vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування вальгусного плоскостопості у дорослих

При вальгусном плоскостопості у дорослих лікування являє собою надзвичайно складний, тривалий і комплексний процес. При цьому терапія в першу чергу повинна бути спрямована на зміцнення зв’язок і м’язових груп стопи, а також сприяти усуненню больового синдрому. У ряді випадків для цього може знадобитися оперативне втручання.

Симптомы и лечение вальгусного плоскостопия у взрослых

Що являє собою вальгусна деформація стопи?

Вальгусне плоскостопість у дорослих розвивається як результат запущеного перебігу захворювання під назвою вальгусна деформація стопи. Дана патологія є структурним порушенням ступні, при якому її серединна частина зміщується вниз, а п’ята і пальці дивляться назовні. Зсув відбувається через ослаблення зв’язкового апарату. При запущеній формі і тривалому перебігу захворювання більш міцні групи м’язів як би перетягують ступню на свою сторону, і починається процес розвитку плоскостопості.

Дана патологія має досить широке поширення. Згідно зі статистичними даними, від 5 до 15% дорослого населення страждають від вальгусного плоскостопості. Захворювання доставляє пацієнтам дискомфорт і неприємні відчуття, значною мірою знижуючи якість їх життя. До найбільш поширених симптомів вальгусного плоскостопості прийнято відносити наступне:

 1. Набряклість.
 2. Розвиток яскраво вираженого больового синдрому.
 3. Втома ніг.
 4. Натоптиші.
 5. Порушення постави.
 6. Болі в спині.
 7. Формування мозолів.
 8. Швидка стомлюваність і дискомфорт при ходьбі.
 9. Наявність косметичного дефекту, вираженого в збільшенні і явне відхилення суглоба.
 10. Хворобливі відчуття в районі колін.
 11. Зміна розміру взуття.
 12. Почервоніння і припухлість в області суглоба великого пальця.
 13. Збільшення розмірів суглоба і характерне його випинання.
 14. Порушення і зміни в ході.
 15. Больові відчуття в області попереку.

Крім того, вальгусному плоскостопості незмінно супроводжують такі захворювання, як артроз плюснефалангового суглоба, бурсит у хронічній формі.

Від чого виникає вальгусна деформація стопи?

Патогенез вальгусной деформації стопи і плоскостопості багато в чому залежить від вікової категорії пацієнта. Так, серед причин, що сприяють розвитку представленої патології у дорослих, фахівці виділяють наступні чинники:

 1. Носіння незручного взуття.
 2. Часте ходіння на високих підборах.
 3. Надлишкова маса тіла.
 4. Наслідки різного роду травм.
 5. Надмірні або ж, навпаки, недостатні фізичні навантаження.
 6. Спадкова схильність.
 7. Перенесений раніше поліомієліт.
 8. Рахіт, призводить до розм’якшення кісткової тканини.
 9. Неправильний розподіл навантаження на ноги.
 10. Зміни гормонального характеру (з цієї причини плоскостопість часто спостерігається у вагітних жінок).
 11. Порушення у функціонуванні ендокринної системи.
 12. Часті стресові ситуації.
 13. Ослаблення м’язів і зв’язок стопи вродженого або набутого характеру.
 14. Перенесені переломи стопных або ж гомілковостопних кісток.
 15. Тривале перебування в гіпсі.
 16. Різного роду пошкодження зв’язок.
 17. Підвивих фаланги великого пальця.
 18. Ослабленість сухожиль.
 19. Подагра суглобів, що супроводжується підвищеною акумуляцією солей сечової кислоти.
 20. Інфекційні захворювання, що супроводжуються порушенням процесу кровопостачання.

Хто відноситься до групи ризику?

Незважаючи на те, що плоскостопість є надзвичайно поширеною проблемою, яка може виникнути в будь-якому віці, фахівці виділять групу осіб, найбільш схильних до вальгусной деформації стопи. До них належать жінки у віці до 30 років і представники таких професій, чия діяльність пов’язана з тривалим перебуванням у вертикальному положенні або ж підвищеною травматичністю:

 1. Манекенниці і фотомоделі (головним чином це пов’язано з частим і тривалим ходінням на високих підборах).
 2. Вчителі.
 3. Продавці.
 4. Робітники, що працюють за верстатами.
 5. Перукарі.
 6. Хірурги.
 7. Спортсмени, які займаються бігом і стрибками.

Чим небезпечна патологія?

Вальгусне плоскостопість загрожує розвитком ряду досить важких супутніх захворювань. При відсутності належної терапії стопа поступово втрачає свої ресорні і опорні функції. Надалі патологічний процес поширюється на всю опорно-рухову систему пацієнта, вражаючи хребта, тазостегновий, колінний і гомілковостопні суглоби. До найбільш небезпечних і поширених ускладнень вальгусной деформації стопи, які спостерігаються у пацієнтів дорослого віку, відносяться:

 1. Артроз.
 2. Варикозне розширення вен.
 3. Сколіоз.
 4. Розвиток патологій внутрішніх органів.
 5. Головні болі.
 6. Ураження суглобів.
 7. Поява так званих п’яткових шпор.
 8. Деформація пальців.
 9. Розвиток діабетичної стопи.

Слід підкреслити, що у багатьох випадках патологічний процес деформації стопи може призвести до незворотних змін, результатами яких стануть абсолютна неможливість пересування та інвалідність пацієнта. Тому при виявленні перелічених вище ознак необхідно в терміновому порядку звернутися за медичною допомогою і почати лікування. Адже чим раніше буде розпочато терапевтичний курс, тим більше шансів на досягнення сприятливих результатів.

Особливості лікування вальгусной деформації у дорослих

Вальгусне плоскостопість у дітей досить легко піддається терапевтичній дії, а от лікування патології у дорослих – процес досить складний, тривалий і трудомісткий. З чим це пов’язано? Справа в тому, що кістяна тканину і суглоби в дитячому віці відрізняються м’якістю і еластичністю, а тому їх корекція для спеціаліста не складає особливих труднощів, особливо у разі своєчасного звернення до лікаря.

Що ж стосується дорослої людини, то ступня його вже повністю сформувалася, кістки і суглоби відрізняються твердістю, відсутністю еластичності і практично не піддаються ніяким змінам, що в значній мірі ускладнює лікувальний процес.

В даному випадку терапія повинна бути головним чином спрямована на усунення хворобливої симптоматики, підвищення м’язового тонусу і зміцнення зв’язок стопи, перешкоджати розвитку можливих ускладнень та розвитку супутніх захворювань. Основне завдання фахівця полягає в тому, щоб зупинити або ж гранично уповільнити розвиток патологічного процесу і не допустити його впливу на весь опорно-руховий апарат пацієнта.

Методи боротьби з вальгусним плоскостопістю у пацієнтів дорослого віку багато в чому залежать від ступеня тяжкості та тривалості перебігу захворювання. Так, якщо хворий звернувся до фахівця на ранніх стадіях розвитку патології, то її намагаються лікувати за допомогою консервативної терапії. При цьому застосовуються наступні методики:

 1. Масажі і гідромасажі.
 2. Носіння ортопедичного взуття та використання ортопедичних устілок.
 3. Фізіопроцедури.
 4. Лікувальна фізкультура.
 5. Міостимуляція гомілковостопних м’язів.
 6. Носіння гіпсових ортопедичних пов’язок.
 7. Голкорефлексотерапія.
 8. Медикаментозне лікування, що полягає в прийомі знеболюючих препаратів, а також лікарських засобів, що сприяють усуненню набряків і зняттю напруги в ногах.
 9. Застосування спеціальних нічних бандажів.
 10. Теплові процедури.

Оперативне втручання являє собою процедуру по заміні пошкоджених зв’язок стопи штучними імплантатами, що сприяє відновленню її склепіння. Можливе застосування методу остеотомії – хірургічної реконструкції стопных кісток.

Післяопераційний період триває в середньому близько місяця. Повне відновлення відбувається протягом 3-4 місяців. Швидкість цього процесу багато в чому залежить від віку пацієнта, стану кісткових тканин, ступеня тяжкості та стадії розвитку патології.

При плоско-вальгусної стопи лікування у дорослих протікає більш тривало і складно, чим у дітей, однак при своєчасному зверненні до лікаря і застосуванні грамотної терапії в 90% випадків досягаються сприятливі результати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code