрозу життю, оскільки підсилюється ризик розвитку інфаркту міокарда, інсульту. Серце добре прокачує кров по широкому судині, але воно відчуває великі труднощі, проштовхуючи її за суженному, ураженої атеросклерозом крові руслу.

Шкідливі звички, неправильна дієта:

 1. Надмірна вага.
 2. Куріння, прийом алкогольних напоїв.
 3. Надмірне вживання кухонної солі.

Симптоми хвороби

Характерно безсимптомний початок розвитку патології.Перші помітні характерні прояви недуги – хворий відчуває легке запаморочення, слабкість. Ці прояви недуги люди нерідко вважають ознаками звичайного перевтоми.

Пізніше додаються симптоми:

 1. Утруднення мови.
 2. Погіршення пам’яті і зниження уваги.
 3. Відчуття оніміння в кінцівках.
 4. Мушки і двоїння в очах. Картина навколишнього світу спотворюється. Миготять рисочки, крапки, виникає серпанок, зображення нечітке.
 5. Головні болі.

Класифікація захворювання

Розрізняють кілька форм хвороби. Транзиторна – це прикордонна артеріальна гіпертензія. Вона відрізняється рідкісним короткочасним зростанням рівня АТ. Систематично потрібно проводити лікування, оскільки завжди є реальний серйозний ризик її переходу в початкову стадію розвитку гіпертонії.

Первинна артеріальна гіпертензія – це доброякісна есенціальна гіпертонія, у багатьох випадках вона має невыясненную причину розвитку. Есенціальна гіпертонічна хвороба серця становить близько 90% випадків патології.

Згідно загальноприйнятої класифікації ВООЗ, вона має 3 стадії з легким, середнім та тяжким перебігом. У 80% хворих лабільна артеріальна гіпертензія має легкий перебіг. Для кожної з цих стадій характерні періодично виникають гіпертонічні кризи, що мають клініко-морфологічні прояви. Ця патологія відрізняється серйозними ураженнями внутрішніх органів.

Симптоматичні – це вторинні артеріальні гіпертензії, які розвиваються як результат патології внутрішніх органів, що регулюють рівень артеріального тиску. Для цієї форми гіпертензивного стану характерні резистентність – несприйнятливість до гіпотензивної терапії, важке впертий перебіг, розвиток виражених патологічних змін: гіпертонічної енцефалопатії, ниркової та серцевої недостатності.

Нефрогенная артеріальна гіпертензія належить до вторинних форм патології. Це стійке підвищення АТ зумовлено розвитком придбаних або вроджених уражень нирок і їх судин. Ниркова артеріальна гіпертензія розвивається при ураженні клубочків нирок і дрібних ниркових артерій. Патологія має дві форми: вазоренальную і паренхиматозную.

Ренопаренхиматозная артеріальна гіпертензія, за даними статистики, становить від 50 до 70% всіх випадків виникнення вторинної форми гіпертонічної патології.

Злоякісна артеріальна гіпертензія:

 1. Гостре розвиток патологічного процесу відбувається з самого початку захворювання.
 2. Характерні стійкі різкі підйоми ПЕКЛО. Зазвичай спостерігається діастолічний тиск вище 130-140 мм рт.ст.
 3. Стінки судин отримують серйозні пошкодження.
 4. Ускладненнями стають прояви недостатньої роботи нирок, тяжкої ретинопатії.

Люди старечого і літнього віку часто страждають ізольованою систолічною артеріальною гіпертензією. Це одна з форм гіпертонічної патології.

Верхнє і нижнє ПЕКЛО

Систолічний (верхнє) кров’яний тиск – це сила впливу, що кров має на стінку посудини в момент систоли – серцевого викиду, скорочення. Цей важливий показник може свідчити про порушення роботи м’язових волокон серця.

Показники викиду крові в судинну систему визначаються двома компонентами:

 1. Сила серцевих скорочень, з якою серце качає кров у судинах.
 2. Еластичність судинної стінки.

Якщо посудина перекривається, серце повинно створювати набагато більш високий тиск для того, щоб забезпечувати нормальне кровопостачання організму. Наприклад, при навантаженні, стресі у людини підвищується артеріальний тиск. Норма систолічного тиску – від 90 до 140 мм рт.ст. Якщо верхнє тиск нижче 90 або вище 140, ситуація вважається патологічною, так як в організмі є якісь порушення.

Механізм підвищення систолічного тиску:

 1. В медичній науці доведено прямий взаємозв’язок між серцево-судинною патологією і підвищеним рівнем АТ.
 2. Серце сильно б’ється, серцевий викид посилюється і стає дуже великим.
 3. Серцевий м’яз переповнює кров’ю гемациркуляторное русло, по якому рухається кров.
 4. Артеріальний тиск піднімається.
 5. Спазмовані судини стають крихкими, нееластичними.
 6. Серце змушене докладати більше зусиль.

Підвищена функція щитовидної залози у багатьох випадках винна в тому, що розвивається артеріальна гіпертонія. Гормони щитовидної залози постійно стимулюють серце, змушуючи його працювати в прискореному темпі. Виникає шалений пульс.

Діастолічний (нижнє) тиск – це сила впливу крові на стінки артерії під час діастоли – відпочинку серцевого м’яза. У ці миті відбувається розслаблення серця і наповнення його кров’ю знову. Норма цього тиску – від 60 до 90 мм рт.ст. Такий показник не підвищується від хвилювання.

Якщо підвищений нижнє тиск, це може бути ознакою того, що вражена ниркова артерія. Високий тонус судин спостерігається при проблемах з нирками, які очищають організм і відповідають за нормальний рівень артеріального тиску. При звуженні ниркової артерії нирки виробляють спеціальні речовини, що підвищують тиск.

Якщо уражені наднирники, в організмі постійно у великій кількості виробляється гормон, що підвищує артеріальний кров’яний тиск. Воно може підніматися дуже різко, викликаючи важкі гіпертонічні кризи з високими показниками. Виникає порушення ритму серцевих скорочень, діастолічна дисфункція серцевого м’яза, важка тахікардія. Наростає загроза розвитку інфаркту міокарда. Гіпертонічна хвороба такого типу часто розвивається у молодих людей.

Наслідки підвищеного тиску

При артеріальній гіпертензії розриваються судини. Якщо посудина рветься в тканини мозку, виникає інсульт, хворого може паралізувати. Якщо посудина розірветься в серце, виникає інфаркт міокарда. Ці смертельно небезпечні хвороби можна запобігти самостійно, знизивши тиск.

Ускладнення артеріальної гіпертензії:

 1. Медичні дослідження показали, що в 55% випадків захворювання досягти сталого цільового АТ не вдається.
 2. У багатьох хворих з ІХС нерідко розвивається резистентна артеріальна гіпертензія. При цій гіпертонічної патології рівень АТ залишається підвищеним, незважаючи на те, що пацієнти за призначенням лікаря регулярно приймають ефективні антигіпертензивні ліки.
 3. У хворих з наявністю неконтрольованої артеріальної гіпертензії, недостатнім контролем рівня артеріального тиску у важких випадках кризовою перебіг захворювання призводить до змін в нервовій системі, нирках, серці.

До основного захворювання нерідко приєднуються:

 1. Порушення зору.
 2. Інсульти.
 3. Інфаркти.
 4. Найбільш важкі ускладнення артеріальної гіпертонії нерідко призводять до летального результату.

Лікування захворювання

Артеріальну гіпертензію можна успішно лікувати. Лікар складає план терапії:

 1. Гипертонику необхідно щоденне визначення артеріального тиску і контроль свого стану.
 2. Щоб досягти цільових значень АТ, лікарі призначають прийом антигіпертензивних препаратів. Вони підбираються індивідуально, враховуючи причини розвитку патології, ступінь її тяжкості. Таблетки гіпертонію не лікують. Вони тільки регулюють ПЕКЛО.
 3. Потрібно лікувати хвороби, які викликають підвищення артеріального тиску.

В цілях профілактики захворювання найважливішим аспектом збереження здоров’я людей є комплекс заходів з метою запобігання ризику розвитку артеріальної гіпертонії. Первинна профілактика необхідна здоровим людям, які мають схильність до виникнення артеріальної гіпертензії. Для цього потрібно дотримуватися здорового способу життя.

Вторинна профілактика гіпертонічної патології проводиться з метою зниження ризику розвитку ускладнень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code